15 Şubat 2024 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da bile benzeri olmayan Engelliler Sarayı ile yıllardır engellileri meslek sahibi yaparak, önlerindeki engelleri kaldıran Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği Engelsiz Mikrofon Radyo Ödülleri’nin bu yıl beşincisi yapıldı.

Bağcılar’daki Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndaki ödül törenine Fatih Kısaparmak ve oğlu Kaan Kısaparmak’la birlikte gidip, geldik.

970 bin kişinin katıldığı oylama sonunda alanlarında en iyi seçilenlere ödül verildiği 5. Engelsiz Mikrofon Radyo Ödülleri’nde beni ‘Jüri Özel Ödülü’ne layık gördüler. Gecede ödül alacak veya verecekler arasında Fatih Kısaparmak ve oğlu Kaan da vardı. Benim gibi Ataşehir’de oturan sevgili Fatih Kısaparmak, “Tek otomobille gidip, gelelim” deyince, teklifi havada kabul ettim.

İki saatten fazla süren gidiş-geliş yolunda Fatih Kısaparmak’la 34 yıllık anılarımızı yâd ettik. Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladığı müzik eğitimini konservatuvarda sürdüren Kaan Kısaparmak’ın yaptığı şarkıları dinledik. Kanaatim o ki, çok yakında boynuz kulağı geçecek, Kaan Kısaparmak, yorumlayacağı kendine ait eserlerle herkese “Boynuz kulağı geçti” dedirtecek.

Kimler ödül aldı?

Radyocu Onur Sakar’ın sunduğu gecede Türk tiyatrosunun usta ismi Zihni Göktay’a ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi… Sanatçıya ödülünü Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir takdim etti. Özdemir, sadece Göktay’a değil, gecede ödül alanların hepsine ödüllerini verdi.

İnternette 970 bin kişinin yaptığı oylamayla finale kalanlar arasındaki birincileri engellilerin belirlediği 5. Engelsiz Mikrofon Radyo Ödülleri’nden aday gösterildikleri kulvarda ödül alanlar radyocu, program ve radyolar:

Haluk Kesim, Radyo 2000, Rıza Esendemir, Habertürk Radyo, Radyo Başakşehir, Radyo Ekin, Aygül Aydın, Sunny ile Delidolu, Emre Mutlu, Uğur Eracil, Mehmet Can’la 7 Gün 7 Sabah, Radyo D, Power Türk, Radyo Gol, Radyo 45’lik, Radyo 7, Meltem Mendi, Düşbahçesi Ali, Karadeniz FM.

Gecede deprem bölgesi illerinden Kahramanmaraş Cesur FM’den Funda Akçağlar, Cihan Ahmet Cesur’a, Adıyaman’ın Sesi Radyosu’ndan Abdullah Muhsin Çelikten’e de ‘Hayata Tutunanlar Özel Ödülleri’ verildi.

Silahlı şiddet sorunu niye gündem olmuyor?

Ülkemizde gündem, yaşanan flaş gelişmeler yüzünden öylesine hızlı değişiyor ki, çözüm bulunması için günlerce konuşulması gereken kronik sorunlar arada kaynayıp gidiyor.

Bunlardan biri de Türkiye’deki silahlı şiddet sorunu.

Bu amaçla kurulan Umut Vakfı, 2014’ten bu yana her yıl olduğu gibi 2023 yılının ‘Türkiye Silahlı Şiddet Haritası’ raporunu yayınladı.

Sadece medyaya yansıyan haberlerden yararlanılarak hazırlanan raporun ortaya çıkardığı rakamlar korkunç.

Bir yılda silahla öldürülen insan sayısı 2 bin 318…

3 bin 773 olayda yaralanan insan sayısı ise 3 bin 820…

Günde ortalama altı kişinin silahla öldürüldüğü, 10 kişinin yaralandığı bir ülkede bu konu gündem olmuyor, tartışılmıyor ve çözüm yolları aranmıyorsa, bu da toplumsal başka bir sorun…

Silahlı şiddete karşı ortak tavır koyması gereken toplum sesini çıkarmayıp, kaderine razı olursa bu sorun devam eder yıllarca…

GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyada hiçbir çıkar, verdiğiniz sözü tutmamaya veya kendinize olan saygınızı kaybetmeye değmez.” (Marcus Aurelius)