MİLLİYET CADDE – 19 Kasım 2012 Pazartesi  ALİCE

Her yıl film gösterimlerinin yanı sıra sinema adına bir dizi etkinliğe imza atan ‘Frankfurt Türk Film Festivali’nin bütçesi 100 bin euro. İstenince küçük bütçelerle de pekala eli ayağı düzgün bir festival yapılabiliyormuş demek ki!

Frankfurt Türk Filmi Festivali’nin bu yıl 12’ncisi gerçekleşti.
İlk defa takip ettim bu festivali.
Mezun olduğu Goethe Üniversitesi’nde halen yöneticilik yapan Hüseyin Sıtkı adlı Türkiye ve sinema sevdalısı bir akademisyenle, çoğu Almanya’da üniversitede okuyan gençlerden oluşan bir avuç gönüllünün çabasıyla gerçekleştirilen bir festival bu.
12 yıl önce 5 Türk filmini Almanya’da yaşayan sinemaseverlerle buluşturan ‘Türk Film Festivali’nde bu yıl gösterilen film sayısı 34.
Bunlardan 22’si uzun metrajlı Türk filmi.
Her yıl film gösterimlerinin yanı sıra sinema adına bir dizi etkinliğe imza atan ‘Frankfurt Türk Film Festivali’nin bütçesi ne kadar biliyor musunuz?
100 bin euro.

Mütevazı bütçe

Tüm festival etkinlikleri, gösterilen filmler için yapımcılara ödenen paralar, Türkiye’den davet edilen sanatçılarla konukların ulaşım ve konaklama hizmetleri de var bu paranın içinde.
İstenince küçük bütçelerle de pekala eli ayağı düzgün bir festival yapılabiliyormuş demek ki!
Gelecek yıl da yine mütevazı bir bütçeyle gerçekleştirecekleri ‘Frankfurt Türk Film Festivali’ne yarışma ve ödüllendirmeyi de dahil edecekler.
İşte Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı ve İstanbul Temsilcisi Serap Gedik’in bu konuda söyledikleri:
“İki ülke arasındaki kültürleri kaynaştırmak için yaptığımız bir festival bu. Sadece burada yaşayan Türkler değil, Almanlar da yakından takip ediyor, festivalde gösterilen filmleri. O yüzden seneye Türk filmlerine ödül de vermeyi planlıyoruz. Jüriyi hepsi Alman vatandaşı, ama sinemacılardan oluşturacağız. İçlerinde Arap kökenliler de olabilir, Türkler de. Ama hepsinin ortak kimliği Alman vatandaşlığı olacak. İstiyoruz ki onlar tarafsız bir gözle izleyip, değerlendirsinler filmlerimizi.”
İsabetli karar.
Hem festivale, hem de Türk sinemasına katkı sağlayacak bir adım bu.
Hüseyin Sıtkı ve ekibinin bu amatör ruh, heyecan ve de sinema aşkıyla bunu da başarıp, ‘Frankfurt Türk Film Festivali’ni Türk filmlerinin yarışmak için can atacağı bir arenaya dönüştüreceği kanaatindeyim.

Kemal Sunal’a vefa

‘12. Frankfurt Türk Filmi Festivali’ Müjde Ar, Aytaç Arman, İzzet Günay, Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Erkan Can, Bahtiyar Engin ve Ali Sunal gibi oyuncuların yanı sıra Ümit Ünal, Serdar Akar, Çağan Irmak ve Ali Adnan Özgür gibi yönetmenleri ağırladı.
Festivalin kapanışında Kemal Sunal’a da ‘Vefa Ödülü’ verildi.
Frankfurt’taki ödül töreninde Sunal Ailesi tam kadro hazır bulundu.
Sunuculuğunu Nur Onur’un yaptığı gecede, Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, ‘Vefa Ödülü’nü Kemal Sunal’ın çocukları Ezo’yla Ali Sunal’a verdi.
Onlar da aldıkları ödülü, sahneye davet ettikleri anneleri Gül Sunal’la paylaştı.
Kemal Sunal’ın eşi Gül Sunal, eşiyle 26 yıl önce geldiği Frankfurt’tan aldıkları eşyaları hâlâ evlerinde muhafaza ettiklerini söyledi.
Ali Sunal da, “Almanya’da babamı unutturmadığınız için teşekkürler. Türkiye var oldukça babam da var olacaktır” dedi.

ALMAN PASAPORT POLİSİ’NE TEPKİLER

Selçuk Yöntem’in  Frankfurt’a girerken Alman pasaport polisiyle yaşadıklarını anlatan yazım üzerine o kadar çok eposta aldım ki, anlatamam.
Eposta atanlardan birkaçı pasaport polisinin Yöntem’e yaptıklarının doğal olduğunu, sanatçının ‘artistlik’ yaparak konuyu büyüttüğünü yazarken, yüzlerce okurumuzsa     Alman polisinin kendilerine karşı olan tavrından duydukları rahatsızlığı dile getirdi.
İşin ilginç yanı, Alman pasaport polisinden dert yananların ezici bir çoğunluğu Selçuk Yöntem gibi yeşil pasaport sahibi. Eposta gönderen okurlarımızın, “Alman polisi, yeşil pasaport sahiplerine özellikle yapıyor bunu” iddiası, doğru mu değil mi bilemem.
Ama bu kadar şikayet olduğuna göre, demek ki ciddi bir sıkıntı söz konusu.
Yeşil pasaport sahibi bir Türk, Hollanda’dan ya da Belçika’dan giriş yaparken “Kaç gün kalacaksın? Nerede konaklayacaksın?
Ne kadar paran var?” sorularıyla karşılaşmıyor da,  Almanya’ya girişte karşılaşıyorsa, T.C. yetkililerinin devreye girmesi gereken bir durum var ortada.

GÜNÜN SÖZÜ
Kurbağa gökyüzünü, içinde bulunduğu kuyunun ağzı kadar sanır.