MİLLİYET CADDE  – 11 Nisan 2012  Çarşamba ALİCE

‘Mıhlıçay Aşıkları’nın yönetmeni Zafer Ünlü, bazı sorunlar nedeniyle filmin oyuncuları Devrim Saltoğlu ve Selen Görgüzel’le mahkemelik olmuştu. Görgüzel, davalardan birinin sonuçlandığını ve hukuk zaferi kazandığını, Ünlü’den aldığı parayı Mor Çatı’ya bağışlayacağını açıkladı

 

Filmin adı ‘Mıhlıçay Aşıkları’. 2009 yapım yılı. Turgay Tanülkü, Ali Tutal, Selen Görgüzel, Özcan Varaylı ve Devrim Saltoğlu başrol oyuncuları. Zafer Ünlü de yapımcısı ve yönetmeni.
Filmi izlemediğim için internet sitelerinde 10 üzerinden 6.7 almış olması hakkında hiçbir yorum yapamayacağım.
Çekimleri bir ayda biten, kadın başrol oyuncusu Selen Görgüzel’le yapımcısı ve yönetmeni arasında yıllardır süren hukuk savaşı için bir şeyler yazacağım.
Bu filmin çekimleri bitmek üzereyken yönetmen Zafer Ünlü’yle ‘Mıhlıçay Aşıkları’nın başrol oyuncuları Devrim Saltoğlu ve Selen Görgüzel arasında sorunlar yaşanmıştı.
Oyuncular, Ünlü’nün filmdeki sevişme sahnelerini kendilerinden izinsiz internette yayınladığını, o nedenle hakkında dava açacaklarını açıklamıştı.
Bunun üzerine yönetmen de karşı atağa geçip, “Selen Görgüzel’le Devrim Saltoğlu, setteki herkesi dışarı çıkartıp o sahnede gerçekten seviştiler” demişti.
Bu nedenle de taraflar mahkemelik olmuştu.

Ceza var, müeyyide yok
Görgüzel, Ünlü hakkında hem ceza, hem de tazminat davası açmıştı.
Birkaç gün önce Görgüzel, o davalardan birinin sonuçlandığını ve hukuk zaferi kazandığını, Zafer Ünlü’den aldığı parayı Mor Çatı’ya bağışlayacağını açıkladı.
Ümraniye 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararını inceledim.
Görgüzel’in açtığı ceza davasında mahkeme Ünlü’yü hakaretten önce 75 güne mahkum etti, sonra da bu cezayı bin 500 TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme ardından da bu hükmün açıklanmasını erteledi. Yani ortada verilmiş bir ceza var, ama bir hükmü yok.
Görgüzel, açtığı iki davadan birinde şimdilik önde, ama öyle Mor Çatı’ya bağışlanacak bir para falan yok ortada. Çünkü kesinleşmiş ‘adli para cezası’yla ‘davalı’dan tahsil edilen para ‘davacı’ya değil, hazineye gider.

Hakim kanaatinin önemi!
Görgüzel’in açtığı tazminat davası henüz sonuçlanmadı. Şayet mahkeme Ünlü’yü Görgüzel’e tazminat ödemeye mahkum ederse, ancak o zaman Mor Çatı’ya bağışlanacak bir para çıkar ortaya.
Mahkemenin kararında şu kısım bir hayli dikkatimi çekti:
“Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması, sanığın dosyaya yansıyan olumlu tutum ve davranışları göz önünde bulundurulduğunda ileride yeniden suç işlemeyeceği hususunda mahkemece olumlu kanaate varılması ve suçun işlenmesi sonucunda dosyaya yansıyan somut bir zararın olmaması nedenleri.”
Mahkemede sergiledikleri ‘iyi hal’den sanıklara verilecek cezada indirime gidilmesini anlamakta güçlük çeken biriyim. O yüzden hakimlerin, sanıkların geçmişine bakıp, gelecekte suç işleyip işlemeyeceklerine karar verip, ona göre ceza uygulamasını anlamamı beklemeyin.

 

KUYRUKLU BiR YALAN

‘Yalanın kuyruklusu’ böyle bir şey olsa gerek.
‘3’üncü Antalya Televizyon Ödülleri’nin ön jürisinde görev yaptım.
O yüzden yarışmanın finalistlerini belirleyen o jüride kimlerin yer aldığını biliyorum.
21 Nisan’da Mardan Palace’da yapılacak gecede kimlerin ödül alacağını belirleyecek ‘Büyük Jüri’de de varım, ama samimi söylüyorum jürinin kimlerden oluşacağını bilmiyorum.
Bildiğim üç isim var:
Başkanlığını Faruk Bayhan’ın yapacağı jüride Yüksel Aytuğ’la Memet Güler de var.
‘Ön Jüri’de beraberdik, orada söylediler de ondan biliyorum bunu.
AKSAV’ın Denetim Kurulu Üyesiyim, bana bile söylemediler final jürisinin kimlerden oluştuğunu.
Hal böyleyken televizyon dünyasında bazı insanların “3’üncü Antalya Televizyon Ödülleri’ni kazananlar şimdiden belli” demeleri ‘yalanın kuyruklusu’ değil de nedir Allah aşkına?
Hani jüri bir toplantı yapmış olsa da böyle bir söylenti yayılsa eyvallah.
O bile olmadı daha
Pes valla!

HER SORUNUN YERi VAR!

‘Yalan Dünya’daki ‘Orçun’ rolüyle yıldızı parlayan Bartu Küçükçağlayan’la sevgilisi Öykü Karayel’i, Cihangir’de bir kafeye girerken görüntüleyen Süper Kulüp ekibi “Evlilik var mı?” diye sormuş.
İki oyuncu, cevap bile vermemişler bu soruya.
Küçükçağlayan’la Karayel’i, bir nişana, nikaha ya da düğüne el ele girerken görüntüleyince yöneltilecek bir soruyu kafeye girerken sorarsanız tabii cevap alamazsınız.
Beyoğlu Belediyesi, Cihangir kafelerinde çalışan garsonlara nikah kıyma yetkisi verdi de haberimiz mi yok acaba?