22 TEMMUZ 2019 PAZARTESİ –  MİLLİYET  –  ALİCE

Barış Harekâtı’nın yıldönümü ve Özgürlük Bayramı’nda Kıbrıs’taydım. Kıbrıs’a 20 Temmuz’daki kutlamalar ve bayram için değil, Sibel Can’ı dinlemeye gittim. Cumartesi sabahı Alsancak Milli Parkı’nda yürüyüş yaparken yanı başımda peş peşe patlayan toplar sayesinde Kıbrıs’ın bayramına denk geldiğimi anladım. Çünkü yürüdüğüm park, Barış Harekatı’nın başladığı Çıkarma Plajı’nın yanıydı. Cuma akşamı askerlerin Şafak Nöbeti tuttuğu, F-35’lerin askerleri selamlamak için uçuş yaptığı anıtın olduğu yerde 21 pare top atışıyla başlayan kutlamaları izleyip, otele döndüm.

Eminoğlu ile akşamüzeri Girne’ye gittiğimizde sahil ana  baba günüydü. Binalar, deniz kenarları, meydan ve yolların yanı sıra onlarca tekne tıklım tıklımdı. Meslektaşım beni, Kıbrıs protokolünün töreni izlediği Dome Hotel’in havuz başına götürdü. Her yer gibi orası da insan seliydi. Türk Yıldızları’nın Girne semalarındaki gösterisi, her zamanki gibi nefes kesti. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenleri, TC Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği’nin Girne sahilindeki gösteri ve konseriyle bitti.

BARIŞ HAREKÂTI’NIN  45’İNCİ YILINDA GİRNE

PARK ARENA’DA SİBEL CAN RÜZGÂRI

Termometrelerin sıcaklığı gölgede 33 derece ölçtüğü Girne’de güneş batar batmaz hafifçe esmeye başlayan rüzgâr, ilerleyen saatlerde daha da arttı. Sibel Can, Merit Park Hotel  Casino’nun bahçesindeki Park Arena’da püfür püfür bir havada çıktı sevenlerinin karşısına…

Siyah straplez bir kıyafetle sahneye çıkan Sibel Can’ın açılış şarkısı “Vallahi Yalan”dı. Park Arena’daki bin civarındaki Sibel Can dinleyicilerinin ezici çoğunluğu kadındı, hepsi cep telefonlarını çıkarıp konseri çekip, sosyal medyalarından yayınladı.

Konserde gördüğüm manzara, “Kadınlar aynı anda iki işi yapamaz. Hem sakız çiğneyip, hem yürüyemezler” diyenleri mahcup eden türdendi. Çünkü Sibel Can, Sezen Aksu’nun hareketli şarkılarını peş peşe söylemeye başlayınca kadın dinleyicilerin çoğu, bir yandan oynayıp, bir yandan cep telefonlarıyla çekim yapmaya devam etti. Bir “şehir efsanesi”ni daha bitiren bu görüntüyü Instagram’dan canlı yayınla paylaşayım dedim, olmadı.

Neden mi? 

Sibel Can’ın söylediği Sezen Aksu şarkılarıyla oynayan kadınların hepsi aynı anda canlı yayın yaptığı için azalan internet, kaliteli bir yayına izin vermedi. Takipçilerimden, “Telefon 2019, ama internet 2009 model” diye dalga geçenler olunca vazgeçip, oturdum ve püfür püfür bir Girne akşamında sahneden esen Sibel Can rüzgârının tadını çıkardım.

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan için meşguliyetten daha iyi bir tedavi yoktur.” (Razi)