MİLLİYET TELEVİZYON – 4 MAYIS 2013 CUMARTESİ  –  ALİCE

Türkiye artık sadece dizileriyle ilgi gören bir ülke değil… Yarışmalarımız da dünya pazarında yer buluyor kendine…
TRT 1’de yayınlanan “Cevap Soruda” adlı bir yarışma var. Sunuculuğunu Şoray Uzun’un yaptığı yarışmanın yapımcısı eski “Televole” ekibinden Rüyhan Duranlı…
Şoray Uzun, geçen ay Cannes’da yapılan Format Fuarı’nda Akademi tarafından “Yılın Bilgi Yarışması” seçilen programın yedi ülkeye satıldığını söyledi.
İşte projenin sahibi Rüyhan Duranlı’nın “Cevap Soruda”yı sattığı ülkeler:

soray-uzun-soru_cevap-soruda-trt
SırbistanHırvatistanBelçikaUkraynaİtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman…
Yapımcı Rüyhan Duranlı ile TRT 1’in bu sezon için 100 bölümlük anlaşması olduğunu anlatan Şoray Uzun, “100 bölümün çekimlerini tamamlayıp kanala teslim ettik” dedi.

 TESADÜFÜN BU KADARI DA FAZLA!

md0.libe-8md0.libe-1md0.libe-5md0.libeHer zaman “ilk” olmak önemlidir…
Söz konusu film afişi tasarlamaksa, “ilk” olmanın “olmazsa olmaz”ı “yaratıcı fikir”dir…
Çağdaş ülkelerde bu tür yaratıcı fikirler, telif yasalarıyla korunur.
Kimse, kimsenin fikrini çalamaz…
Çalarsa bedelini öder…
Ama gel gör ki, her zaman koruma altında değil bu “kişiye özel” yaratıcı ve parlak fikirler…
Liberation’da gördüğüm bir haber ve fotoğraf galerisi, film afişlerindeki konseptleri “ilk” olarak kimin tasarladığını ortaya koymasa da, her parlak fikrin nasıl aşırılıp, anonim hale geldiğini gözler önüne sermesi açısından bana ilginç geldi…
Allah aşkına bakar mısınız şu afişlere?
Dünyanın en büyük istihbarat örgütleri kimde?
AmerikaRusyaİngiltere ve İsrail’de…
Bu dört ülke işbirliği yapıp, en parlak ajanlarını tahsis etse, vallahi çıkamazlar işin içinden “kim kimin fikrini çaldı, kim kimden esinlendi?” diye…
Liberation editörlerinin temalarına göre sınıflandırıp, bir araya getirdiği bu afişleri gördükten sonra, bizde Hollywood afişlerinden esinlenenlerin yaptıkları “devede kulak” gibi geldi bana…

 

DEMEK Kİ ÖYLE!

Acun Ilıcalı’nın, “Survivor” yarışmacısı Merve Büyüksaraç’a sözleşmeyi ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı 500 bin TL’lik tazminat davası başladı. İstanbul 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmada Büyüksaraç, sözleşmeyi yarışma başladıktan altı gün sonra adada el feneri ışığında okuyamadan imzaladığını iddia etti.
Dün, “Adada o kadar aç da değildik. Evet, yerde yatıyorduk, fareler vardı ama yapım ekibi yemek veriyordu. Çok ciddi açlık çekmedik hiç. Görüntüler var, mahkemede bunu ispatlayacağım” diyen Büyüksaraç’ın bugün, imzaladığı sözleşmeyi geçersiz kılmak için yaptığı hamle bu! Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Türk futbolunun unutulmaz yıldızı Avrupa gol kralı Tanju Çolak’ın reklam yıldızı olduğu “saç çıkaran” bitkisel yağın satışını yasakladı. Aylardır reklamlarda, “Denedim, sonuçlarından memnunum. Saçlarım dökülmüyor, eskisinden daha gür. Herkese de öneriyorum” diyen Çolak’ın yasaktan sonra yaptığı açıklamaya bakar mısınız?
“Tanıtımını ve reklamlarını yaparken bu yağı üreten firmanın sahibinin Sağlık Bakanlığı’ndan ve diğer resmi kurumlardan izin alıp almadığını bilmiyordum. İnsanların sağlığına zararlıysa yasaklanmasına memnun oldum.”
Madem öyle, o zaman reklamdan aldığın parayı bağışla bir hayır kurumuna da, inanalım samimiyetine!

