MİLLİYET CADDE – 2 ARALIK 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Acun Ilıcalı’nın Televole muhabirliğinden TV yıldızlığına, oradan TV patronluğuna nasıl yükseldiğini biliyoruz aslında. Ama bu yetmiyor insanlara. O nedenle “sihirli” ya da “kudretli bir güç” arıyorlar Acun’un arkasında…

Son günlerde nereye gitsem o konuşuluyor… İşte, otobüste, metroda, her yerde… Acun Ilıcalı, yıllardır ekranda. Televole muhabirliğinden TV yıldızlığına, oradan TV patronluğuna nasıl yükseldiğini biliyoruz aslında. Ama bu yetmiyor insanlara…
Çünkü yıllardır alıştı insanlar, her başarının arkasında gizemli bir öykü olması gerektiğine. O nedenle “sihirli” ya da “kudretli bir güç” arıyorlar Acun’un arkasında.
Şimdiye kadar yaptığı açıklamalar da gösteriyor ki Fethullah Gülen’i de seviyor, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da. Varsayalım ki Acun da, “cemaat”ten ya da “Başbakan’ın adamı”. Peki onların sayesinde mi alıyor Ilıcalı’nın yaptığı programlar bu yüksek reytingleri?
Başbakan’ın çıktığı canlı yayınlar reyting rekorları kırıyor da TNS ya da SBT mi ölçemiyor onu? Yayınlarının çoğunu Fethullah Hoca’nın sohbetlerine ayıran Mehtap TV reyting rekorları kırıyor da benim mi haberim yok?
O zaman başka yerde aramak gerekir Ilıcalı’daki sihiri ya da reyting büyüsünü! “Var mısın Yok musun?”u Acun Ilıcalı’nın yaptığı günleri hatırlayın.
Program yayınlandığı her gün birinci oluyordu. Acun’dan sonra aynı programı Endemol önce Asuman Krause’ye, sonra Ahmet Çakar’a yaptırdı, sonuç ortada. Biri “1.80 ”, diğeri “2.60” yattı!
Eser Yenenler, İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç’un yaptığı şov programı Star TV’de başladığında “3+1”di adı. Endemol Türkiye’nin yaptığı programın reytingi yerlerde sürünüyordu. Aynı ekip Acun Medya’ya geçti, programın adı “3 Adam” oldu ve her  hafta zirvede.
Ilıcalı, TV8’i yüzde 100 kendi sermayesiyle mi aldı, kredi mi kullandı ya da  iddia edildiği gibi “arkasındaki güç”le birlikte mi aldı bilmiyorum, ama  gördüğüm o ki Acun’un ekrandaki reyting gücünün tek kaynağı var; seyirci.
Acun, Türk halkının eğlence kodlarını çözdü. Dikkat edin Ilıcalı’nın yaptığı işlere, yarışmalarda hep “insan hikayeleri”dir başrolde. Ekran karşısına geçen her insan kendinden bir şey buluyor o yapımlarda. Malum, “samimiyet” de girdi mi işin içine, yelkenler suya iner bizde. Benim gördüğüm bu… Aksini ispat eden varsa buyursun, dükkan emirlerine amade!

BOSiNGWA, MALOUDA VE YATTARA’LI ‘BiZUM HOCA’

Trabzonspor'un yıldız futbolcuları Jose Bosingwa (solda beyazlı)  ve Florent Malouda (en sağda) "Bizum Hoca"da oynadı...
Trabzonspor’un yıldız futbolcuları Jose Bosingwa (solda beyazlı) ve Florent Malouda (en sağda) “Bizum Hoca”da oynadı…

10 Ocak 2014’te vizyona girecek “Bizum Hoca” adlı filmin son halini izledim Fono Film’in Cağaloğlu’ndaki stüdyosunda.
“Yasemince”, “Tatlı Kaçıklar”, “Emret Komutanım” gibi dizilerin “Sümela’nın Şifresi Temel” ile “Moskova’nın Şifresi Temel” filmlerinin senaristi Yılmaz Okumuş’un senaryosunu yazıp “Sonbahar”, “Aşk ve Devrim”, “İstanbul” ve “Ey Aşk Nerdesin” gibi sinema filmleri ve dizilerinin yapımcı-yönetmeni Serkan Acar’la birlikte yönettiği çok sıcak, çok samimi bir film “Bizum Hoca”.

Yılmaz Okumuş'un (en sağda) filminde Yattara ve Hülya Polat da "konuk oyuncu" olarak kamera karşısına geçti.
Yılmaz Okumuş’un (en sağda) filminde Yattara ve Hülya Polat da “konuk oyuncu” olarak kamera karşısına geçti.

Trabzon, Of, Çaykara ve Uzungöl’de çekilen Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Serhat Özcan, Erdem Baş, Seymen Aydın, Mehmet Usta, Volkan Girgin, İsrafil Köse, Sabriye Kara, Tahsin Taşkın ile Alay Cihan gibi dizilerden ve sinema filmlerinden tanıdığımız oyuncuların rol aldığı “Bizum Hoca”, iki açıdan ilginç bir film…
Birincisi; Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için Doğu Karadeniz’in derelerine yapılan HES’lerin köylüyü nasıl ikiye böldüğünü, insanların “para” için nasıl taraf değiştirdiğini görmek tirajikomik, ama filmin yan hikayelerinden “Laz Star”da “büyük ödül”ü kapmak için “bizum uşaklar”ın gösterdikleri hünerleri izlemek çok eğlenceliydi.
İkincisi; İbrahim Yattara,Florent Malouda ve Jose Bosingwa’yı bir arada oynatma Trabzonspor’a kısmet olmadı, ama Yılmaz Okumuş ve Serkan Acar bunu başardı. “Bizum Hoca”da Trabzonspor forması giyen üç yıldız futbolcunun yanı sıra Hülya Polat da konuk oyuncu olarak rol aldı.

YORUMSUZ!

Futbolcu Caner Erkin’in eşi Asena’yla Akmerkez’de çekilen fotoğraflarıyla olay olan ve bu yüzden Türkiye’yi terk edip Londra’ya yerleşeceği yazılan Berkay’ın, “Annemin babamın hatta doğmamış çocuğumun üstüne yemin ederim ki yok öyle bir şey” diyerek yasak aşk iddialarını yalanladığı gün Kelebek’in manşeti:
“Burası Londra”… Asena Erkin ve Berkay el ele.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Parayı duyunca gözleri parlayan kadından, kadını duyunca gözleri parlayan erkekten hayır gelmez.”