MİLLİYET CADDE 10 EYLÜL 2013 SALI

ALİ EYÜBOĞLU İLE CADDE SOHBETLERİ

Fotoğraflar: YAĞIZ EYÜBOĞLU

Ceza’yla düet yapan “Doa” olarak tanımıştık onu…
Doa artık Doğa olarak devam ediyor müzik yolculuğuna…
Seferihisar’da yolumuz kesişince Doğa’yla, sözleştik nefis bir doğanın yamaçına kurulu Doğa Okulu’nda söyleşi şapmaya…
Doğa Okulu ne mi?
Seferihisar Belediyesi ve Doğa Derneği ortaklığında kurulan bir yer burası…
Doğa okur yazarlığı, doğa hakları, doğa felsefesi gibi derslerin verileceği bu okulun en büyük destekçilerinden biri de Tarkan…
Megastar, 11 Eylül’de Seferihisar konserinde şarkılarını bu yıl sonuna doğru faaliyete geçecek Doğa Okulu için söyleyecek.
İşte genç şarkıcı Doğa’yla Seferihisar Orhanlı’nın nefis doğasını yakında daha da renklendirecek Doğa Okulu’nda sohbetimiz.

IMAG1299_BURST002_COVERSenin için müziğin anlamı ne? Yaşamında kapladığı yer nedir?
Muzik insanı yanıltmaz, yalan söylemez. Eğer dünyada bir şeylerin değişmesi gerekiyorsa bunu belki de en iyi müzik yapar. Çünkü duyguları yansıtır. Duygu yoksa müzik de yok. Yaşadıklarım, acılarım, sevinçlerim, hüzünlerim; kısacası beni en doğru anlatacak duygularla besteler yapmak, yorumlamak, söz yazmak hayatımın önemli  bir bölümünü oluşturuyor. Dünyada temeli aritmatiğe, mantığa dayalı olan ve aynı zamanda genelinde sadece duygu barındıran başka bir şey yoktur sanırım. Müzik hayatımda var olduğundan beri, dinleyicilere ulaşmanın en samimi yollarını arıyorum. Her arayışta ise bir yeni bir beste yapmış oluyorum.

IMAG1301_BURST002_COVERNe zaman ve hangi amaçla çıktın bu müzik yolculuğuna?
İlkokulda piyano çalmaya, ortaokulda şarkı söylemeye, lisede her ikisini birlikte yapmaya baslamıştım. O zamanlar müzik dışında bir şey asla düşünmüyordum. Bu nedenle üniversitede müzik bölümünü seçmeye karar verdim. O dönemde internete koyduğumuz bir şarkı İstanbul’da ilgi gördü ve sonra İzmir-İstanbul arası yolculuklar başladı. Beste yapmaya iyice ağırlık verdim ve sonunda bestelerimden oluşan ilk albümümü hazırlamış oldum. Müzik serüvenim böyle başladı.

“Harika bir orkestram var”

IMAG1310_1Henüz yolun başındasın, yakın ve uzun vadedeki planların nedir?
Kısa vadede olabildiğince çok konser vermeyi, kendimize özgü tarzımızı herkese duyurmayı hedefliyorum. Sekiz kişilik harika bir orkestram var. Birbirinden değerli müzisyenlerin ve çok farklı müzik kafalarının biraraya geldiği… Uzun vadede ise müziğimi sadece Türkiye’de değil her yerde ve herkese dinletmek istiyorum.
Bu yolculukta avantajların ve varsa dezavantajların neler?
Eğer müziğin yasası olsaydı, bence 1. Madde “özgün olmak” olurdu. Müzik yaparken en çok önem verdiğim ve insanlardan duyunca mutlu olduğum şey, müziğimin ve yorumumun özgün ve farklı olmasıdır. Bu benim avantajım. Dezavantajım; insanlar yeni ve farklı şeylere ilk olarak önyargıyla bakıyor ve  bu önyargının yok olması zaman alıyor. Ben bu süreci tamamlamaya çalışıyorum. Sanırım az kaldı. :)

Doa’dan Doğa’ya geçiş

IMAG1327_BURST012IMAG1328_BURST002_COVERDoa ile Doğa arasındaki fark nedir?
Doa: Tecrübesiz, daha çocuk, daha batılı, daha süslü.
Doğa: Daha deneyimli ve olgun, hem doğulu hem batılı ve daha doğal.
Doa daha evrensel bir isimdi, Doğa ise Türkçe yani yerel…
Doa, hiphop kültürün uzantısı olan graffiti yaptığım zamanlarda kullandığım isimdi. İlk albümüm de bu kültürün devamı gibidir. O nedenle  yakışıyordu.
Yeni albümüm “gerçek ben”i o kadar yansıtıyor ki artık gerçek Doğa olmayı tercih ettim. Bu albümde doğu ve batının renklerini biraraya getirdim. Hangi duyguda isem ve ben ne isem o çıktı ortaya. Bu yüzden kendi ismim Doğa ile yoluma ediyorum.

IMAG1318_BURST001“İsyanım Budur” belki de CD’ye basılan ilk ve son albümün olacak. Çünkü müziğin taşıyıcıları değişiyor. Taş plaklar, LP’ler, 45’likler, kasetler gibi birkaç yıla kadar CD de tarihe karışacak. Hazır mısın digital çağa?
Her dönemde yeni bir şey çıkıyor ve bir formül mutlaka bulunuyor. Bizler hazır olsak da  olmasak da bu çağ geliyor. Ayak uydurmak zorundayız. Şu an hem eski, hem yeninin içiçe olduğu bir aşamadayız. Her şey “yeni”lenince, genç ve yeniliklere açık ve hazır olan kazanır. Kendime güveniyorum.

