MİLLİYET – 4 OCAK 2017 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

fft16_mf8289488Televizyon kanallarının reytinglerini ölçen Kantar Media’nın 2016 yılına dair verileri belli oldu.
Buna göre ATV, Total  Tüm Gün, Total  Prime Time ve reklamcıların önemsediği 20 + ABC1’i 2016’nın birincisi olarak tamamladı.

 

20 + ABC1 – Prime Time ve AB  Prime Time’da “Yılın en çok izlenen kanalı” TV8…
Kanal D, AB  Tüm Gün’de 2016’yı birinci bitirdi.

Star TV, Show TV, FOX ve TRT1 hiçbir kulvarda “Yılın en çok izlenen kanalı” olamadı.

‘İSTANBUL MARKASINI SESSİZLİĞE HAPSETME’ 

Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği’nin (TURYİD) Reina’daki terör saldırısı için yaptığı sessiz yürüyüşü izledim.

Gastronomi sektöründen birçok insanın katıldığı yürüyüş sonunda Beyoğlu, Beşiktaş Şişli belediye başkanları TURYİD temsilcileriyle birlikte Reina’nın önüne karanfil bıraktı.

Yürüyüşü, protesto amacıyla değil, Reina’ya destek için yaptıklarını vurgulayan TURYİD Başkanı Kaya Demirer, şunları söyledi:

“Gün dayanışma günü. Bu toplum, İstanbul gibi bir markayı sessizliğe hapsetmeyecektir. Biz korkmuyoruz. Korku tutsaklıktır. Bizi yalnız bırakmayın. Sinemaya gidelim, alışveriş yapalım, alışkanlıklarımızı değiştirmeyelim, yaşamımıza sahip çıkalım.” 

Demirer’in “Bizi yalnız bırakmayın” derken kastettiği şu:

Gastronomi, on binlerce insanın çalıştığı, bir o kadar insanın da dolaylı ekmek yediği bir sektör. İnsanların İstanbul’u sessizliğe mahkûm etmesi, on binlerce insanın ekmeksiz kalması demek.

ekran-resmi-2017-01-04-09-15-05TURYİD Başkanı, “Medya, terör haberlerini yaparken topluma korku salmamalı” dedi. Medyanın büyük ölçüde buna özen gösterdiği kanaatindeyim. Ancak sosyal medya için aynı şeyi söylemek olanaksız.

Reina’nın içinden çekilmiş, insanların kanlar içinde yerde yattığı fotoğrafları sosyal medyadan fütursuzca paylaşanların, “Türkleri sevmiyorlar” denilen yabancı basına da bir göz atmasında fayda var. Çoğu kullanmadı o fotoğrafları. Kullananlar da yerde yatanları buzladı. Türkiye’deki sosyal medya kullanıcıları da “insana saygı”ya özen göstermezse, medeni bir ülke olmamız zor.

GÜNÜN SÖZÜ

Korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsün. (‘Esaretin Bedeli’filminden)