MİLLİYET CADDE – 19 Nisan 2012 Perşembe   ALİCE

19 Aralık’tan bu yana reklam ve TV sektörünün ciddiye aldığı reyting ölçümü yapılmıyor. SBT’nin yaptığı bir reyting ölçümü var ama sektörün asıl oyuncuları bunu ciddiye almıyor.  TV ve reklam dünyası  1 Mayıs’ı bekliyor.

Aslında sonbaharda başlayacaktı Kantar Media  TNS, televizyonların reytingini ölçmeye. Malum polisin yaptığı reyting operasyonundan sonra TİAK A.Ş., AGB Nielsen’le sözleşmesini feshedince taraflar karar aldı tarihi öne çekmeye. Kantar Media, Türkiye’nin yeni SES tablosuna göre reytingleri ölçecek cihazları yerleştirmeye başladı hanelere…
Ekim ayında 40 ilde, 4 bine yakın hanede reyting ölçümü yapacak şirket, o zamana kadar İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu beş ilde daha küçük ölçekli ölçümlerle işe başlayacak. Şirket dört ay boyunca beş ildeki bin hanede yaşayan  3 bin 500 kişiyle yapacak reyting ölçümünü. Peki taraflar arasında yapılan anlaşma uyarınca hangi kanalların ölçümü yapıp, kamuoyuna açıklanacak?
21 kanal 19’a düştü
TİAK A.Ş., ihaleyi açarken  30 kanalın reyting ölçümünü yaptırmayı planlıyordu. Ancak bu hesap tutmadı. Reytingi ölçülecek kanallar, TİAK’ın kurucu ortakları ve hissedarlarıyla sınırlı kaldı. TİAK A.Ş.’nin  21 hissedarı var. Bildiğim kadarıyla Habertürk TV ve Bloomberg TV’nin sahibi Ciner Medya, ortaklıktan çekilme kararı aldı. O nedenle reytingi ölçülecek kanal sayısı şimdiden 19’a düştü. AGB’den ayrıldıktan sonra reytingini SBT’ye ölçtüren TRT de henüz ortağı olduğu TİAK A.Ş.’nin reyting sözleşmesini imzalamadı. O yüzden TRT 1 ve TRT Haber’in durumu muallakta.
Hangi kanallar mı kaldı geriye? İşte o kanallar: atv, Kanal D, Star TV, Show TV, FOX, Kanal 7, Samanyolu, Flash TV, Kanaltürk, NTV, tv8, CNN Türk, Yumurcak TV, Karamel TV, Ülke TV, Kanal A ve TNT.  TRT sözleşmeyi imzalarsa 1 Mayıs 2012 tarihinde 19 kanalın reytinglerini açıklayacak Kantar Media. TRT yöneticileri “Biz yokuz” derse 17 kanalın reyting ölçümü yapılacak.
Her haneye bir  alışveriş kartı
AGB Nielsen, saç kurutma makinesi, ütü, tabak- çanak gibi puan durumlarına göre çeşitli hediyeler veriyordu deneklerine. Kantar Media ise hediye kartı dağıttı reyting ölçüm cihazı yerleştirdiği hanelere. Şirket, karta her ay standart bir para yükleyecek, kart sahipleri de o kartın geçtiği yerlerde o paraları harcayacak.
Siz de benim gibi Kantar Media’nın her karta ayda kaç lira yükleme yapacağını merak etmiş olabilirsiniz. Bunun yanıtı ‘şirket sırrı’ ama kayda değer bir para olmadığı kesin…
Yeni reyting listesi  çok ‘ses’ getirecek
19 Aralık 2011’e kadar Türkiye’deki reyting ölçümleri 2006’daki SES gruplarına göre yapılıyordu. Türkiye Araştırmacılar Derneği, reklam sektörünün talebi doğrultusunda yeni bir SES araştırması yaptırdı. Yeni SES araştırmasında haneye asıl gelir getiren kişinin mesleği ve eğitimi ölçü alındı. Kantar Media, yaptığı veri tabanı araştırmasında yeni SES’i de dikkate aldı. O nedenle 30 Nisan’da yapılıp,  1 Mayıs’ta kamuoyuna açıklanacak yeni reyting tablosu da büyük bir ihtimalle tıpkı Türkiye’nin yeni SES çalışması gibi piyasada şok etkisi yapacak. Çünkü AGB’nin ölçüm yaptığı dönemdeki SES gruplarıyla şimdiki aynı değil.
2006’daki SES araştırmasına göre, eğitim ve gelir durumları nedeniyle sektörün büyük önem verdiği ABC1 yüzde 38’di ama bu oran AGB’nin datalarında yüzde  47 görünüyordu. Türkiye’nin yeni SES’inde ABC1’in oranı yüzde 27. Hangisinin doğru, hangisinin yanlış bilemem, ancak ortaya çıkan tablo şu: Altı yılda Türkiye’nin ABC1’i 20 puan geriledi. Sorun 2006’da yapılan çalışmada mı yoksa bugünkünde mi? İlgililerin bile yanıt vermekte zorlanacağı bir soru bu! Kim bilir?
Belki de yeni SES’tir Türkiye’nin gerçek tablosu. Sonuçta Kantar Media’nın reyting cihazlarını yerleştirirken ve sınıflandırmayı yaparken baz alacağı ölçek Türkiye’nin 2012’i SES’i. Şimdiden altını çizmek gerekir ki, 1 Mayıs’tan itibaren TV dünyasında çok SES getirecek, tartışılacak bir konu olacak bu. Ama siz siz olun, ‘people meter’ı (reyting ölçüm cihazı) görse, ‘saatli bomba’ diye polise ihbar edeceklerin haberlerine(!) itibar etmeyin.

EMRE’YE CEZA YOLDA YA ADNAN AYBABA’YA?
Görüntüleri izleyen uzmanlar Emre’nin Zokora’ya ırkçı sözler sarfettiğini ortaya çıkarınca Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği, ünlü futbolcuyu tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na gönderdi. Emre’ye ceza yolda. Peki Beyaz TV’deki ‘Derin Futbol’da Emre’yi desteklediğini açıklayıp “Ben de ırkçıyım” diye bas bas bağıran futbol yorumcusu (!) Adnan Aybaba’ya kim verecek ceza?