16 EKİM 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Her sezon öncesi söyleşi için gittiğim ‘Diriliş Ertuğrul’un setine bu kez başka bir nedenle misafir oldum. Arkadaşım Barbaros Yüksel’in Avustralya’dan tanıdığı Lübnanlı bir aile, Türkiye’ye tatile geldi. Amaçları, hem tatil yapıp hem de Avustralya’da her bölümünü defalarca izledikleri projenin setine gidip, Engin Altan Düzyatan’la bir kare fotoğraf çektirmekti.

Dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’ı arayıp, Avustralya’dan gelen Lübnan asıllı ailenin dileğini ilettim. Bozdağ, “Tamamdır, setten arkadaşlar arayacak ve randevu verecekler” dedi. Çok geçmeden arayan görevli, “Bugün ve yarın harici çekimler var. Ertesi gün platodayız. Engin Altan Düzyatan da platodaki çekimlerde olacak, o zaman gelin” deyince, öyle yaptık.

Yeni sezon afişi yabancı sitelerde

Riva’daki yeni platoya girmeden bizi karşılayan görevli, “Misafirlerimiz sakın ola içeride cep telefonuyla bir şey çekmesin. İstedikleri fotoğraf varsa biz çekip, verelim” dedi.

Sete gittiğimizde Ertuğrul’la, dizinin yeni karakterlerinden oğlu Osman Gazi’nin çocukluk dönemini canlandıran oyuncunun çekimleri vardı.

Avustralya’dan gelen turistler, Düzyatan’la tanıştı ama birlikte fotoğraf çektiremedi. Çünkü oyuncunun üzerinde Ertuğrul kostümü vardı. “İnsanlar buraya kadar geldi, hiç değilse Düzyatan’ın kostümünü göstermeden yakın plan fotoğraflarını siz çekin, verin” dedik, o da olmadı. Sebebini sorduğumda aldığım yanıt şuydu:

“Diriliş Ertuğrul, baştan aşağı yenilendi. Burada yeni bir plato kuruldu. Dizi, bıraktığı yerden 15 yıl sonrasını anlatacağı için oyuncu kadrosunun yüzde 95’i değişti. Seyircilerden önce bu dünyanın görülmesini istemediğimiz halde, Ertuğrul’la oğullarının olduğu kapak çekiminden, biri görüntü çekip, dışarı sızdırdı. O fotoğrafları fanların kurduğu yabancı internet sitelerinden kaldırmaya ve sızıntıyı kimin yaptığını bulmaya çalışırken, yapım şirketinin aldığı bir karar bu. Yeni dekoru ve oyuncuların kostümlü halini çektiremiyoruz.”

FOX VE ZUHAL TOPAL’A, FORMAT DAVASI YOLDA

Zuhal Topal, bu sezon FOX’ta yeni bir programa başladı. Kanal yönetimi ‘Zuhal Topal’la Sofrada’yı, Atv’deki ‘Esra Erol’da’ ve TV8’deki ‘Yemekteyiz’ gibi gündüz kuşağında iyi reyting alan iki yapımın karşısına koydu.

Aynı saatlerde yayınlandığı iki programdan birini, bazen ikisini geçen, bazen ikisinin arasında reyting alan ‘Zuhal Topal’la Sofrada’nın ‘Yemekteyiz’le içerik olarak aynı çıkması, önce TV8 yönetimini harekete geçirdi.

TV8’in sahibi Acun Ilıcalı ve TV8’in Genel Müdürü Aslı Çini, FOX yöneticilerini arayıp, “Bizim her bölümüne çatır çatır telif ödediğimiz programın aynısını Zuhal Topal’a yaptırıp, karşımıza koydunuz” dedi. Ancan sonuç değişmedi. Çünkü FOX yönetimi, ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ ile TV8’deki ‘Yemekteyiz’in birebir aynı olmadığı kanaatinde…

Bunun üzerine Ilıcalı ve Çini, durumu ‘Yemekteyiz’in format sahibi İngiliz şirketine havale etti. Programın dışında Türkiye’de ‘Buzda Dans’ ve ‘Passaparola’ gibi yarışmaları yayınlanan İngiliz ITV, hukukçularını devreye soktu. Özetle, İngiltere’nin ilk özel televizyon kanalı ITV’nin ‘Zuhal Topal’la Sofrada’ için FOX’a format davasının eli kulağında.

KUMBASAR, STAR TV’DE PROGRAM YAPACAK

Yönetim değişikliğinden sonra gündüz kuşağından birçok programı kaldıran Star TV, Nergis Kumbasar’la anlaştı. Kumbasar’ın sunacağı ‘Nergis Zamanı’, yakında başlayacak. Hafta içi her gün gündüz kuşağında ekrana gelecek programda oyuncu, ağırlayacağı konuklarla, sağlıktan çocuk bakımına, modadan alışverişin püf noktalarına kadar kadınların ilgisini çekecek konuları işleyecek. Yapımın kadrolu şefi de izleyicilere her gün yaptığı yemeklerin tariflerini verecek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız. Yapamazsınız.” (Henry Ford)