7 MART 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Hollywood’un 152 milyon dolarlık filmi ‘Captain Marvel’, 8 Mart’ta seyirci karşısına çıkacak.
Fantastik bilim kurgu yapımlar tarzım olmamasına rağmen, Anna Boden ve Ryan Fleck’in yönettiği ‘Captain Marvel’i yazı konusu yapmamın sebebi, müzikleri…
Çünkü bu yüksek bütçeli Hollywood filminin müziklerini, besteci genç bir Türk kadın yapmış.
Pınar Toprak, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı mezunu. Türkiye’deki keman ve klasik gitar eğitiminden sonra Berklee College’de okuyan, Kaliforniya Devlet Üniversitesi’nde master yapan Toprak’ın müziklerine imza attığı ‘Captain Marvel’in Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona çıkması, fırsat tanındığında Türk kadınının neler başarabileceğinin kanıtı.
Dört yıllık ‘film müziği’ eğitimini iki yılda tamamlayan Toprak, şimdiye kadar 40 civarında Hollywood filminin müziğine besteci veya kompozitör olarak katkı sağladı. Genç müzisyen, Marvel Studios’un 152 milyon dolarlık yapımının müziklerini tek başına yapınca Amerika medyasının da gözdesi oldu. ABD’nin ünlü magazin dergilerinden Variety bile Toprak’la yaptığı söyleşiye geniş yer verdi. Kendisini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

‘YÜZLEŞME’ DİZİSİNİN EKRANDAKİ İLK SINAVI

Sezon ortasında başlayan dizilerin kaderini belirleyen faktörler belli… Her yeni projenin kendine yer edinmesi, yapılan tanıtıma, yapımın içeriği ve kadrosu kadar, hangi günde, hangi fenomen işlere rakip olacağına bağlı.
Kanal D, Alanya’da çekilen ‘Yüzleşme’ye iyi tanıtım yaptı, projenin güçlü bir oyuncu kadrosu vardı. Kanal D ‘Yüzleşme’yi, FOX’ta yayınlanan Total’de reyting ortalaması 12 olan ‘Kadın’la, ATV’nin reytingi sekiz bandında dolaşan fenomen dizisi ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın karşısına koydu.

Cumartesi akşamlarının reyting birincisi TV8’deki ‘Survivor Türkiye Yunanistan’ın bile alt sıralara düştüğü salı akşamında dizinin alıpalabileceği en yüksek reyting 56’ydı…
‘Yüzleşme’nin ilk bölüm Total reytingi beklentinin çok altında kaldı, ama AB ve ABC1’deki hedeflenen rakamlara yakın çıktı. Kanal D arkasında durur, ilk bölümünün tekrarlarını değişik gün ve saatlerde yayınlarsa ‘Yüzleşme’ birkaç haftada beklenen reytinge ulaşır. İkinci ve üçüncü hafta reytinglerinin ilk bölümde daha yüksek olacağına sanıyorum. Çünkü çekim kalitesi, seyirciye sunduğu görsel zenginlik ve güçlü oyuncu kadrosuyla daha yüksek reytingi hak eden bir iş.

SANATIN YENİ ADRESİ AKARETLER SIRAEVLER?

Serdar Bilgili’nin sahibi olduğu Bilgili Holding’in Akaretler’deki tarihi Sıraevler’i, sanatseverlerin yeni cazibe merkezi oldu. İlki geçtiğimiz yıl eylül ayında ‘Artweeks Akaretler’in ikincisi 5 Mart’ta açıldı. 17 Mart’ta sona erecek ‘Artweeks Akaretler’in açılışına sanatseverler büyük ilgi gösterdi.
Tanınmışların yanı sıra genç sanatçıların eser ve koleksiyonlarının sergilendiği, altı farklı apartmanı yoğunluk nedeniyle dolaşamadım. O yüzden sadece 37 ve 39 numaradaki eserleri görebildim. En kısa sürede tüm günümü ayırıp kapı numaraları dört, 21, 41, 45 ve 55 olan Sıraevler’deki sergileri de dolaşacağım. Çünkü ‘Artweeks Akaretler’de gördüğüm eserlerin tadı damağında kaldı. ?

GÜNÜN SÖZÜ?
“Rüzgarın yönünü değiştiremiyorsan,
yelkenlerini rüzgara göre ayarla.” (Xsentos)?