29 Ekim 2022 Cumartesi – Milliyet Cadde  – Alice

Besteci Ender Gündüzlü’nün ‘Aşk Kaç Beden Giyer’ şarkısını oynadığı reklamda izinsiz kullanan Hadise hakkında 02.02.2013’te açtığı davada yerel mahkeme kararını verdi…

T.C. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin yargıcı, 27.10.2022 tarihli duruşmada “Gereği düşünüldü” deyip, şu kararı zapta geçirdi:

“FSEK 68. Madde’ye göre belirlenen 49.000 rayiç bedelin üç katı olan 147.000 TL’nin (asıl ve birleşen davada talep edilen miktarlar dikkate alınarak, FSEK 68. Madde’ye göre 142.885.89 TL olmak üzere toplam 144.385.89 TL’den davalı Hadise Açıkgöz sorumlu olmak üzere) 02.02.2013 tarihinden itibaren işletilecek ticari faiz ile birlikte davalılardan müteselsilen alınarak davacıya verilmesine; manevi tazminat talebinin kabulüne, 50.000 TL manevi tazminatın 02.02.2013 tarihinden itibaren işletilecek ticari faiz ile birlikte davalılardan müteselsilen alınarak davacıya verilmesine…”

Mahkeme, albümünde okuyup, ünlü yaptığı ‘Aşk Kaç Beden Giyer’ şarkısını oynadığı reklamda izinsiz kullandığı için Hadise’yi 192 bin 885.89 TL cezaya çarptırdı ve bu parayı 9.5 yıllık ticari faiziyle birlikte Ender Gündüzlü’ye ödemesine hükmetti.

Yerel mahkemenin 9.5 yılda karar vermesinin sebebi, tarafların yazdıkları rapora itiraz etmesi sonucu ‘Bilirkişi’nin yedi kez değişmesi.

Hukuki süreç burada bitti mi?

Hayır…

Tarafların iki hafta içinde İstinaf Mahkemesi’nde bu karara itiraz hakkı var. İstinaf kararı onarsa, Yargıtay aşaması, karar bozulursa, yeniden yargılama söz konusu… Bir davanın 10 yıldan fazla sürmesi olacak iş mi? Bu karar bir kez daha şunu gösterdi ki, bir şarkıcının albümünde okumak için aldığı bir eseri, izinsiz reklamda kullanması telif hakkı ihlali…

9.5 YIL SÜRDÜ VE HADİSE KAYBETTİ

KİMLER İÇİN, ‘HAYDİ KIZLAR, NERDESİNİZ?’ DİYE YAZDI?

Takvim yaprakları 28 Ekim 2022’yi, saatler gece yarısı 00.:09’u gösterirken, Nurgül Yeşilçay’ın attığı tweet:

“Bugün Özgü Namal’ı gördüm! Ne kadar özledim onu seyretmeyi. Bizim jenerasyonda çok iyi oyuncular var. Mesela Sanem Çelik’i de özledim! Bazen rakip olmayı, bazen omuz omuza olmayı bazen bir işi beraber sırtlamayı… Ha Başak Köklükaya’yı bi de! Offf… Hadi kızlar nerdesiniz?”

Ünlü oyuncunun, bu tweet’i kayda değer bir çıkış…

Nurgül Yeşilçay ayarındaki bir ismin içinden gelerek böyle bir tweet atması, onun kendiyle ne denli barışık, rakiplerine düşmanca değil, dostça bakan biri olduğunun göstergesi…

Öte yandan Nurgül Yeşilçay’ın döneminin yıldızları Özgü Namal, Sanem Çelik ve Başak Köklükaya gibi oyuncuların dizi veya film çekimleri yerine evlerinde oturuyor olmaları da şov dünyasının bir başka sorunu…

KANYE WEST İÇİN SONUN BAŞLANGICI

Yılların şöhreti ve servetinin bir hatayla güneş görmüş kar gibi nasıl eridiğinin en canlı örneği Kanye West oldu.

Yahudi karşıtı söylemi tepki çekince özür dileyeceğine, “Ateşe ateşle karşılık verdim” diyen rapçinin o günden bu yana yaşadıklarına bir göz atalım.

Twitter ve Instagram, antisemitist paylaşımları nedeniyle şarkıcının hesaplarını askıya aldı.
Başta Adidas olmak üzere birçok marka, şarkıcıyla olan anlaşmalarını tek taraflı feshetti.

Skechers’in Los Angeles’taki merkezine randevu almadan giren ve video çeken Kanye West, şirket yöneticileri tarafından dışarı çıkarıldı.

Menajerlik şirketinin de çalışmaktan vazgeçtiği Kanye West’in gelirlerinde ciddi kayıp olunca, dünyada en çok kazanan şarkıcı olma unvanını ve dolar milyarderleri kulübü üyeliğini kaybetmek üzere…

“Yahudilerin ölüm tehlikesi seviyesini üçe çıkarmak lazım” sözleri ABD’li rap yıldızı Kanye West için adeta sonun başlangıcı oldu.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanları birleştiren duygular, ayıran ise fikirlerdir.” (Goethe)