21 Ocak 2024 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Yılmaz Erdoğan’ın senaryosunu yazıp, Hazar Ergüçlü, Selma Ergeç, Kubilay Aka ve Güven Kıraç gibi ünlülerle kamera karşısına geçtiği ‘İnci Taneleri’, Kanal D’de henüz başlamadı. 25 Ocak Perşembe akşamı yayınlanacak dizinin ilk bölümü…

‘İnci Taneleri’nin ekran serüveni başlamadan yayınlanan her fragmanı olay oldu. Hazar Ergüçlü’nün pavyon dansı sahneleri bile kendi fenomenini yarattı. Ergüçlü’nün oynadığı Dilber’i sahnede coşturan müzikleri yapan ve dizide saz çalan müzisyeni oynayan Erkal Sonel’i ‘İnci Taneleri’ sayesinde tanımayan kalmadı.

‘Dilber, Evin Barkın Yok Mu?’ şarkısından sonra sosyal medyada “Dilber’e ev alalım, yuvalarımızı kurtaralım” akımı başladı.

Ergüçlü’nün olay yaratan dans derslerini verenin, sosyal medyada yazılanlar gibi pavyonda çalışan Ezo değil, Anadolu Ateşi Dans Eğitmeni Elif Erol olduğu ortaya çıktı.

‘İnci Taneleri’ ve ‘Dilber’ fenomeninden uyanık ‘yurdum insanı’nın nasıl yararlandığına dair çarpıcı örneklere bakar mısınız?

İnternetten e-ticaret yapan bir platformda ‘Dilber Elbisesi’ satılmaya başlandı. ‘Dilber Elbisesi’nin fiyatı da 579.90 TL…

Ankara’da pavyon dans kursu açıldı.

Fragmanları bu kadar çok konuşulan, fenomenler yaratan ‘İnci Taneleri’ başlayınca, bakalım neler olacak?

Aşkı uğruna karbon salınımını artırıyor

 

2023 yılında çıktığı tur ve verdiği konserlerin gelirleriyle dolar milyarderleri arasına giren Taylor Swift, aşkı için özel uçağıyla yaptığı seyahatler yüzünden çevrecilerin hedefinde…

Özel jetlerin uçuşlarını takip ederek, hangi ünlünün bir yılda ne kadar karbon salınımı yaptığının listesini yayınlayan internet sitesine göre listenin başındaki isim Taylor Swift… Listedeki diğer ünlülerse şunlar:

Floyd Mayweather, Jay-Z, Alex Rodriguez, Blake Shelton, Steven Spielberg, Kim Kardashian, Mark Wahlberg, Oprah Winfrey ve Travis Scott.

Swift, ‘Yılın CO2 salınımı en fazla ünlüsü’ ilan edilince, sözcüsü şarkıcıyı şöyle savunmuştu:

“Taylor’ın jeti sıklıkla başkalarına ödünç veriliyor, sorumluluğun hepsini veya çoğunu ona yüklemek bariz bir şekilde doğru değil.”

Taylor Swift, son zamanlarda Kansas City Chiefs takımındaki futbolcu sevgilisini (Travis Kelce) izlemek için sık sık özel jetiyle yaptığı seyahatlerdeki karbondioksit salınımı nedeniyle çevrecilerin hedefi oldu. Swift’in sözcüsü, “Endişeye gerek yok. Taylor karbon kredisi aldı” diye açıkladı. Bunun üzerine Wall Street Journal, şarkıcının karbon sahtekârlığı yaptığını manşetine taşıdı. WSJ, özel uçak sahibi ünlülerin kendilerini suçlu hissetmemeleri için karbon kredilerine başvurduklarını yazdı. Gazeteye göre, karbon kredilerinin yüklü bir mali değeri olsa da asıl amaç; emisyonları azaltmadıkları halde azaltıyormuş gibi görünerek, eleştirileri saptırmak… Taylor Swift’in yaptığı da bu!

Demet Cengiz’den yeni roman

Gazeteci Demet Cengiz, büyük ilgi gören ‘Adımı Deniz Koydular’dan sonra ikinci romanını yazdı. İnkılap Kitabevi’nden çıkan ‘İçimde Yanan Nehir’, biyografik bir roman. Demet Cengiz, bu romanda Deniz’in ikizi Yeter ve ilk aşkı Nile’ın yaşam öykülerini merkeze alarak, insanların gündeme getirmekten korktuğu evrensel birçok insanlık sorununa ve özellikle ülkemizdeki aile içi şiddet, cinsel istismar ve yoksulluğa dikkat çekti.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre, ümitsizliğe gerek yok.” (Mevlana)