4 KASIM 2018 PAZAR   –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

Müslüm Gürses’in hayatını beyazperdeye aktaran ‘Müslüm’ filmi 10 günde 2 milyona yakın izleyiciye ulaştı. ‘Müslüm’ filminde senarist olarak iki isim geçiyor; Gürkan Özçiftçi ve Hakan Günday. Ancak sosyal medyada dolaşan bir paylaşımda ‘Müslüm’ün senaryosunun kendilerine ait olduğunu yazanlar var. Onlara göre işin aslı şöyle:

Mine Şengöz, bir sabah yatağından Müslüm Gürses’in filmini yapmak için kalktı. Sonrasında projeye Muhterem Nur’la nehir söyleşi yapan Gülsen İşeri dahil oldu. Ardından ekibe gazeteci Tuğrul Eryılmaz, sosyolog Meral Özbek, psikiyatr Cemal Dindar, müzik yazarı Murat Meriç katıldı. Ekip senarist İlker Arslan, edebiyatçı Murat Uyurkulak’la da çalıştı. Müslüm’ün psikobiyografisi’ne Yüksel Aksu ve Umur Turagay da destek verdi. Üç yıl süren bu çalışma sonunda ortaya çıkan senaryo, eser sahiplerinin rızasıyla el değiştirdi ve herkes parasını aldı.

Peki sorun ne?

Sinemalarda gösterimi süren ‘Müslüm’ün senaryosu kısmen değiştirildi ve senarist olarak sadece Hakan Günday ve Gürhan Özçiftçi’nin adı yazıldı, proje üstünde üç yıl çalışanlar yok sayıldı!

Konuyu sorduğum yapımcı Mustafa Uslu ise şunları söyledi:

“Proje bana gelmeden önce üç yılda çok yapımcı dolaştı, kimse çekmedi. Senaryoyu bana Nuri Yıldırım getirdi. Yıldırım, daha önce birlikte çalıştıklarına 1 milyon 200 bin TL verip, haklarını almış. Senaryo bana geldiğinde Muhterem Nur’un kendilerine verdiği üç yıllık süre dolmak üzereydi. Ayrıca Muhterem Nur, senaryonun o haline onay vermemişti. Muhterem Hanım’la görüşüp, istediği değişiklikleri yaptık. Senaryoyu getiren Nuri Yıldırım, yatırımcı olarak projeye ortak oldu ve filmi çektik.”

Niye Timuçin Esen okudu?

‘Müslüm’ filmiyle ilgili yapılan tek eleştiri var, o da şu:

“Filmin şarkılarını niye Timuçin Esen okudu da, Müslüm Gürses’in sesi kullanılmadı?”

‘Müslüm’ filmini Seul’de izlediğimizde meslektaşlarımızdan da bu soruyu yapımcı Mustafa Uslu’ya soranlar olmuştu. Yapımcı Uslu, ‘Walk The Line’ (Sınırları Aşmak) filmini örnek verip, “Dünyada yapılan neyse onu yaptık. Joaquin Phoenix, efsane Johnny Cash’i oynarken şarkıları kendi söyledi” demişti. Mustafa Uslu, “Yapımcı telif ödememek için Müslüm şarkılarını Timuçin Esen’e okuttu” eleştirilerine ise sert tepki gösterdi:

“Bunu söyleyenler cahil. Filmde Müslüm şarkılarını kullanmak için telif ödemeyecektim. 14 şarkıyı Timuçin Esen’e okuttuğum için eser sahiplerine 1,8 milyon TL telif ödedim.”

SILA ÜZERİNDEN REKLAM YAPANLAR

Sıla’nın Ahmet Kural’dan şiddet gördüğü duyulur duyulmaz Haber Global’den aradıklarında özetle şunları söyledim:

“Ahmet Kural’ı kınıyor, Sıla’ya geçmiş olsun diyor, sessiz kalmayıp, olayı yargıya intikal ettirdiği için de kendisini kutluyorum…”

Günlerdir destek yağıyor Sıla’ya. Çünkü kadına şiddet ülkemizin kronik sorunlarından biri. Geçen yıl Türkiye’de erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 409’du… Erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddette azalma olmadığı gibi artış var. İşte size Türkiye’nin utanç tablosu:

Ocak: 28, Şubat: 47, Mart: 25, Nisan: 30, Mayıs: 37, Haziran: 39, Temmuz: 37, Ağustos: 41 ve Eylül: 45…

2018’in dokuz ayında erkek şiddetiyle 329 kadının hayatını kaybettiği bir ülkede yaşayıp, şimdiye kadar “Kadına şiddete hayır” diye tek paylaşım yapmayan ünlüler, söz konusu Sıla’ya şiddet olunca birden ‘kadın hakları savunucusu’ kesildi. Üstelik bu isimler arasında Sıla’nın “Yenikapı’ya şov için gidiyorlar” dediği için şarkıcıyı eleştiren ünlüler bile var.

GÜNÜN SÖZÜ

Zihin fukara olunca, akıl ukala olurmuş. (Namık Kemal)