Ocak 2023 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

T.C. İçişleri Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 2014–2022 yılları arasında ülkemizde erkek şiddetiyle öldürülen kadın sayısı 2 bin 790… Neredeyse küçük bir kasaba nüfusuna eş değer sayı bu… 2021’de öldürülen kadın sayısı 309’du, bu sayı 2022’de 273’e indi, ama 1-9 Ocak 2022 arasında beş kadın cinayete kurban giderken, 1-9 Ocak 2023 tarihlerinde bu rakam yediye yükseldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 TV’de konuk olduğu ‘Murat Çiçek ile Yüz Yüze’ programında açıkladı.

 

Buna göre, bir kadının şiddete maruz kaldığında bir tuşla polise ulaşıp, acil yardım çağrısı yaptığı ‘KADES’ mobil uygulamasını cep telefonlarına indirenlerin sayısı 4 milyon 795 bin 659’a ulaştı.

Akıllı cep telefonlarına indirdikleri ‘KADES’ten 2022 yılında polise yapılan ihbar sayısı 613 bin 109…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre, Türkiye nüfusu 84 milyon 680 bin 273. Bebekler, çocuklar ve gençler dahil Türkiye’deki toplam kadın sayısı ise 42 milyon 252 bin 172 kişi. 10 kadından birinin, “Günün birinde ihtiyacım olabilir” diyerek, akıllı cep telefonlarına ‘KADES’ uygulamasını indirmesi, bu ülkede kadına şiddetin ne denli yaygın olduğunun da kanıtı.

Kadınların şikayeti üzerine mahkemelerin verdikleri uzaklaştırma kararına erkeklerin uyup–uymadığını denetlemek için şikayet eden ve edilene elektronik kelepçe takılıyor. Yasaklı mesafe ihlal edildiğinde alarm çalınca, polis tarafları uyarıyor.

‘Takibi yapılıyor’

İçişler Bakanı Soylu, “Bin 500 elektronik kelepçemiz var ve halen 844 vakanın takibi yapılıyor” dedi… Elektronik İzleme Merkezi’nin şimdiye kadar yaptığı toplam takip sayısı 3 bin 358…

Türkiye genelinde polis ve jandarmadaki Aile İçi Şiddet Merkezi sayısı ise bin 200’ü geçti.

Sayıların ortaya koyduğu tablodan da anlaşılacağı gibi, emniyet güçlerinin ciddi mesai harcadığı bir konu kadına şiddet…

Alınan onca polisiye önleme, çıkarılan kanunlara rağmen bu ülkede kadına şiddet bitmiyorsa, ailelerin evlatlarına çocuk yaştan itibaren insan, hayvan ve doğa sevgisi aşılaması lazım. Her konuda olduğu gibi ‘kadına şiddet’ meselesinde de eğitim şart!

100 yetişkin kadının kaçında KADES var

SHAKIRA’NIN AŞK YARASINI KANATAN İHANET HABERİ

Şarkıcı Shakira ile futbolcu Gerard Pique’nin 12 yıllık ilişkisi 2022’nin haziran ayında bitti. Ünlü şarkıcı, 2023’e girerken, sosyal medyasından yaptığı şu paylaşımla, 12 yıl aynı yastığa baş koyduğu aşkının kalbinde derin yaralar açarak gittiğinin kanıtı gibiydi:

“Bu yeni yılda yaralarımız hâlâ açık olsa da, zamanın cerrah elleri var. Birisi bize ihanet etmiş olsa bile güvenmeye devam etmeliyiz. Küçümseme karşısında, kendine değer vermeye devam et. Çünkü iyi insanlar, edepsizlerden çok daha fazla. Gidenler daha az, yanımızda kalanlar çoktur. Gözyaşlarımız israf değildir, geleceğin doğacağı toprağı sular ve bizi daha fazla insan yapar. Böylece kalp kırıklığının ortasında sevmeye devam edebilirsin.”

Shakira’nın unutmaya çalıştığı kalp yarasını kanatan haberi Daily Mail patlattı.

Ne de olsa gerçeklerin zamanla ortaya çıkmak gibi pis bir huyu vardı. Daily Mail haberi, Pique’nin, Ağustos 2021’de 23 yaşındaki yeni sevgilisi Clara Chia Marti’yi, Shakira ile birlikte yaşadıkları eve götürdüğüne dair görseller eşliğinde yayınladı.

100 yetişkin kadının kaçında KADES var

ÇOCUK HASTANESİNE 240 BİN EURO BAĞIŞ

Oyunculuk kariyerini İtalya’da sürdüren Can Yaman, adını taşıyan parfümden kendisine ödenen gelirin tamamını İtalya’daki bir çocuk hastanesine bağışladı.

Oyuncunun ‘Mania by Can Yaman’dan elde edip, hastaneye bağışladığı gelirin toplamı 90 bin euro’ydu… Can Yaman, bununla yetinmeyip, kendi cebinden de 150 bin euro bağış yaptı aynı çocuk hastanesine…

Bizde de adına parfüm, makyaj malzemesi ve güzellik ürünü çıkarılıp, satılan ünlüler var.
Şimdiye kadar onlardan birinin Can Yaman gibi yaptığını duymadım.

Helal olsun Can Yaman’a…

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir erkek ancak bir erkek gibi davranarak kadının içindeki kadının ortaya çıkmasına yol açar.” (Nietzche)