12 Kasım 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Sosyal medya fenomeni ve güzellik merkezleri sahibi Dilan Polat ile eşi Engin Polat hakkında Mali Araştırmalar Kurulu’nun (MASAK) inceleme başlattığı haberi çıkalı bir ay oldu, çift ve 12 kişi cezaevinde şimdi.

Sosyal medyada insanlar, Dilan-Engin Polat’tan sonra onların izinden giden, para ve lüks içinde yüzenlerin de MASAK tarafından incelenmesini istiyor.

Bu isteğin tetikleyicisi “Kamu merakı”, ama bu büyük kazançlar şayet temiz ticaretle elde edilmemiş ve büyük bir vergi kaybı söz konusuysa demek ki “Kamu yararı” var işin ucunda.

MASAK’ın radarına kimler takılır, sonuçları ne olur, bekleyip göreceğiz.

Gerçeklerin er ya da geç ortaya çıkmak gibi pis bir huyu olduğu için müsterihim.

Polat çifti hapse girdikten sonra sosyal medyada “MASAK bunları da araştırsın” diye teşhir edilenlerin sosyal medyalarını inceledim.

Dilan Polat’ın izinden gidenler

Yöntemleri aynı

Onlar Ece Ronay gibi rol model gördüğü Dilan Polat’tan aldığı malzemelerle 6 milyon lira yatırdığı güzellik merkezinden ayda 100-200 milyon kazanınca sevindiğini itiraf etmiyor, ama bu konudaki gerçek şu:

Sosyal medya fenomeni olduktan sonra ticarete atılanların hepsi Dilan Polat’ın izinden gitti ve onun gibi birçok tuşa aynı anda bastı!

Hepsinin o kadar çok ortak özelliği var ki, bu kadar da benzerlik tesadüf olamaz… Olsa olsa “Kolay yoldan çok para kazanmanın yolu belli” diyerek bilinçli bir seçim bu…

Dilan Polat ne yaptı?

Sosyal medya fenomeni olduktan sonra güzellik merkezi açtı.

Para basmaya başlayınca milyonlarca lira karşılığında şube vermeye başladı.

Düne kadar Yeni Sahra’da sıradan bir evde oturan çift, villa alıp Çekmeköy’e taşındı.

Dilan-Engin Polat çifti estetik yaptırdı.

Dilan Polat, şarkı söyledi, klip çekti.

Umre ziyareti şart!

Dilan Polat, ablası Sıla Doğu’yla gittiği Umre’den, cami ve türbelerden bolca yayın yaptı.

Dilan Polat, eşinin kendisine yaptığı pahalı jestleri sosyal medyasından paylaştı ve yaptığı açıklamalarla dikkatleri üzerine çekti.

Polat çifti gibi birkaç yıl öncesine kadar sıradan hayatları parayı bulunca değişen diğer sosyal medya fenomenleri kimler?

‘Tayyargil’ olarak tanınan Tayyar-Özlem Öz çifti. Aslında ortopedist olan Tayyar Öz, güzellik merkezi açtı, çocuklar ve yetişkinler için güzellik, sağlık ürünleri pazarladı. Onlar da lüks hayatlarını ve Umre ziyaretlerini sosyal medyalarından paylaştı.

16 villası, 28 dairesi, bir helikopteri, 173 iş yeri ve bir yatı olduğu iddia edilen Şule Kaya Türk (Şulemsi) ve eşi Yasin Türk, parayı bulunca tıpkı Polat çifti gibi estetik yaptırıp, değişti. Çift, Umre ziyaretlerinde verdikleri pozlarıyla barıştıklarını açıkladı. ‘Şulemsi’, üç aylarda çektiği bir videoyla kendisi gibi içkiye tövbe edenleri altınla ödüllendireceğini duyurdu.
‘Yasince&Şulemsi’ ikilisi düet yaptıkları şarkılara klip çekti.

MASAK’a çağrı yaptı

Ayda beş güzellik merkezi açtığını söyleyen ve “MASAK beni araştırsın, tertemiz bir ticaret yapıyorum” diyen 25 yaşındaki Aymira Koçaklı’nın başarı sırrını anlattığı bir videosunu izledim.

Gece 12’de Rabbine emanet ederek kapattığı işyerini sabah Besmele çekerek açan Koçaklı’nın, bereket için işyerindeki televizyon ekranından yüksek sesle İnşirah suresini dinlemek gibi bir rutini var.

Daha birkaç yıl öncesine kadar orta halli sayılabilecek bu insanlar; önce fenomen, sonra milyoner oldu.

Villaları, milyonluk otomobilleri ve takılarını, lüks hayatlarını ve Umre ziyaretlerini sosyal medyalarından paylaşan, daha çok şöhret ve konuşulmak için şarkı söyleyen, klip çeken bu fenomenlerin fiziki görüntülerine yatırım yapmak gibi ortak bir özellikleri daha var.

Bütün bunların “tamamen tesadüf” olması mümkün mü?

Hepsinin rol modelleri gibi sonları da aynı olur mu?

Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler!

GÜNÜN SÖZÜ

Umutsuzluk yok. Gün gelir, gül de açar, bülbül de öter.” (Sezai Karakoç)