Çok çalışmak, özgün ve farklı olmak şart

IMAG1360Eskiden herkesin albüm çıkarma şansı yoktu. Buna rağmen çıkan binlerce albüm arasından 50’si 100’ü sıyırıyordu. Bugüninternet sayesinde müzisyenler, artık mahkum değiller yapımcılara. Yap şarkını, klibini yükle internete, ulaştüketiciye durumu söz konusu… Ancak bu kez de rakipler çoğaldı. Onca rakip arasından dinleyici nezdinde algıda seçicilik yaratmak için ne yapması lazım senin gibi genç şarkıcıların?
Şöyle bir düşüncem var, popüler müzik ilk çıktığı dönemlerde de ilk icatlar yapıldı. Michael Jackson, Elvis Presley, Beatles, Queen gibi değerli müzisyenlerden müthiş bestelerin çıkması gibi…Ve arkasından gelen dönemde bunlar gibi başkalarının çıkıp, birçok müzik tarzının iç içe geçmesi, birbirine benzeyen sayısız beste ve tarzın ortaya cıkmasını beraberinde getirdi. Günümüzde şu an en büyük icatların alternatifleri yapılıyor. Cep telefonu, bilgisayarlar gibi. Biz de şu an alternatifleri üretmeye çalışıyoruz. Müzikte idoller dönemi geçti. Bütün bunlar yüzünden “eski müzikler gibisi yok ” derler hep. Dolayısıyla ne kadar özgün ve farklı müzik yaparsa, o kadar aradan sıyrılıp dikkat çekersin, başarılı olursun. Bunun için çok çalışmak, çok bilgili olmak gerekiyor.

“Şarkılardaki sahte tıklanma ahlaksızlık”

IMAG1367_BURST005Senin şarkıların da bir günde birkaç milyon tık alıyor mu?
Göğsümü gere gere söylüyorum Ali abi, kliplerim milyonlarca tıklanmıyor:) Ben bu olayı şöyle yorumluyorum:
5 bin, 10 bin manipüleli tıklanma; masumdur, çocuksudur, affedilebilir.
100 bin, 200 bin fake tıklanma; tehlikelidir, hırstır, affedilemez.
Milyonlarca fake tıklanma ise ahlaksızlıktır. Başka insanın ekmeği ile oynamak hatta haram yemektir..

“İdollerim ve düet yapmak istediklerim”

IMAG1363_1Gerek söz yazarı, gerek besteci, gerekse yorumcu olarak müzikte kendine rol model olarak seçtiğin bir sanatçı ya da sanatçılar var mı?
Nazan Öncel, Mirkelam, Stevie Wonder, Erykah Badu, Ray Charles, Quincy Jones.

Gerek Türkiye’den gerekse dünyadan kimlerle düet yapmak istersin?
Nazan Öncel, yine Mirkelam; Göksel, Tarkan ve Erykah Badu.
Günün birinde şurada konser vermek istiyorum dediğin bir şehir, bir mekan var mı?
Dünyanın her yerinde konser vermek istiyorum. Uluslararası müzik festivallerinde, iyi müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmak gibi birsey olursa, o şehrin ya da o mekanın bir önemi kalmaz her halde. Bu yüzden şehir önemli değil.

IMAG1335“İsyanım Budur” albümünde sadece yorumculuk yapmıyorsun. Söz ve müziği sana ait şarkılar da var albümde… Söz yazmak mı, beste yapmak mı, yoksa şarkıları söylemek mi daha mutlu ediyor seni?                                                         Bunları sıralamaya koymak çok zor. Ama en çok bir şeyler üretip, bulduğumdaki anlar bambaşka bir mutluluk yaratıyor.

“Doğa Okulu ve doğa Için her şeyi yaparım”

Bu söyleşiyi Orhanlı’da yapımı süren Doğa Okulu’nun önünde yaptık. Doğanın ortasında yakında eğitime başlayacak Doğa Okulu hakkında neler söylemek ister Doğa?
Bu işin arkasında olduğunu bildiğim 3 isim var. Seferihisar Belediyesi, Tarkan ve Doğa Derneği. Üçüne de çok saygı duyuyorum. Yaptıkları okula daha da çok. Bir gün bana da ‘Bu okul için bir şey yap’ derlerse koşar gelirim. Belki bir köşede piyano çalarım, belki hayvanlara bakarım, belki ağaç dikerim. Kısaca doğa için ve ona dair yapılan her şey için her zaman varım.

DOĞA’NIN “EN”LERİ

Renk?
Siyah – Beyaz
Yemek?
Balık
İçecek?
Ayran :)
Şehir?
Amsterdam
Tatil yeri?
Her yer
Lider?
Atatürk
Takım?
Beşiktaş
Film?
Pi ‘nin Yaşamı
Şarkı?
Ohooo:)

10 İSMİN ÇAĞRIŞTIRDIĞI

CEZA
İk düet
MİRKELAM
En farklı
JANSET PAÇAL
Melek
TARKAN
Rakipsiz
NAZAN ÖNCEL
Kraliçe
SÜHEYL ATAY
Adam gibi adam
NAİM DİLMENER
Canım abim
RECEP TAYYİP ERDOĞAN
Azala azala…
ABDULLAH GÜL
Ararım
HÜSEYİN AVNİ MUTLU
İsyan

Not: Doğa, “Son üç yanıt, şarkılarımın ismidir” dedi.