23 Eylül 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

8 Eylül’de başlayan 30. Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu akşam yapılacak ödül töreniyle sona erecek.

30.Altın Koza Film Festivali’nden sadece jüri üyelerinin ‘En İyi’ seçtikleri ödül almayacak. Türkan Şoray ile Kadir İnanır’a da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı nedeniyle ‘Sinemanın Yüzü’ ödülleri verilecek.

Festivalin ev sahibi Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kadir İnanır’a benzer bir jest yapacak mı, yapacaksa bu ne olacak bilmiyorum, ama şunu biliyorum:

Karalar, geçen yılın eylül ayında adının verildiği pamuğun hasadına katılıp, pamuk işçisi kadınlarla pamuk toplayan Türkan Şoray’a şöyle bir jest yapacak.

Zeydan Karalar, ‘Sultan’a Adana’da pamuk toplarken çekilen fotoğrafının yanı sıra Türkan Şoray adı verilen pamuğun sertifikasını da hediye edecek.

Cihan Ünal, Perran Kutman

‘Film Müzikleri’ konseri ve iki ‘Onur Ödülü’

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ töreninin öncesi ve sonrasında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın ‘Film Müzikleri’ konseri vardı. Perran Kutman ile Cihan Ünal’a ödülleri verilmeden önce şef Eray İnal yönetiminde orkestra, açılışı ‘Altın Koza Film Festivali Jenerik Müziği’yle yaptı. Orkestra ardından ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, ‘Devlerin Aşkı’, ‘Schindler’s List’, ‘The Godfather’, ‘Hababam Sınıfı’ ve ‘Gülen Gözler’ filmlerinin müziklerini çaldı.

Ödül töreninin ardından ise orkestranın repertuvarında şu eserler vardı:

‘Pirates of Caribbean’, ‘Por une Cabeza’, ‘Kahpe Bizans’, ‘Anlamazdın’, ‘Pulp Fiction’ ve ‘Hababam Sınıfı’…

‘Urfa’da Oxford’ sözü kimin?

30.Adana Altın Koza Film Festivali’nin ‘Onur Ödülleri’ töreninin sunucusu mizahçı Gani Müjde’ydi. ABB Tiyatro Salonu’ndaki törende Gani Müjde, sadece ödül alan Perran Kutman ile Cihan Ünal’ı sunmadı, mesleki maceralarına dair yaşadıklarını da mizahi bir dille anlattı.

Gani Müjde, “Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık” lafının İbrahim Tatlıses’e değil, kendisine ait olduğunu söyledi ve hikâyesini şöyle anlattı:

“Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nü bitirip, çalışmaya başladığım ilk yıllarda Uğur Yücel’in skeçlerini yazıyordum. Uğur Yücel, İbrahim Tatlıses’i taklit ederken, sahnede kullandığı ‘Urfa’da Oxford vardı da biz mi okumadık?’ sözünü skeç metninde ben yazdım. İbrahim Tatlıses, bunu çok beğendi ve sahiplendi.”

Dilan Polat, yılda ne kadar vergi ödüyor?

Lüks yaşamından kesitler yansıtan videolarını yayınladığı sosyal medyada ilgi gören ve bir o kadar da eleştirilen iş insanı Dilan Polat, TV8’deki ‘2. Sayfa’ programına katıldı. Polat, burada yaptığı açıklamalarla da yine gündem oldu, yine eleştiri yağmuruna tutuldu. Dilan Polat, canlı yayında neler mi söyledi?

*Görgüsüz değilim.

*Üzerimdeki kombin 350 bin lira.

*Bazen AVM’de günlük 750 bin lira harcıyorum.

*Her ay 1 milyon TL’lik yardım dağıtıyorum.

*Kocamdan şimdi de tekne istedim.

*Türk kahvesini altın tozuyla sırf birilerini rahatsız etmek için içiyorum.

Dilan Polat’ın bu sözlerine ünlü akademisyen Özgür Demirtaş kayıtsız kalamadı. Ekonomist Demirtaş, olaya vergi açısından baktı:

“Maliyenin incelemesi gereken güzel bir durum olmuş. Günde 750 bin lira harcayan biri bunun beş katı kazansa, yılda 1.3 milyar lira kazanç yapar. Yılda 500 milyon liradan az vergi ödüyorsa, bir incelemek lazım.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Türk sineması etkileyen değil, etkilenen bir sinemadır.” (Prof. Dr. Nesrin Akın Yüksel)