20 Ocak 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Caddebostan Kültür Merkezi’ne (CKM) giderken ‘Vişne Bahçesi’ni çok özel ve anlamlı bir günde izleyeceğimi bilmiyordum.
Anton Çehov’un yazdığı, Belgin Paksoy’un Türkçe’ye çevirdiği ‘Vişne Bahçesi’nin Bora Severcan’ın yönetmenliğinde yedinci oyunuydu CKM’de izlediğim.

İki perdelik ‘Vişne Bahçesi’nin sonunda seyircileri selamlayan oyuncular adına Erhan Yazıcıoğlu konuştu. Oyunda yaşlanmasına ve iki büklüm olmasına rağmen işine aşık bir kahyayı oynayan Yazıcıoğlu, “Çok önemli bir konuyu paylaşmak istiyoruz. Bu gece siz de çok şanslısınız biz de çok şanslıyız. 1904 yılı 17 Ocak’ta bu oyun ilk kez sergilenmiş” dedi.

İlk kez geçen ay İzmir’de sahnelenen oyunun İstanbul prömiyeri henüz yapılmadı. 118’inci yaş gününde izlediğim ‘Vişne Bahçesi’nin oyuncu kadrosunda şu isimler vardı:
Gülen Karaman, Volkan Severcan, Özdemir Çiftçioğlu, Güneş Emir, Sefa Zengin, Emin And, Sercan Gidişoğlu, Gülçin Gülrek, Yiğit Yapıcı, Bensu Begoviç, Deniz Bice, Murat Değirmenci, Yiğit Özer ve Erhan Yazıcıoğlu.

GÜNEŞ EMİR’İN ROLÜ ŞEBNEM ÖZİNAL’IN OLDU

‘Vişne Bahçesi’ni izlemeye gelenler arasında tiyatrocu Şebnem Özinal da vardı. Bir tiyatrocunun tiyatro izlemeye gelmesi çok doğal… Hele hele de o tiyatrocu, sahnelenen oyunun yapımcısıyla başka bir projenin hazırlığındaysa… Yosi Mizrahi ile ‘Seninle Evlenir Miyim?’ adlı oyunu sahneleyen Özinal, başka bir gösterinin de hazırlığında.
Özinal, 10 Şubat’tan itibaren Volkan Severcan, Deniz Bice ve Sefa Zengin’le birlikte Birol Güven’in kitabı ‘Yatak Odası Diyalogları’nı sahneye taşıyacak…
Özinal’ın o akşam ‘Vişne Bahçesi’ni izlemeye gelme sebebine gelince durum şu:
‘Vişne Bahçesi’nin kadrosundan bir oyuncu ayrılacak.
‘Vişne Bahçesi’nde Varya’yı oynayan Güneş Emir’in geçen yıl girdiği Devlet Tiyatroları Sınavı’nın sonucu yeni belli oldu. 36 yaşındaki oyuncu, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun kadrosuna alındığı için ‘Vişne Bahçesi’ne ve İstanbul’a veda edip, İzmir’e yerleşecek. İzmir’de kendine yeni bir hayat kuracak Güneş Emir, yazın da dünya evine girecek.
Volkan Severcan’ın Varya’yı oynamasını teklif ettiği Şebnem Özinal, gündüz okuma provasına katıldığı oyunu akşam bizimle birlikte izledi.

HAREM KABARE’DEN GÜNCEL GÖNDERMELER

Pazartesi akşamı ‘Vişne Bahçesi’ni izlediğim Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir akşam sonra ‘Harem Kabare’ vardı. Salı akşamı yine CKM’nin yolunu tuttum. Bu kez Okan Bayülgen’in yazıp, yönettiği ve oynadığı ‘Harem Kabare’yi izlemeye gittim.
Melda Gür, Merve Sevi, Ödül Turan, Selin Atasoy ve Kayra Ural’ın oynadığı ‘Harem Kabare’ hakkında biraz bilgi edinmek için internete girince, oyundan beklentim çok düştü. Çünkü okuduğum yorumların çoğu, oyunu izlediklerine pişman olanlardı.
O yüzden beklentim düşüktü.
Salı akşamı olmasına rağmen salonu tıklım tıklım dolduran ‘Harem Kabare’yi izlerken sıkılmadığımı belirtmeliyim.
Gösterinin başında Okan Bayülgen’in, “Aranızda maske takmayanlar olduğuna dair şikayetler aldık. Lütfen maskelerinizi takar mısınız? Oyunu güzel kadınlar için yazdık. Erkekleri ilgilendiren bir şey yok, o yüzden erkekler çıkabilir” anonsu güzeldi. Bayülgen, Omicron varyantına rağmen salonu tıklım tıklım dolduran seyircilerine teşekkür etti.
İkinci perdenin başında Melda Gür’ün kestane balının diyarı Zonguldak’tan herkese selam göndermesi, Okan Bayülgen’in canlandırdığı karakterin beşinci eşinden doğacak çocuğuna isim ararken, “Adını Can Yaman koyalım, İtalya’ya göndeririz” esprisi ‘Harem Kabare’nin popüler kültürü yakından takip ettiğinin göstergesiydi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Anlamayanlar için dilimi, değersizler için kalbimi yormadığım günden beri mutluyum.” (Kurt Vonnegut)