MİLLİYET TV – 18 TEMMUZ 2014 CUMARTESİ – ALİCE

Beyaz TV’den Ertem Şener, geçenlerde Milliyet TV’ye verdiği söyleşide, arkadaşımız Burçin Şimşek’e şöyle bir açıklama yaptı:
“Yeni yayın döneminde Fenerbahçeli bir yorumcu aramızda olacak. Herkes onu konuşacak…” Ertem Şener, isim verip, aylar öncesinden o sürprizi açıklamadı.
Artık Ertem Şener’in kastettiği kişi o mu değil mi bilmiyorum, ama şunu biliyorum. Beyaz TV’nin “Beyaz Futbol” ya da “Derin Futbol” programlarında Fenerbahçeli yorumcu olarak seyirci karşısına çıkacak kişi belli. Beyaz TV ekibi, Habertürk TV’deki “Spor Türk”ün yorumcusu Abdülkerim Durmaz’ı transfer etti.
Öte yandan 360, “Telegol” ekibiyle anlaşmak üzere, ama bir fireyle…
Erman Toroğlu’nun istediği 50 bin TL kanala yüksek geldiği için onun yerine düşünülen isim Bülent Yavuz.
O da Habertürk’teki “Spor Türk” yorumcusu… Şaka maka Faik Çetiner’in Habertürk TV’de yaptığı futbol programı, yorumcu okulu gibi oldu. Çetiner, önce Ümit Özat’ı aldı yorumcu yaptı.
Burada yorumcu olarak yıldızı parlayan Özat, sonra Habertürk’ten aldığı paranın 4 – 5 katına Beyaz TV’ye geçti.
Abdülkerim Durmaz da evinde oturan biriydi. Çetiner aldı Durmaz’ı yorumcu yaptı, onun da yıldızını parlattı.
Habertürk TV’den 6 bin TL alan Durmaz’ı Beyaz TV, bu paranın 2.5 katına yani 15 bin TL’ye kadrosuna kattı.

FOX’un iki dizisi reytingini artırdı

Geçen hafta bu köşede televizyonların “yaz işleri”nin reyting karnesini yayınladım. Gerçekler acıdır, gerçekler acıtır… O yüzden karnesini beğenmeyip, sitemlerini iletenler oldu. Ama yapacak bir şey yok…
Ben, TNS’in verilerini alıp, eğmeden – bükmeden, olduğu gibi kullandım.
“Hile”yle “hurda”yla, “torpil”le işimiz olmaz. Düşük reytingli dizi ve yapımları “kanaat notu”yla “Geçmez”den “Geçer”e dönüştürecek, “Öğretmenler Kurulu Kararı”yla (ÖKK) reytingleri yükseltecek halimiz yok.
Ancak aradan geçen bir haftada reytinginde ciddi değişim olanları da okurlarla paylaşmak görevimiz.
Örneğin “Kocamın Ailesi”, ilk haftaki reytingiyle “Geçer” notunu hak ediyordu, dizi ikinci bölümde reytingini ikiye katladı. Dizinin “Total”deki notu “İyi”ye, “AB”de “Orta”ya yükseldi. FOX’un diğer dizisi “Kiraz Mevsimi” de öyle. Onun da “Total”deki “Geçer” notu “İyi”, “AB” kategorisinde “Geçmez” notu “Orta” oldu.

Tenis Turnuvası’na ‘Selahattin’li reklam!

TEB’in reklamcılarını tebrik etmek lazım! Neden mi?
“Yalan Dünya”da Olgun Şimşek’in canlandırdığı sahtekar ve görgüsüz müteahhit “Selahattin Çakaler”i yıl boyunca TEB’in reklam yüzü yapanlar banka İstanbul Cup Kadınlar Tenis Turnuvası’na sponsor olunca yeni bir reklam filmi daha çekti.
“Selahattin”den tenis turnuvasının yüzü olur mu?
“Selahattin”, sosyodemografik yapı itibarı ile “C”, “D”, hatta “E” grubunun adamı, tenis ise “AB” grubunun sporu…
TEB yönetimi kabul ettikten sonra fırıldak “Selahattin” ömür boyu TEB’in marka kimliğine uygun bir figür olabilir. İzleyeni değil güldürmek, tebessüm bile ettirmeyen bir reklamla TEB’in “Selahattin”i tenise de bulaştırması, biraz absürt kaçtı.

Digiturk’te neler oluyor?

Bu hafta Milliyet TV’de Digiturk’un iki Ramazan hamlesine yer verdik. Hisselerinin yüzde 44’ü ABD’li Provident, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu yüzde 53’ü ise Çukurova Grubu’na ait Digiturk’teki “Küçük içerik değişiklikleri”nin izleyicilerinden nasıl karşılık gördüğünü ise bilahare yazacağım.