MİLLİYET CADDE – 29 OCAK 2013 SALI  –  ALİCE

İsyan bayrağını çeken PR’cının yazdıkları, müşterilerin onlardan ne istediğini ve basın mensuplarının kendilerine nasıl davrandığını özetleyen bir makale gibi. Ayşe Arman’la röportaj yapmak isteyenler, event’ine Madonna’yı getirmesini bekleyenler. Kısacası imkansızı imkanlı kılmanızı isteyenler…

Bir PR şirketi çalışanının bu isyan mektubunu Facebook’ta gördüm. Yazdıkları ilgimi çekti, çünkü ilginçti.
Müşterilerin PR’cılardan ne istediğini, basın mensuplarının PR’cılara nasıl davrandığını özetleyen bir makale gibiydi.
İsyan bayrağını açan PR’cının ismi ve şirketi bende saklı. Zira isimden çok, olayın kendi önemli. İşte o PR’cının yazdıkları:
“PR sektörü dışarıdan çok renkli görünür. Aslında öyledir de. Yaptığımız iş çok zevklidir bir yandan. Diğer yandansa Türkiye’de insanlarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu düşünürsek, dünyanın en zor işini yapıyoruz.
Güne müşterilerimizin haberlerini inceleyerek başlarız. Haber takibinden sonra günde yaklaşık 100 telefon ve 250 mail alırız. Bir ton müşteriniz vardır ve müşterilerinizin istekleri asla bitmez. Her müşteri Ayşe Arman’la röportaj organize etmemizi isteyip, Vahap Munyar’la kendisini yemeğe çıkartmamızı emreder.
Tabi bu isimler yan komşumuz olduğu için hemencecik telefonlarımızı açıp ‘Ah şekerim ben müşterinize amadeyim, tabii ki röportaj yapalım’ diyen bir Ayşe Arman olduğunu zannederler. Ayşe Arman aşağı, Demet Cengiz yukarı herkes Hürriyet’te haberi çıksın ister. Aslında PR’da tek olay Hürriyet’tir desem doğru olur. Hürriyet’te haberi çıksın, ana haberlerde kendinden bahsedilsin ister müşteriler. Diğer tarafta nadide basın mensupları vardır. Telefonlara çıkmazlar, çıkarlarsa bağıra çağıra ve terbiyesizce yanıtlar verirler, sense her daim kibar olmak zorundasındır. Egolar 1500.
Kurumsal olmayan müşterilerse bu kadar seçici değildir. Onlar daha çok ‘Beni ünlü yap, her yerde röportajım çıksın’ derdindedir. Alakalı alakasız her davete götürülmeyi isterler. Bazı uluslararası müşterilerin işi içinse dünyaca ünlü sanatçıları getirirsin gene de yaranamazsın.
En son bir müşterim bu yetmez ‘Madonna kesinlikle event’imize katılmalı’ dediğinde artık mesleğimi ve geleceğimi sorgulamaya başladım.
Düşünsenize Boğaziçi, ODTÜ gibi okullarda okumuş çok prestijli bir firmanın kurumsal iletişim sorumlusu benden Madonna’yı getirmemi ciddi ciddi isteyebiliyor. Şaka olmalı gerçekten! Madonna’nın kendi event’ine katılacağına inanan bir ego var karşınızda düşünsenize? Kimler hangi pozisyonlarda diye sormak istiyorum.
Evet PR böyle bir iş. Herkes sizden imkansızı imkanlı kılmanızı ister. Ayrıca yaptığınız iş tamamen suya yazı yazmak. Kimi başarısız iş diye eleştirir, kimine göreyse müthiş başarılısınız. Kim kendini nasıl satarsa yani.”

BiZiM STARLARIN ÖRGÜ BEBEKLERi PARA EDER Mi?

Lady Gaga 1
Lady Gaga 1

 

Lady Gaga 2
Lady Gaga 2
Beyonce
Beyonce

Önce uk.eonline.com’da, sonra giftlab.com’da gördüm bu el örgüsü bebekleri.
uk.eonline.com’un ‘Fashion Icon Dolls’ başlığıyla fotoğraflarına yer verdiği ‘simge moda bebekler’in fiyatlarını öğrenmek için www.giftlab.com’a göz atmak gerekiyordu, onu da yaptım.
Beyonce, Lady Gaga ve     Jay-z gibi şarkıcılarla moda dünyasına yön veren isimlerin örgü bebeklerinin fiyatları aynıydı:
85 sterlin.
Türkiye’de birileri ünlülerin böylesine el örgüsü bebeklerini hazırlayıp, satışa sunsa, kayda değer alıcısı olur mu?
Az ya da çok her malın bir alıcısı oluyorsa, onların da olur herhalde.
Örneğin Vakko ya da Mudo gibi kuruluşlar, çocuklarda karşılığı olan starlarla anlaşıp, onların bez ya da örgü bebeklerini sosyal bir sorumluluk projesi kapsamında satışa sunsa, fena olmaz galiba.

NE iSTiYORSUNUZ MÜNiR ÖZKUL’DAN?

Sabahleyin baktım Ferdi Özbeğen ve Münir Özkul, Twitter’ın Trend Topic (TT) listesinde.
Ferdi Özbeğen, yoğun bakımda o nedenle hakkında çok yazı yazan olduğundan TT listesine girmesi doğal.
Peki Münir Özkul niye listede?
Çünkü gece yine birileri yaşarken öldürmüş Münir Özkul’u.
Allah aşkına bu kaçıncı?
Münir Özkul’u yaşarken öldürmek ve bu yalan haberi yaymaktan başka işiniz yok mu sizin?
Böyle yaparak ne geçiyor elinize?
Yaşarken birilerini ölü ilan etmek ne gibi bir tatmin veriyor size?
Bu vesileyle her iki sanatçımıza da acil şifalar diliyorum.

GÜNÜN SÖZÜ
Dış güzellik ilk sözü, iç güzellik son sözü söyletir.