MİLLİYET – 25 NİSAN 2014 CUMA  –  ALİCE

Şeker hastası olmasaydım, Türkiye’de hangi ürünlerin “diyabetik” imalatı da var konusuna kafa yorar mıydım?
Hayır…
Şimdi biri sorsa bana, “Şeker hastalarının yiyebileceği neler var?” diye anında uzun bir liste çıkarırım önüne…
Bazı süpermarketlerde satılan Alman malı bal ve reçeller, Karaköy’deki Güllüoğlu’nun cevizli ve fıstıklı baklavası, Mado’nun sade, çilekli, çikolata ve vişneli dondurması, Koska’nın “şekersiz” helvası…
“Diyet baklava olur mu?” demeyin Karaköy’deki Güllüoğlu sponsor oldu, gıda ve beslenme konusunda uzman akademisyenler formülünü buldu ve yıllardır piyasada.
Ama bir kişiye bir porsiyondan fazlasını satmıyorlar.
Neticede hamur var işin içinde de o yüzden…

Antepli gurme mimar!
Antepli olduğu için damak zevki güçlü, mutfakta mahir mimar arkadaşım hafta sonu bize kahvaltıya gelirken yanında sucuk getirdi.
Erden, gelir gelmez mutfağa girdi ve sucukları bir güzel kızartıp masaya koydu ve şöyle dedi:
“Bu sucuklardan istediğiniz kadar yiyin, mideniz yanmaz. Aynı firma sucuğun sarmısaksız ve çemensizini de üretti, ama ben henüz denemedim.”
Hayatımda ilk kez duyduğum ve telaffuz ettiğim kokusuz sucuk muhabbetinin üstünden dört gün geçmeden soluğu Kayseri’de aldım.
Çünkü hiç sarmısak ve çemen kullanmadan ilk kokusuz sucuğu imal eden firma burada.

Kokusuz pastırma yolda
Şahin Sucukları’nın CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Salih Fazlıoğlu’na sordum “kokusuz sucuk” fikrinin nasıl doğduğunu ve başka Ar-Ge çalışmaları olup olmadığını. Fazlıoğlu, şunları söyledi:
“Birkaç araştırma şirketine yaptırdığımız anketler bize şunu gösterdi ki, çalışan insanlar hafta içi kokusu nedeniyle sucuk ve pastırma yemiyor. 1 ton sucukta genellikle 30 kg sarmısak, 34 kg çemen, 30 kg biber, 15 kg tuz, 2 kg yenibahar, 15 kg kimyon, 2 kg karabiber, 1 kg tarçın olur.
Sucuktan sarmısak ve çemeni tamamen çıkarıp, koku yapmayan bir ürün hazırladık.
Aynı araştırmalarda mideyi yaktığı için sucuk yemeyenlerin olduğunu öğrendik. O yüzden çocuklar için de acısız sucuk ürettik.
Ege-Trakya usulü yeni ürünlerimiz az baharatlı, Maraş-Antep usulü sucuklarımız ise daha bir baharatlı olacak.
Tansiyon hastaları içindeki tuzun fazlalığı nedeniyle sucuktan uzak duruyordu. Onlar için de az tuzlu sucuk ürettik.
Yeni ürünlerimizi tattırdık insanlara. 100 denekten 80-85’i kokusuz, acısız ve baharatsız sucukları beğendi. Bunların yüzde 40’ı-50’si aradaki farkı bile fark etmedi. Çünkü sucukta aslolan sarmısak, çemen veya baharatlar değil fermantasyondur.
Günümüzde tüketicinin istediğini yapmadan ayakta kalmanız, pazar lideri olmanız olanaksız. O nedenle pek yakında kokusuz pastırmayı da üretip, satışa sunacağız.”
Şahin’in; üç çözüm ortağıyla (Brezilya, Hollanda ve Almanya) et pazarında olay yaratacak yeni çalışmasını ise bilahare yazacağım.

TÜRKİYE’DE ADALET!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu grup toplantısına giderken TBMM koridorlarında yumruklayan Orhan Övet tutuklandı mı?
Hayır…
Ancak dün Vatan’da yer alan Şeyma Ulusoy imzalı haberden anlıyoruz ki, Bakırköy Adliyesi’nde Engin Yakut adlı bir avukat, hakim Oktay Kurban’a yumruk atmaya çalıştığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı.
Hakim “Kamu görevlisi” de, demokrasinin “olmazsa olmaz”ı ana muhalefet partisinin lideri ve milletvekili ne peki?

KURŞUNDAN HIZLI İYİLEŞTİ

Fenerbahçe ile oynadıkları derby maçın ardından gittiği gece kulübünde omzundan vurularak yaralanan Beşiktaşlı milli futbolcu Gökhan Töre, hastaneden taburcu olur olmaz takımla idmana çıktı.
“Bugün sünnet yarın deniz”in mucidi “fenni sünnetçi” Kemal Özkan geçenlerde öldü.
“Pazar kurşun, pazartesi ameliyat, çarşamba antrenman”ın mucidi de Beşiktaşlı futbolcu oldu.

GÜNÜN SÖZÜ

“Şefkat öyle bir dildir ki, sağır da duyabilir, kör de okuyabilir.”
(Mark Twain)