MİLLİYET – 30 ARALIK 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

unnamed“Kocan Kadar Konuş: Diriliş” filminde baba “Oktay” rolündeki İsmail İncekara şöyle diyor evlilik hazırlıkları yapan kızı “Efsun”u oynayan Ezgi Mola’ya:
“Aşk, ‘iki’yken ‘bir’ olmaktır.”

Aşkın ikiyken bir yaptıkları, evlenip yuva kurmaya kalktıklarında bu sayının kaç olduğunu müthiş eğlenceli bir dille anlatıyor “Kocan Kadar Konuş: Diriliş”...
Âşıkların hangi tarihte evlenmeleri gerektiğinden evlerindeki masanın örtüsünün rengine, balayına gidecekleri yerden düğün davetiyesine kadar her şeye kim karar veriyor?
Aslında âşıkların özgürce vermeleri gereken bu kararların altında imzası olanlar, maalesef hep aileler.
Üstelik kız tarafının “siyah” dediğine erkek tarafı “beyaz” der ve âşıkları evleneceklerine pişman ederler.
O nedenle de filmde “Efsun”un babasına yaptığı şu sitem hiç de yabancı gelmedi bana:
“Bana, ‘Aşk ikiyken bir olmaktır’ demiştin ama evlilik yoluna girince de bir iken bin olacağını söylemedin.
unnamed-1Huysuz babaanne! 
Şebnem Burcuoğlu’nun aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan “Kocan Kadar Konuş: Diriliş”, Türkiye’de evlenmeye karar verenlerin neleri beklediğini esprili bir dille beyazperdeye aktaran bir film.
Kıvanç Baruönü’nün senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı serinin ilki “Kocan Kadar Konuş”un kadrosundan sadece Ebru Cündübeyoğlu yok bu filmde.
Başrollerini Ezgi Mola ile Murat Yıldırım’ın paylaştığı, Nevra Serezli, Gülenay Kalkan, Eda Ece, Begüm Öner, Gül Arıcı, Muhammet Uzuner, İsmail İncekara, Nilgün Kasapbaşoğlu, Hakan Salınmış ve Enis Arıkan’ın rol aldığı filmin sürprizi Hümeyra. Sanatçı, “Sinan”ın (Murat Yıldırım) babaannesi rolüyle müthiş bir hava kattı filme.
Nil’den klip şarkısı 
Film, yeni yılın ilk günü vizyonda olacak. Kanaatim o ki başta kadınlar olmak üzere filme gidenler; sevgilisine evlenme teklif edecek kadar cesur İzmirli “Efsun”la, Taraklılı zengin aile çocuğu “Sinan”ın evlilik serüveninde kendilerinden çok şey bulup, eğlenecek.
Filmin bir grup basın mensubu için yapılan özel gösterimine yönetmen Kıvanç Baruönü klip çekiminden geldi. Baruönü filme Nil Karaibrahimgil’in yazıp, bestelediği ve seslendirdiği, düzenlemesini Mustafa Ceceli’nin üstlendiği, Sertab Erener ve Model’in solisti Fatma Turgut’un vokal yaptığı “Gel Aşka Gel” şarkısı eşliğinde eğlenceli bir klip çektiklerini söyledi.
GÜNÜN SÖZÜ
Erkeklerin evlenmeden önce yatırdıkları harca tektaş denir. (Kocan Kadar Konuş: Diriliş filminden)