19 Kasım 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

17 Kasım’da başlayan ve 21 Kasım 2023’te sona erecek 1. Bişkek Uluslararası Film Festvali’nin açılış töreni önceki akşam Toktogul Satılganova Filarmonisi’nde yapıldı.

Birçok ülkeden filmin yarıştığı, sinemacıların katıldığı festivalin ilk konuk ülkesi Türkiye, onur konuğu da Türkan Şoray’dı…

Türkiye’den festivale davet edilen oyuncular Azra Aksu, Esra Gezginci, Burak Haktanır, Muhammet Emre Kaya ve Fatih Osmanlı; film yapımcısı ve yönetmenleri İsmail Fidan, Ahmet Selim Tuncer ile Cüneyt Karakaş, törenin sunucularının yaptıkları anons eşliğinde halıda yürüdükten sonra salona geçti. Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altınbek Maksütov’un ardından sahneye çıkan Kırgızistan Başbakanı Akılbek Caparov konuştuktan sonra sıra festivalin onur konuğu Türkan Şoray’a geldi.

Bişkek 1. Film Festivali Türkan Şoray’la başladı

Türkan Şoray’ın, 70’li yılların sonunda gala için gittiği Kırgızistan’da Cengiz Aytmatov’la karşılaşmalarının yanı sıra ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminden görüntülerin perdeye yansıtılmasının ardından İngilizce, Kırgızca ve Türkçe anonslarla sahneye davet edildi.

Alkışlar eşliğinde sahneye gelen Türkan Şoray’a Bişkek Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliev, bir buket çiçek takdim etti. Kırgızistan’ın en ünlü yönetmeni Manasbek Musaev de sanatçıya, üstünde ‘Special Award Türkan Şoray, For Outshanding Achievement To World Cinema’ (Dünya Sineması Başarı Belgesi) yazan bir belge hediye etti.

Kardeş Kırgızistan   

Çiçek ve belge takdiminin ardından konuşması, anında Kırgızca’ya çevrilen Türkan Şoray, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Türk devletleri ailesinin üyesi kardeş Kırgızistan halkına merhaba. Bu toprakların yetiştirdiği dünya çapında sevilen yazar Cengiz Aytmatov’un memleketine geldiğim için gerçekten çok mutluyum.

Bu topraklara ikinci gelişim. Çok yıllar önce Cengiz Aytmatov’un ‘Kırmızı Eşarp’ adlı eserini filme aldık. O filmin galası için gelmiştik Kırgızistan’a… ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yönetmeni Atıf Yılmaz ve erkek oyuncu Kadir İnanır’la birlikte geldiğimizde Cengiz Aytmatov bizi evinde ağırladı. Bize kımız ikram etti. İlk defa kımızı orada denedim. Tiyenşan Dağları’na çıkardı bizi. Orada otağ kurdu, yerlerde oturduk, yöresel yemekler yedik. Unutulmaz anılarım vardı. Çadır püskülleri getirdi, evimde hâlâ saklıyorum onları. Tekrar gelmiş olmaktan çok mutluyum.”

Bu akşam başlayan 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali’nin hayırlı olmasını diliyorum. Kırgız sinemacılarını bir meslektaşları olarak yürekten kutluyorum ve onlara başarılar diliyorum. Burada Türk Sineması’ndan meslektaşlarımı görüyorum. Onlara da sevgilerimi sunuyorum. Festival hayırlı olsun. Sinemalar seyirciyle dolsun, taşsın. Kırgız halkının ne kadar sanatsever olduğunu biliyorum. Bu festival çok başarılı olsun ve yıllarca sürsün istiyorum.”

Çok duygulandı   

Türkan Şoray, sözleri Kırgızcaya çevrildikçe, konukların alkışlarının oktavı yükselince, “Aranızda benim filmlerimi izleyen ve beni tanıyan var mı?” diye sordu. Sorusu Kırgızcaya çevrilince salondakilerin çoğunun el kaldırdığını gören sanatçı, çok duygulandı ve şunları söyledi:

“Vuav… Çok sevindim… Çok sevindim… O zaman yüzüm size yabancı değil. Çok teşekkür ederim. Buradan çok mutlu ayrılacağım ve yarın da Kırgızistan’ı gezmeyi düşünüyorum. Çok heyecanlıyım. Elimden geldiğince her yeri görmek istiyorum. Tekrardan hepinize çok teşekkür ediyorum ve yürekten sevgilerimi sunuyorum.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Üç güvenilir dostu olan insan gerçekten çok zengindir.” (Robin Sharma)