MİLLİYET CADDE – 29 NİSAN 2014 SALI  –  ALİCE

7250478-8011Star TV’de yayınlanan ‘Medcezir’ dizisinin ne zaman ‘sezon finali’ yapıp, yaz tatiline çıkacağını bilmiyorum. Ancak dizinin başrol oyuncuları ve aynı zamanda sevgili olan Serenay Sarıkaya ile Çağatay Ulusoy’un ‘yaz tatili’ne ne zaman çıkacaklarını, hatta nereye gideceklerini biliyorum.
‘Medcezir’ aşıkları, ‘sezon finali’nin çekimleri biter bitmez soluğu Amerika’da alacak. Serenay Sarıkaya ile Çağatay Ulusoy’un Amerika’daki durağı Los Angeles olacak. Sevgililer, sinema dünyasının kalbinin attığı Los Angeles’a, “Merhaba Hollywood… Biz geldik” demek için gitmeyecekler elbet…
Malum Serenay Sarıkaya gibi Çağatay Ulusoy da konservatuvar mezunu değil; ikisi de ‘alaylı’! Sarıkaya ve Ulusoy, Los Angeles’ta oyunculuk konusunda kendilerini geliştirebilmek için hangi     workshop’lara katılabileceklerini araştıracak.
‘Medcezir’in başrol oyuncuları, Los Angeles’taki araştırmalarını tamamlar tamamlamaz, önceden planladıkları tatilin ikinci ayağına başlayacak.

12 GÜNLÜK TATİL
Los Angeles’tan uçakla Meksika’nın başkenti Mexico City’ye geçecek aşıklar, buradan denizi, beyaz kumu, palmiyeli plajlarıyla ünlü Cancun’a geçecek. Sevgililer, bir sezondur aralıksız süren dizinin yorgunluğunu Meksika’nın güneydoğusundaki Quintana Roo eyaletinin mercan kayalarıyla da ünlü şehrinde yapacakları bir haftalık tatilde atacak. Serenay Sarıkaya ile Çağatay Ulusoy’un Amerika ve Meksika tatili 12 gün sürecek.

DÜNYA DEĞİŞİRKEN YERİNDE SAYANLAR

“Oyuncuların seviyesi değişti, magazinciler aynı kaldı…” Kim söylüyor bunu? Perihan Mağden… Peki niye?
‘Tehlikeli Temayüller’ adlı bir kitap çıkardı ya, o yüzden Milliyet Pazar’dan Güliz Arslan söyleşi yapmış kendisiyle.
‘Magazin’le başlayıp ‘magazin’le biten iki sayfalık söyleşide Mağden’in “Oyuncuların seviyesi değişti, magazinciler aynı kaldı” cümlesini kullandığı bölüm şöyle: “…Magazin bir ara Beren Saat’e taktı. Ne zaman bir reyting makinesi oldu, feci derecede yüksek paralar kazandı ve de Kenan Doğulu’yla çıkmaya başladı, yakasından düştüler(*)… Siyasetteki tercihlerimiz gibi meşhur tercihlerimiz de… Ne kadar güçlü, zengin ve reytingi yüksekse o kadar tapılıyor. Yeni nesil oyuncuların seviyesi değişti, magazinciler aynı kaldı.”
Bu satırlardan Mağden’in niye böyle bir yargıya vardığını anlamak mümkün değil. Ancak söyleşinin başlarındaki şu cümlelerde az da olsa ipucu var: “Meryem Uzerli, Beren Saat, Tuba Büyüküstün gibi yeni nesil ünlüler başka bir sosyal statüden geliyorlar ve magazinle eskisi gibi içli dışlı değiller.”

SEBEP YÜKSELME DEĞİL ASLINDA
Evet, her meslekte olduğu gibi magazinciler arasında da değişime ayak uyduramayan, kendini yenilemeyenler var.
Ama yeni nesil ünlülerin magazincilerle eskisi gibi ‘içli dışlı’ ol(a)mamasının sebebi, bir tarafın sosyal statüsünün ‘yükselmesi’, öteki tarafın ‘yerinde sayması’ndan kaynaklanmıyor.
Artık sosyal medya denen bir gerçek var. Ünlülerin çoğu artık bu mecrayı kullanıyor. Konser, şarkı, klip, film, dizi gibi etkinlikleri sosyal medya vasıtasıyla duyuruyorlar sevenlerine… İnsanlara ulaşmak için kullandıkları kitle iletişim araçları değişti. O yüzden de bu ünlülerin eskisi gibi ihtiyacı kalmadı magazincilere…

O ZAMAN ‘İYİ SEYİRLER’ DİYEYİM
Aynı söyleşide Mağden’in şu sözlerinden de anlıyoruz ki, farkında bile değil bu değişimin: “İfade özgürlüğünün bu kadar sınırlı olduğu bir ülkede siyaset yazıp bunun çilesini çekmek istemiyorum artık. İnsanların ne düşündüğünü merak etmiyorum. Belki de onun için Twitter’da yokumdur. Twitter’a harcamadığım zamanı televizyon dizilerine harcıyorum.”
Ne diyeyim?
“İyi seyirler” demekten başka bir şey gelmez elimden.
Perihan Mağden, haber takip ajanslarının raporlarına bakmış olsa Beren Saat’in Kenan Doğulu’dan sonra haber sayısında azalma değil, artışın olduğunu, TNS’nin raporlarına baksa Beren Saat’in reytinginin de eskisi gibi yüksek olmadığını görürdü…

GÜNÜN SÖZÜ
“Herkes insanlığın kötüye gittiğini kabul eder de; kimse kendisinin kötüye gittiğini kabul etmez.” (Tolstoy)