MİLLİYET CADDE – 22 NİSAN 2013 PAZARTESİ    –  ALİCE

Endemol’ün format sattığı 32 ülkeden sadece Türkiye’de, ‘Fear Factor’ börtü böceksiz ekrana gelecek. Daha yayınına birkaç ay var ama şimdiden alacağı reytingi merak etmeye başladım. Bakalım, böceksiz ‘Fear Factor’, böceklisinden daha az mı, yoksa çok mu reyting yapacak?

‘Fear Factor’, formatlarıyla ünlü Hollandalı yapım şirketi Endemol’a ait bir yarışma. Endemol, yarışmacıların korkularıyla yüzleştiği bu ilginç yarışmayı dünyanın pek çok ülkesine sattı. Şu an itibarıyla programı yayınlayan ülke sayısı 32… Hangi ülke yayınlarsa yayınlasın, çekildiği yerler aynı: Arjantin ve Güney Afrika.
Sadece Amerikalılar, ‘Fear Factor’ü ülkelerinde çekiyor, diğer ülkelerse çoğunlukla Arjantin’de mevsim durumuna göre bazen de Güney Afrika’da… Bunun sebebi, ‘tamamen duygusal’… Maliyetin en düşük ve ortamın en uygun olduğu ülkeler bunlar. ‘Fear Factor’ün mucidi biz değiliz ama yarışmadaki bu ilginç değişikliği dünyada yapan tek ülkeyiz. 10 yıllık yarışma tarihinde ilk kez ‘börtü böcek’siz olacak. Çünkü FOX, Endemol Türkiye’den böyle bir ‘Fear Factor’ istedi.

Fox ceza riskini göze alamadı
“Sütten ağzı yanan, yoğurdu üfleyerek yer” derler; ‘börtü böcekli’ bir yarışma nedeniyle RTÜK’ten ağır bir para cezası alan FOX, yazın ekrana getireceği ‘Fear Factor’ yüzünden yeni bir ceza riskini göze alamadı.
‘Fear Factor’, katılanların üç oyundan birinde; yılan, tarantula, akrep, fare ve her türlü böcekle savaştıkları, yani korkularıyla yüzleştikleri bir yarışma. ‘Börtü böceği’ çıkardın mı ne kalır geriye? Aksiyon…
Endemol’ün format sattığı 32 ülkeden sadece Türkiye’de, ‘Fear Factor-Aksiyon’ adıyla ekrana gelecek yarışma…
‘Fear Factor’ün yayınlanmasına birkaç ay var ama şimdiden alacağı reytingi merak etmeye başladım… Bakalım, böceksiz ‘Fear Factor’, böceklisinden daha az mı, yoksa çok mu reyting yapacak?

ALTI AYLIK İLİŞKİ YARIŞMADA BİTTİ

Buenos Aires’ten otomobille 1.5 saatlik yolculuktan sonra ‘Fear Factor’ün setindeyiz… Türkiye’den çekimler için gelen ekiple birlikte 50 civarında görevli harıl harıl çalışıyor, sekiz çiftten dördü elendiğinden geriye kalanlar, güneşin altında zorlu bir mücadele veriyor.
Arjantin’de sonbahar, ama Buenos Aires’te yazdan kalma bir gün var… 25 derece sıcaklıkta erkekler, kendilerini toz toprak içinde sürükleyen at arabasına tutunup turu tamamlamaya, ayaklarından partnerlerine bağlı kızlar, sopalarla parkurun her iki yanındaki bayrakları devirmeye çalışıyor. Dört çift yarıştı, sıra son ikilide.

Karadeniz inadı
Sunucu Asuman Krause’nin “Şimdi sıra sizde, hazır mısınız?” diye sorduğu yarışmacının çıkışı herkesi şaşırttı. Kocaeli Üniversitesi Spor Akademisi’nden arkadaşı olan partneri Hüsniye Dursun’la anlaşamadıklarından dert yanan Köksal Yüksektepe, “Buraya birinci olmak için gelmiştik ama gördüğünüz gibi anlaşamıyoruz. İnsanlar bizi sevgili sanıyor, kimi kandırıyoruz?” dedi. Çayelili Yüksektepe’yi Karadenizli inadı tutar da, Şavşat’lı Dursun’u tutmaz mı? O da geri adım atmayınca ipler koptu.
3 Nisan’dan bu yana yarışmanın yarattığı stres, okullarını dondurup Buenos Aires’e gelen ikiliden Yüksektepe, “Artık onunla yarışmak istemiyorum ve çekiliyorum” deyip, seti terk etti. Ekip, Yüksektepe’yi ikna etmeye çalışırken, Dursun da, Krause’ye sarılıp, gözyaşı döktü.
‘Fear Factor’ ekibinin, “Beş haftalık emeğinizi heba etmeyin. Şu oyunu tamamlayın” telkini sonuç verdi. Dursun’la Yüksektepe, sevgili olarak katıldıkları zorlu etabı, iki eski sevgili olarak tamamladı.
Endemol Türkiye’nin ekip başı Hakan Şendur, “Burası ‘Fear Factor’. Yarışmanın stresinden oluyor böyle şeyler” diyerek, olan biteni özetledi.
Ertesi gün sordum, aralarındaki küskünlüğün geçip geçmediğini. Terazi burcu Yüksektepe, sevgilisinden özür diledi ama akrep burcu olan Dursun’un dargınlığı geçmemişti.

GÜNÜN SÖZÜ
İnsan, kendinde aramaya cesaret edemediği hataları başkasında çok kolay buluyor.