MİLLİYET CADDE – 12 MAYIS 2013 PAZARTESİ – ALİCE

‘Anneler Günü’ konserinde sahneye çıkan Altay’ı dinlemeye gelen polis eşleri ve Maraşlı hanımlar konserin bitiş saati 16.15’e kadar pistten inmedi…

ALTAY SAHNEDE

Polis Eşleri Kaynaşma-Yardımlaşma Derneği Kahramanmaraş Şubesi’nin (PEKAY) ‘Anneler Günü’ nedeniyle düzenlediği konserde Altay sahneye çıktı.
Altay sahneye çıktığında saat 15.00’ti.
O saate kadar masalarında oturup, sakin sakin yemeklerini yiyen, ‘milli içkimiz’ ayranlarını içen polis eşleri ve Maraşlı hanımlar, Altay’ın söylediği ilk birkaç şarkıya oldukları yerde oynayarak eşlik etmeye başladı.
Saatler 15.15’i gösterdiğindeyse pistte boş yer yoktu.
Her biri düğüne gider gibi en şık kıyafetleriyle PEKAY’ın organize ettiği konsere gelen kadınlar, sigara molaları hariç, konserin bitiş saati olan 16.15’e kadar pistten inmedi.
Aynı anda hem oynayan hem de cep telefonuyla Altay’ı çeken hanımlar gördüm Maraş’ta…
Sadece görmekle yetinmedim, işte belgesi diyebilmek için fotoğrafını bile çektim.
O sırada bir garson geldi yanıma ve “Bunu size gönderdiler”  diye bir kağıt parçası tutuşturdu elime…
Kim gönderdi diye sorunca, yan masadaki başörtülü bir hanımı gösterdi garson.
Şunlar yazılıydı o küçük kağıtta: “Sayın Ali Eyüboğlu. Değerli sanatçımızla bu anlamlı günde bizlerle birlikte olduğunuz için sonsuz teşekkürler. Maneviyatı çok yüksek olan bir şehirdesiniz. Siyasetçiler tarafından bir köşeye atılsak da biz sanatçılara gerçekten değer   veririz.”
Okuduktan sonra uzaktan da olsa teşekkür ettim kendisine…
Arsan Center bünyesindeki Laledan Düğün Salonu’ndaki konsere ilgi büyüktü. PEKAY’ın Kahramanmaraş Şube Başkanı ve aynı zamanda Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık’ın eşi olan Elif Aşık, dernek olarak şimdiye kadar üniversitede okuyan şehit, malul, gazi ve çalışan polis çocuklarından 39’una burs verdiklerini, konserden elde ettikleri 180 bin lira civarındaki gelirle seneye burs verecekleri çocuk  sayısını ve burs miktarını birkaç kat artıracaklarını söyledi.
Dernek Başkanı Elif Aşık, konserde para almadan sahneye çıkan Altay’ı Maraş’tan eli boş göndermedi. Aşık, Altay’a bir demet çiçek verdi ve kadınların yaptığı ahşap işlemeli sandık hediye etti.
DSC_1152Not 1: Bu etkinlik, Reyhanlı’daki patlamadan önce düzenlendi.
Not 2: Yoğun iş temposuna rağmen bize kusursuz bir ev sahipliği yapan Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Metin Aşık’ın, ildeki faaliyetlerine dair çalışmalara da, verdiği sunum dosyasını inceledikten sonra bilahare yer vereceğim.

 

MAAŞLAR RÖTARLI, AMA CEZA ANINDA!   

hilal-yeniGeride bıraktığımız Çarşamba sabahına kadar atv’nin “Kahvaltı Haberleri”ni sunan Hilal Ergenekon’la İbrahim Güneş’in görevlerine son verilmesine sebep olan diyalog şu:
Ergenekon: Bugün çayları İbrahim ısmarladı sayın seyirciler. Başta şaşırdık ama İbrahim’in maaşı yatmış. Onun için hepimize o ısmarlıyor çayları… Ama rejidekilere ısmarlamamışsın.”
Güneş: Benim maaşım birkaç asgari ücret tutarında. Hilal’inkini ise denkleştirememişler onunki yatmamış.”
Bu diyaloğun atv yönetimini niye bu denli kızdırdığını, savunma istedikleri iki sunucuya niye ekrandan el çektirdiklerini anlamış değilim.
Madem en küçük bir eleştireye tahammülünüz yok, o zaman zamanında yatırın insanların maaşınını…
Unuttunuz galiba, Peygamber Efendimizin, “İşçinin ücretini alnının teri kurumadan verin” Hadis-i Şerifi’ni?
Bir TV kanalının, “Sermayesi olmayan yapımcı yapmasın bu işi” diyerek dizilerin bölüm paralarını birkaç hafta gecikmeyle yatırmasını anlarım, ama dizi ödemelerini 10, 12 geriden giderek yapan atv’nin, çalışanların maaşlarını aylardır rötarlı ödemesine aklım ermiyor.
Ne Türk ekonomisinde bir kriz var, ne reklam sektöründe, ama atv’de var…
Bu olay ayrıca şunu da gözler önüne serdi:
Şimdiye kadar belli ki doğru dürüst izlememiş atv yöneticileri Hilal Ergenekon’la İbrahim Güneş’i…
Şayet izlemiş olsalardı, “Bu onların her sabah benzerlerini yaptıkları esprilerden biri” der, geçerlerdi.

GÜNÜN SÖZÜ
Düşleriniz gerçek olsun, ama gerçeğiniz asla düş olmasın.