10 TEMMUZ 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Rakiplerine oranla daha şanslı ve bilgili olanlara çeşitli hediyeler kazandıran, stüdyodakiler gibi ekran karşısındakileri de eğlendiren bir yarışma insanı ağlatır mı? Geçtiğimiz cuma ‘Çarkıfelek’te izlediğim Gizem adlı genç yarışmacı, iki eliyle göğsünde sıkı sıkı tuttuğu zarftaki otomobili kaybedince, hıçkıra hıçkıra ağladı.

Finale kalan Gizem’in, çeşitli renklerdeki zarflardan birini seçmesi gerekiyordu. O, stüdyodakilerin favorisi olan zarfı değil, hislerine güvenerek yeşili seçti. Yarışmacının seçtiği zarftaki hediyeyi alabilmesi için toblerondaki kapalı kutular içinde yazılanı bilmesi gerekiyordu.

Yarışmacı, verilen ve kendi söylediği harfler açılınca ortaya ‘.i..et’ çıktı. Gizem, boşlukları doldurup, ‘Kispet’i söyleyemeyince, seçtiği zarfın içindeki otomobil avuçlarının içinden uçup gitti. Yarışmacı, “Hayatımda duymadığım, hiç bilmediğim bir kelime. Ne kadar şanssızım?” deyince, Karayel devreye girdi.

Çarkıfelek’in sunucusu, “Hiç Edirne Yağlı Güreşlerini izlemedin mi? Orada hep kullanılır, ‘Kispeti yağlandı, kispetinden kavradı’ kelimeleri” deyince, Gizem’in “Öfff ya… Artık izlemem” demesi, tıpkı gözyaşları gibi öylesine içtendi ki, izlerken gözlerim nemlendi… Seçtiği zarftaki otomobili kaybeden Gizem, adeta en sevdiği oyuncağı elinden alınan çocuklar gibi gözyaşı döktü.

EKRANDA YENİ BİR AKADEMİSYEN

Haber kanallarının prime time kuşakları, canlı yayınlanan tartışma programlarıyla dolu… Konular değişiyor, ama konuklar aynı… Tartışma programlarının yapımcıları nedense bir türlü kıramadı bu kısır döngüyü…

O yüzden de seyirci, aynı isimlerin her konunun uzmanı gibi konuşmasından bıktı, ama yapımcılar yeni yüzler bulup ekrana çıkarmamakta ısrarlı.

Hafta sonu nihayet yeni bir akademisyen gördüm ekranda. Serap Belet’in Habertürk’te sunduğu ‘Gündem’ programında izlediğim TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Yavcan’ın, ‘Toplumun Suriyeliler’e’ Bakışı’nda söylediklerini kamuoyu belki de ilk kez duydu. Yavcan, Amerikalılar’ın zencilere veya göçmenlere, Avrupa’nın Türklere bakışıyla toplumun bir kesimin Suriyeliler’e bakışının aynı olduğunu anlattı.

Demek ki neymiş?

Yapımcılarının, “Eskiden konuk aldıklarımızın çoğu FETÖ’cü çıktı. Maalesef akademisyen ve uzman kaynağımız bu” savunmasını bırakıp, bu kısır döngüden kurtulmaları şart. Bence bu konudaki en başarılı televizyoncu CNN Türk’ten Deniz Bayramoğlu… Konuştuğum birçok insanın Bayramoğlu’nu izleme gerekçesi şu:

“İlginç konular ele alıyor ve dersine de iyi çalışıyor. O yüzden de alanında en iyileri konuk ediyor. CNN Türk’teki her yayını izleyene bir şey katıyor.”

BU NE YAMAN ÇELİŞKİ BAŞKAN?

Öncelikle şunun altını çizeyim; Ahmet Ağaoğlu’nun Trabzonspor’a başkan seçilmesine sevindim. Ağaoğlu’nun, son iki başkan gibi kendi için değil, takımın menfaati için çalışacağı kanaatindeyim. Muharrem Usta’dan adeta enkaz devralan Ağaoğlu ve arkadaşlarının, Trabzonspor Kulübü’nün ödenmesi olanaksız borçlar, yüzünden yaşadıkları sıkıntının da bilincindeyim. Buna rağmen, Ağaoğlu’nun birbiriyle çelişen açıklamalar yapmasını doğru bulmadığımı da belirteyim.

Ağaoğlu’nun, 19 Mayıs 2018 tarihinde Burak Yılmaz’ı kastederek yaptığı açıklama ortada: “Futbol takımı, futbolcu satarak para kazanır. Bir oyuncumuz alacakları için 15 Mayıs’a kadar beklemiş, 16’sında ise ihtarname çekmiş. ‘Ben Trabzon’un kaptanıyım, para için başka bir kaptanın arkasında çıkmam’ diyecek futbolcularla yürüyeceğiz.”

Aynı Ağaoğlu’nun son açıklaması da bu: “Burak Yılmaz’ı satın alacak parayı darphane henüz basmadı.”

GÜNÜN SÖZÜ

Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin. (Canan Tan)