3 DİZİ YAPIMCISINDAN 2 KODEMİ FİLMİ 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sevilen diziler mayıs sonu ya da haziran başında “sezon finali” yapıp “yaz tatili”ne girecek.
Birçok dizi ekibi, sezonun yorgunluğunu dinlenerek atıp ramazan sonunda başlayacak “yeni sezon”a kendini hazırlayacak.
Ancak bazı dizi ekiplerine tatil yok…
Onlar dizi setinden film setine transfer olacak.
Kimler mi bunlar?

Mia ve Avşar’dan “İskele Babası”

Mia Film’in sahibi Banu Akdeniz ile Avşar Film’in sahibi Şükrü Avşar, ortak bir yapıma imza atacak.
Senaryosunu Zafer Külünk’ün yazdığı, yönetmenliğini Adnan Özgür’ün yapacağı filmin adı “İskele Babası”…
Adından da anlaşılacağı gibi, iki dizi yapımcısının çekeceği film komedi…
Kıbrıs’ta çekilecek filmin konusu şöyle: “Bir mafya babası, bu işlerden elini ayağını çekip, Kıbrıs’a yerleşir ve burada küçük bir otel işletir. Günün birinde, ‘BM ekibi’ bir süreliğine oteli kapatır. Gelecek müşterilerin Birleşmiş Milletler’den (BM) olduğunu sanan otelci, ‘Birleşik Mafya’yı karşısında görünce olanlar olur… Üstelik gelen mafya heyeti, yeni üyelerine organın nasıl alınıp, nakledileceğinden her türlü icraatlarını uygulamalı anlatan acımasız insanlardan oluşur.”
“Otel sahibi”ni Erkan Can’ın, “kızı”nı Serenay Sarıkaya’nın “otel müdürü”nü Durul Bazan’ın canlandıracağı film için düşünülen isimler arasında Hatice Aslan ve Kadir Doğulu gibi isimler de var. 

Mint Yapım’dan ‘Mandıra Filozofu’

MANDIRA-FILOZOFU-filmBu yıl sinema filmi yapmayı gündemine alan dizi yapımcılarından biri de Birol Güven.
Güven Mint Yapım, “Çocuklar Duymasın”ın en ilginç karakterlerinden biri olan “Mustafa Ali”nin (Mustafali) maceralarını sinema filmi yapacak.
Filmin başrol oyuncusunun kim olacağını kestirmek hiç de zor olmasa gerek.
“Çocuklar Duymasın”daki “Mandıra Filozofu”nun oğlu rolüyle yıldızı parlayan senarist veyönetmen Müfit Can Saçıntı’nın olacak filmin başrolü…
Birol Güven’le birlikte yazdığı TRT 1’in sevilen dizisi “Seksenler”in yönetmeni Müfit Can Saçıntı, sadece başrolünü oynamayacak filmin; yönetmenliğini de üstlenecek.
Senaryosunu Birol Güven’in yazdığı Bodrum Çökertme’de çekilecek filmin konusu şöyle: “Şu dünyada kaç iPhone’luk ömrümüz var ki! Bu telefonu icat eden bile topu topu dört iPhone görebildi diyen ve kendine özgü bir felsefesi olan biridir ‘Mandıra Filozofu’. Bir lokma, bir hırka bir hayat sürer bir koyda. Günün birinde, büyük bir teknesiyle zengin bir adam gelir koya ve hayran kalır buraya… Satın almak ister burayı. ‘Mandıra Filozofu’ koyu satmadığı gibi, fikirlerini satar zengin adama ve ikna eder onu kendisiyle birlikte burada bir hırka, bir lokma bir hayat yaşamaya…”
Yapımcı Birol Güven, koyu almak isteyen zengin adamı Rasim Öztekin’in oynayacağı “Mandıra Filozofu”nun cast çalışmalarının sürdüğünü söyledi.