MİLLİYET CADDE – 22 Kasım 2012 Perşembe  ALİCE

2005 yılında İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kurarak bir ilke imza atan Sunay Akın, bir ilki daha başardı. Akın, Avrupa’nın 14 şehrinden 28 çocuk ve oyuncak müzesi temsilcisiyle akademisyeni İstanbul’da ilk kez biraraya getirdi.

Merkezi İstanbul olan Avrupa Çocuk ve Oyuncak Müzeleri Birliği’nin (TOYCO) kurulmasına önderlik eden Sunay Akın, İstanbul’un Avrupa çocuk ve oyuncak müzelerinin ‘başkenti’ olmasını da sağladı.
Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, İtalya, Belçika ve Portekiz’in de aralarında olduğu Avrupa ülkelerinin müze temsilcileriyle Avrupa Müzeler Forumu (EMF) ve Avrupa Müzeler Akademisi (EMA) yöneticilerinin de katıldığı TOYCO’nun gala yemeği salı akşamı Esma Sultan’da yapıldı.
Yemeğe Haldun Dormen,     Halit Kıvanç, Erol Evgin, Zeki Alasya, İlhan Şeşen, Ceyda     Düvenci, Betül Arım, Ceyhun   Yılmaz, Nasuh Mahruki, Halit     Narin gibi ünlülerin yanı sıra     Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın’la Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

Çocuk Fatih’in resimleri
Gecede Kültür ve Turizm Bakanı’na, Türk mitolojisi kahramanı Kübey Hatun’un bez bebeğini hediye eden Akın, Günay’dan çocuklar adına şöyle bir istekte bulundu: “Barkovizyonda bir sayfasını gördüğünüz bu resim defterinin sahibi, ileride padişah olan bir çocuk; Fatih… Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Böyle bir günde sizden çocuklar adına bir isteğim olacak, Topkapı Sarayı’nın arşivindeki bu resim defterini gün yüzüne çıkarıp, sergileyin.”
Akın’ın ardından yaptığı kısa konuşmada, her biri ayakta alkışlanacak sanatçıların katıldığı gecede olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Günay, “Fatih’in resim defterinden haberim var. Umarım tıpkı basım yapabilir ve sergileyebiliriz onu” dedi. Günay, aldığı bez bebeği yemeğe birlikte geldiği eşine vereceğini söyledi.

HALDUN DORMEN’İN TİYATRO AŞKI, FARKLI

Bir hafta içindeHaldun Dormen’in tiyatro aşkına dair o kadar çok anı dinledim ki, birini anlatmazsam çatlarım…
Cuma akşamı Frankfurt’ta yemekteyiz… Yemekte  İzzet Günay, eşi İpek Hanım, Nur Onur, Selçuk Yöntem, menajeri ve aynı zamanda oyuncu olan     Müge Ulusoy da var. Söz döndü dolaştı, Haldun Dormen’e geldi. İzzet Günay, Dormen’in gerek kendisine gerekse Türk tiyatrosuna büyük katkıları olduğunu söyledi.     Selçuk Yöntem’se, Dormen’in tiyatroya ne denli gönül     verdiğine şöyle anlattı:
“Zeynep Eronat’la ‘Peynirli Yumurta’ adlı bir oyun sergiliyorduk Ankara Devlet Tiyatroları’nda… Yıl 1989 veya 1990.
İktidarda ANAP var.
ANAP’lı bakanlardan Şükrü Yürür, ‘Peynirli     Yumurta’nın ismine bakıp, çocuk oyunu sandı herhalde çocuğuyla geldi bizi izlemeye. Ama çocuk oyunu değildi ‘Peynirli Yumurta’. Barda bir erkekle kadın arasında geçen bir oyundu. Oyundan rahatsız olan Yürür, dönemin Kültür ve Turizm    Bakanı Tınaz Titiz’e, ‘Kaldırın bu oyunu’ demiş. Kültür ve Turizm Bakanı da talebi Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç’a iletince, oyun kalktı. Bunu     öğrenince çok üzülen Haldun Dormen, beni aradı ve “Çok güzel bir oyun bu. İstersen bizim tiyatroda ‘Pazartesi Oyunları’ adı altında sergileyebilirsiniz onu’ dedi. Zeynep’le ben her hafta Ankara’dan uçakla İstanbul’a gelip, sergiledik oyunu. Haldun Dormen’den başka     kimse yapmazdı bunu.”

84 YAŞINDA AMA HER ŞEY AKLINDA

Esma Sultan’daki yemekte Emel-Erol Evgin, Haldun Dormen, Jülide-Zeki Alasya, Halit Kıvanç, Betül Arım’la kızı Melisa Karagöz’le aynı masadaydım. Frankfurt’taki gibi Esma Sultan’da sanatçılar anılarını tazeledi. Erol Evgin, Halit Kıvanç ve Betül Arım, peş peşe Haldun Dormen’li anılar anlattı. Anlatılan her anı, Dormen’i keyiflendirdi. Her anlatılan Dormen’in gururunu okşayan türden olunca sanatçı, “O zaman kendim için içiyorum” deyip, kendine kadeh kaldırmayı ihmal etmedi.
Allah nazardan saklasın, 84 yaşında, ama hâlâ müthiş bir hafıza var sanatçıda. Dikkat ettim Halit Kıvanç, Erol Evgin ve Betül Arım isim ve tarih konusunda ne zaman tıkandı ya da tereddüt etti, Haldun Dormen devreye girdi ve doğrusunu söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ
Zehir bile parayla, mutluluk nasıl bedava olsun!