MİLLİYET CADDE – 19 ŞUBAT 2013 SALI   –  ALİCE

Mahir Günşiray, ‘Ben Onu Çok Sevdim’ dizisinin kadrosundan ayrılınca, Pana Film, Mehmet Aslantuğ’a teklif götürdü. Aslantuğ “İclal’le ‘Veda’da karı-kocayı oynamıştık.  Seyirci inandırıcı bulmaz” deyince, şirket İclal Aydın’la yollarını ayırdı.

Televizyoncu bir arkadaşım aradı ve Pana Film’in ATV için çekeceği ‘Ben Onu Çok Sevdim’ dizisinden İclal Aydın’ın ayrılmasıyla ilgili ilginç bir bilgi verdi. Arkadaşımın söylediği şuydu:
“Adnan Menderes’i oynayacak Mahir Günşiray, yapım şirketinin sözleşme koşullarına uymamasını gerekçe gösterip ayrılınca Pana Film, Mehmet Aslantuğ’a teklif götürdü. Mehmet Aslantuğ, ‘İclal varsa, ben yokum. Çünkü daha yeni ‘Veda’da karı-kocayı oynadık, seyirci inandırıcı bulmaz bizi’ dedi. Pana Film de mecburen Aslantuğ’un dediğini yaptı ve İclal Aydın’ı gönderip onun yerine Berrin Menderes’i oynaması için İdil Fırat’la anlaştı.”
Aldığım bilginin doğruluğundan emindim. Birincisi, bilgiyi veren Menderes dizisine bir şekilde dahil olmuş bir televizyoncuydu, ikincisi de    İclal Aydın’ın konuya dair yaptığı şu açıklama:
“İki buçuk ay önce büyük bir heyecanla dahil olduğum, Pana Film’in yeni projesi ‘Ben Onu Çok Sevdim’ isimli dizide Berrin Menderes rolünü üstlenmiştim. Adnan Menderes’i oynayacak Mahir Günşiray’ın projeden ayrılmasıyla başlayan süreç, ne yazık ki büyük heyecanımın, hevesimin ve hazırlığımın boşa gittiği bir noktaya geldi. Her detayıyla hazır olduğum ve birkaç gün içinde çekimlerine başlaması planlanan diziden fevkalede büyük bir üzüntüyle ayrılmak zorunda kaldığımı bildirmek durumundayım.” Dikkatli okuduğunuzda her satırı “Gidiyorum, ama kendi isteğimle değil. Beni istemediler” diyen bir açıklama bu.

İclal Aydın ne dedi?
İclal Aydın’ı arayıp, böylesine iddialı bir projeden ve üstelik aylarca hazırlık yapmışken niye ayrıldığını sordum.
“Mahir Günşiray projeden ayrıldı ama ben devam ediyordum. Çünkü inandığım ve sevdiğim bir projeydi. Oyuncu olarak çok sık karşıma çıkan bir rol değildi ‘Ben Onu Çok Sevdim’de canlandıracağım Berrin Menderes. Sonra Mehmet Aslantuğ geldi ve yeni bir kadro oluşturuldu” diyen Aydın’a şu soruyu yönelttim:
“Mehmet Aslantuğ, “Veda’da daha yeni karı-kocayı oynadık, bir kez daha olmaz. İclal varsa ben yokum ya da olmayayım” dediği için mi ‘Ben Onu Çok Sevdim’den ayrılmak zorunda kaldın?”
İclal Aydın, “Son olarak ‘Veda’da birlikte oynadık Mehmet Aslantuğ’la ve aramızda bir sorun yoktu. O yüzden olduğunu sanmıyorum. İnşallah öyle söylememiştir. Söylemişse çok üzülürüm çünkü” dedi.

“Proje için doğru olmazdı”
İclal Aydın’dan sonra Mehmet Aslantuğ’la konuştum. İşte onun konu hakkında söyledikleri:
“Dizi için teklif geldiğinde asla ‘İclal varsa ben yokum’ gibi bir restleşme içinde olmadım. Çünkü ille de dizi çekeyim, ekranda olayım gibi hırsları olan biri değilim. Biliyorsun ‘Hanımın Çiftliği’ gibi iyi giden bir projeden kendi isteğimle çekildim. Bilindik projelerde olma taraftarı da değilim. ‘Ben Onu Çok Sevdim’, yakın siyasi tarihimizi ekrana taşıyacak önemli bir proje. ‘Veda’da daha yeni karı-kocayı oynadık İclal’le. Aradan çok zaman geçmeden farklı bir projede yine karı-koca olarak seyirci karşısına çıkmamızın doğru olmayacağını söyledim, bireysel bir tasarrufta bulunmadım. Dizideki oyuncu değişikliği meselesi yapımcı ve televizyonla ilgili bir tasarruf.”

ANLAMLI KiTAP KAMPANYASI

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’den bir mektup aldım.
Neden mi?
Nedeni Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümü için üniversitenin başlattığı anlamlı kampanya.
İşte Laçiner’in ‘ıslak imzalı’ mektubunda yazdıkları:
“Bilindiği üzere 2015, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümüdür.
Bu özel yılda şehitlerimize yakışır bir Çanakkale için ‘100. Yılda Şehitlerimiz İçin     1 Milyon Kitap’ adlı bir bağış kampanyası başlatılmıştır.
Az veya çok bu anlamlı kampanyada sizlerin de katkılarını görmek bizleri mutlu edecektir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.
Kargonuzu PTT Kargo 401287314 müşteri numarasıyla karşı ödemeli olarak gönderebilirsiniz.”
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin başlattığı ‘100. Yılda Şehitlerimiz İçin 1 Milyon Kitap’ kampanyasının duyurusunu yapmayı görev addettim ve yerine getirdim. Ülkemizi ve varlığımızı borçlu olduğumuz Çanakkale Şehitleri için başlatılan kitap kampanyasına elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım.
Siz değerli okurlarımızın da bu anlamlı kitap kampanyasına gerekli desteği vereceğini umuyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

Mutlaka evlenin, karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz, kötü çıkarsa filozof! (Sokrates)