MİLLİYET CADDE – 31 Ağustos 2012 Cuma  ALİCE

‘Ben Bilmem Eşim Bilir’ yeni yayın döneminde hem cumartesi ve pazar günleri ekrana gelecek. Ama bu kez işler daha da zorlaşacak. Çiftlerin stüdyodaki yakınları da yarışmanın bir parçası olacak. Çiftlerden, stüdyodaki otomobile en fazla yakınını sokmayı başaranlar yarıştan kazançlı çıkacak.

Daha önce de yazmıştım kanala beklenenin çok üzerinde reyting getiren ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’ programını Kanal D’nin yeni yayın döneminde de devam ettireceğini.
Ancak o yazıyı yazdığımda, İlker Ayrık’ın sunduğu yarışmanın haftada kaç gün yayınlanacağı ve hangi günlerde ekranda olacağı belli değildi.
Artık ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’in durumu netleşti.
Sevilen yarışma yeni yayın döneminde cumartesi ve pazar akşamları ekranda olacak.
Yaz boyunca hafta içi her gün ekrana gelen ve ‘final günü’ olan cumaları yarışmacılara bir otomobil veren yarışmanın günü azaldı, ama hediyesi arttı.
‘Ben Bilmem Eşim Bilir’ artık hem cumartesi, hem pazar otomobil verecek.
Yarışmada şimdiye kadar haftanın birincisi ve ikincisi gelen çiftler, stüdyodaki otomobili, bağlı olduğu iplerle kendine çekmeye çalışıyordu. İşaretli noktaya kadar otomobili çekmeyi başaran çift, sıfır kilometre bir otomobil sahibi oluyordu.
Şimdi kural değişti.
Yarışmacılar stüdyoya gelirken yakınlarını da getirecek.
Beş oyun sonunda birinci ve ikinci gelen çiftlerin stüdyodaki yakınları da yarışmanın bir parçası olacak.
Finale kalan çiftler, otomobili kazanmak için yarışacak, ama bu kez işleri daha da zorlaşacak.
Çünkü, günün birincisi ve ikincisi seçilen çiftlerden, stüdyodaki otomobile en fazla yakınını sokmayı başaranlar yarıştan kazançlı çıkacak.
Her yarışmada içine en fazla insan bindirmeyi başaran çift, otomobilin sahibi olacak.

KIRMIZI PASAPORT’A ViZE!

Vodafone’un ‘Her şey dahil Vodafone pasaport’ konulu reklamı Turkcell’i kızdırdı.
Reklam Özdenetim Kurulu’na (RÖK) başvuran Turkcell yöneticileri, şu gerekçelerle reklamın durdurulmasını istedi:
“Reklamdaki; ‘Yurt dışında cep telefonu kullanmamak olmaz. Ama kullanırsanız dönüşte fatura şoku yaşayabilirsiniz. Sayın yolcularımız, uçağımıza hoş geldiniz. Cep telefonunuzu uçuş boyunca kapalı tutunuz, hatta yurt dışındayken de kapalı tutunuz. Sağı solu aramaya başlarsanız bir de internete girerseniz faturayı görünce vay anam başınıza ağrılar girer’ söylemlerinin Vodafone dışındaki operatörleri kötüler niteliktedir.
Özdenetim Esasları’nın ‘Kötüleme’ başlıklı 12. Maddesi’ne aykırılık teşkil eden bu reklamın durdurulması gerekmektedir.”
Turkcell’in şikayeti üzerine konuyu inceleyen RÖK, Vodafone’un ‘Kırmızı Pasaport’ reklamına vize verdi:
‘Şikayet konusu reklamın, Vodafone reklamının bu haliyle yayınlanmasında bir sakınca yok.’

e2 VE tv2! YAKIŞMADI

‘tv2’nin logosuyla e2’nin logoları arasındaki benzerliğe dikkat çektiğim yazım üzerine sizlerden gelen epostaların ikisine yer vermek istiyorum izninizle. Çünkü ilginç ikisi de:
Selim Süleymanoğlu: e2 ve tv2 kanallarının logolarıyla ilgili yazınızı okuduğumda bir konuya açıklık getirmek gerektiğini hissettim. tv2’nin logosu e2’den çalıntı olsa bile, zaten e2’nin logosu da kendisine de ait bir logo değil.
Hatırlarsanız e2 ilk açıldığı zamanlarda logodaki 2 karakteri sanki bir insanmış gibi kolları ve elleri vardı. Bu fikir aslında İngiliz BBC2 kanalına ait. Muhtemelen e2 kanalı da bu fikri onlardan ödün uçaldı ya da para verip satın aldı.
Onur (The Whitest Boy): tv2’nin logosunu ben de yadırgadım. e2 algısından yararlanılmak istendiği bariz bir şekilde ortada.
Kanal D, CNNTürk, Hürriyet ve Radikal gibi markaların sahibi bir medya grubunun alternatif bir kanal kurarken böyle bir şeye tenezzül etmesi pek inanılası gelmiyor. tv2, aceleyle geri alınan frekansa eldeki programların yerleştirilmesiyle oluşmuş, logo için de kolaycılığa kaçılmış ve izlenirken bunu çok fazla hissettiren bir kanal görünümünde.
Kanal D’de yayınlanmış eski işlerin tv2’de yayınlanmasını eleştirmiyorum, keza yayınlansın da. Ama mesela kanalın adı D2 olsun, logosu, grafikleri, görüntü kalitesi iyileştirilsin. Güzel ve orijinal bir sunumla izleyici karşısına çıksın. Çünkü bu kolaycılık hiç yakışmıyor. Medyaya yeni girmiş bir grubun, birilerinden eski dizi ve programlar satın alıp açtığı, amatör bir kanal görünümü söz konusu.

GÜNÜN SÖZÜ
Kaderinizi değiştiremiyorsanız, tavrınızı değiştirin.