MİLLİYET – 21 NİSAN 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

Hafta sonu Kahra- man-maraş’taydım… Çünkü TRT 1’de yeni başlayan “Yedi Güzel  Adam”ın galası vardı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanı sıra Ak Partili 20 milletvekili de Maraş’taydı.
Çünkü Erdem Bayazıt, Nuri Pakdil, Cahit Zafiroğlu, Rasim Özdenören, Alaettin Özdenören, Akif İnan ve Ali Kutlay’ın Maraş Lisesi’nde başlayan arkadaşlık, şiir ve edebiyat yolculuklarıydı dizide anlatılan. Galada konuşan Atalay’ın şu sözleri de aslında çok iyi anlatıyor “Yedi Güzel Adam”ın önemini:
Bugün  Cumhurbaşkanlığı için adı geçen kimler var? Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül. Türkiye’nin geldiği nokta bu. Rabbimize hamdolsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Bu yedi güzel adama, bütün üstatlara, bütün emeği geçenlere bütün dua edenlere ve hamdolsun bugüne geldik.
Abdullah Gül, Necip Fazıl’ın yanında yetişti. Recep Tayyip Erdoğan’ı ne zaman ve nereden tanıdım biliyor musunuz? Erzurum’da üniversitede asistandım. Üstad’ın (Necip Fazıl) İstanbul’da jübilesi vardı. Otobüse bindim, gittim. Programın takdimini yapan kimdi biliyor musunuz? Recep Tayyip Erdoğan. Hem geceyi takdim edip, hem ‘Zindandan Mehmed’e Mektuplar’ı okuduğu yıl 1976…”
Bir bilgi daha:
TBMM’ye başörtüyle giren üç milletvekilinden biri olan Sevde Bayazıt Kaçar, “Yedi Güzel Adam”dan Erdem Bayazıt’ın kızıdır.

MEHDİ İMDADA YETİŞTİ!

Devlet Bakanı Beşir Atalay, galadaki konuşmasını Sezai Karakoç’un “Ey Sevgili, En Sevgili” şiiriyle bitirmek istedi. Bakan, elindeki not kâğıtlarını karıştırdıkça karıştırdı, ama okuyacağı şiiri bir türlü bulamadı, ama Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Kurultayı’nda okuduğu o şiiri salondakilerle paylaşmaya kararlıydı. Bu durumda yapacak tek şey vardı, “Şiir Bakanı” Mehdi Eker’den yardım almak.
Başbakan Yardımcısı da öyle yaptı ve şiiri okuması için Eker’i sahneye davet etti.
Eker, “Zamana adanmış sözler… Dördüncü bölümün son on dört mısrası…” diyerek başladığı şiiri öyle bir edalı okudu ki Atalay, “Zaten bende metin olsa bile bu kadar güzel okuyamazdım, isabet oldu. Mehdi’ye çok teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
ÖZCAN DENİZ’İN DİZİSİNİ DUBAİLİ MBC ÇEKECEK

Bugün Türk dizileri Ortadoğu’da ve Arap dünyasında bu kadar popülerse bunun mucidi merkeziDubai’de olan MBC Grup…
19 Arap ülkesine yayın yapan 13 kanalı olan bir grup MBC… “Gümüş”le başlayan Türk dizisi ithalini yıllarca sürdüren MBC sürpriz bir hamle daha yaptı şimdi…
Doğuş Grubu’ndan sonra geçtiği Show TV’de yıllarca, ardından TNT’de Genel Müdürlük yapan Saner Ayar, MBC Grup’un yönetimini Türkiye’de birlikte dizi çekmeye ikna etti.
O3 adlı bir yapım şirketi de olan MBC, Türkiye’de O3 Türkiye’yi kurdu.
Şirketin yüzde 51 hissedarı MBC, yüzde 49 ortağıysa Saner Ayar oldu.
Şirket çektiği diziyi önce Türkiye’de bir kanalda yayınlayacak, sonra Arap dünyasında…
Şirket Türkiye’deki siftahını Özcan Deniz’e çekeceği diziyle yapacak.
Cengiz Semercioğlu, dizinin Show TV için çekileceğini yazmıştı. Star TV Genel Müdürü Ömer Özgüner ise Saner Ayar’ın diziyi kendilerine yapacağını söyledi.
Saner Ayar’a sordum:
Show TV mi, Star TV mi?
Ayar’ın yanıtı, “Henüz imzayı atmadık, ama Ömer Özgüner, ‘Dizi bizde’ diyorsa öyledir” oldu.
Anlaşılan o ki kim daha çok verirse o alacak diziyi.
Özcan Deniz’in yeni dizisinin hangi kanalda yayınlanacağından çok daha önemli olan, Türkiye’den en büyük dizi ithal eden şirketin Türkiye’de yapımcılığa soyunmuş olması…
Üstelik gündemlerinde sadece Özcan Deniz’li dizi yok. Üç büyük proje daha var.
Hadi bakalım, hayırlısı!

GÜNÜN SÖZÜ
“Mütevazı olanları enayi yerine koymayın, sesini çıkartmıyorsa kalitesindendir.”