MİLLİYET TV – 18 EKİM 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Bir sezon boyunca dizisi tutunca, kendisini “Sektörün kralı” ilan edenlere yıllar içinde öylesine ders verdi ki seyirci…
Hatırlarsanız birkaç yıl öncesine kadar televizyon kanallarında yeni dizilerin tanıtımı şöyle yapılıyordu:
“Reyting rekorları kıran ‘X’ ve ‘Y’ dizisinin yapımcısından yeni bir dizi.”
Artık böyle bir tanıtıma rastlıyor musunuz ekranlarda? Hayır…
Yıllarca dizi izleye izleye beğeni çıtası öylesine yükseldi ki seyircinin…
Dizi yapımcılarına, “Havan kime güzelim, bu işin kralı benim” diyen seyirciler arasında, bir dizi tutmadan, onu oturup izlemeyenler oluştu.
“Nasıl yani?” mi dediniz… Haklısınız, çünkü yeni bir gelişme bu:
“Yeni başlıyor, siz de gerek tanıtımlarından, gerek oyuncularından dolayı merak edip izliyorsunuz onu. Tam diziye alışıyorsunuz ki, ‘yeterince reyting alamadığı’ gerekçesiyle yayından kalkınca, kandırılmış ve yarı yolda bırakılmış hissediyorsunuz kendinizi. Bunu yaşamamak için, yeni dizilerden tutanın peşinden gitmek en iyisi. Bir diziye 10’uncu bölümde başlamak bile mümkün. O kadar çok tekrar yayınlanıyor ki, bir şekilde öğreniyorsunuz geçmişte olan şeyleri.”
Buyurun buradan yakın…
Bu yılın tutan yeni dizilerine bakın, hiçbiri “star dizisi” değil.
Başrollerinde genç ve yeterince ünlü olmayan isimlerin oynadığı bu dizilerin tutmasının birinci sebebi senaryo, ikincisi de o hikayelere uygun cast seçimi.
Senaryosu sağlam olsa bile, başrol oyuncuları canlandırdıkları karakterle etle tırnak gibi uyum içinde değilse, geçmiş olsun o diziye.
Son yıllarda eylül ve ekim aylarında başlayıp kasım ayını göremeyen dizilerin listesini çıkarayım yayınlayayım dedim…
Aman Tanrım!
Değil Alice’yi, Milliyet TV’nin birkaç sayfasını ayırsak, yetmezdi “batan diziler”in tam listesini vermeye…

ÜNLÜLERİN HALKA AÇIK ÖZEL HAYATI

amanda-bynesAmerika’da yaşandı bu olay. Oyuncu Amanda Laure Bynes, girdiği mağazada beğendiği bir kıyafeti eline aldı. Mağazanın ortasında dans ederek üzerindekini çıkardı. Altında tayt olan oyuncu sadece sütyenle kaldı.
Ardından dans ederek denemek istediği kıyafeti üzerine giydi. Sonra bir siyah çanta aldı. Önce sağına taktı, sonra soluna, nasıl bir kombin oluyor diye. O haliyle mağazanın dış kapısına gitti, iri kıyım birini çağırdı. Yapılan haberlerden anlaşılan o ki, oyuncu korumasının üzerinde seks yapar gibi hareketler eşliğinde bir şeyler daha denedi.
Manhattan’daki bir modaevinin içinde yaşanan olaydan bizim nasıl haberimiz oldu? Mağazanın güvenlik kamerasının görüntüleri medyaya servis edildi çünkü… Hani, “Kamuya açık bir yerde de olsa, kişinin özel hayatı, onun izni olmadan girilmez alandı”? Hani “Gizli kamera”yla çekimlerin yayını yasaktı?
Nasıl ki oyuncunun yaptıkları normal değilse, bu da normal değil bence.

RIHANNA OLAYINDAN ALINACAK DERSLER VAR

1Rihanna’nın Miami Havalimanı’nın güvenliğinde başına gelenleri okumuşsunuzdur mutlaka. Şarkıcı dört geçişinde x – ray cihazı ötünce, beşincide botlarını çıkarmak zorunda kaldı. Amerikan magazin basını, siyah botlarının altından çıkan beyaz çoraplar nedeniyle Rihanna’yla dalga geçti.
Üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen bu olayı yeniden gündeme getirmemin iki sebebi var. Birincisi şu:
Türkiye’de Rihanna ayarında bir dünya starı yok, ama kendini öyle sanan şarkıcı çok… Bu olay herhangi bir havalimanında onlardan birinin başına gelseydi ne olurdu? O ünlüyle oradaki güvenlik görevlileri arasında küfür – hakaret gırla giderdi.
Rihanna, dört kez geçip, ötünce geri geldiği x – rayden beşinci kez botlarını çıkararak geçti, ama güvenliğe karşı gıkını çıkarmadı. Şarkıcının kurallara olan bu saygısına, “Rihanna’yı maymuna çevirdiler” diye başlık atanlar var içimizde.
Ne zamandan beri kurallara uymak, “maymunluk” oldu?

BURÇİN ŞİMŞEK’E ACİL ŞİFALAR

“Spiker Sohbeti” yaptığı haftalar Milliyet TV’ye ayrı bir renk katan arkadaşımız Burçin Şimşek, bir operasyon geçirdi hafta içinde… Şimşek, Kozyatağı’ndaki Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde troid ameliyatı oldu.
Kendisine acil şifalar diliyor ve biran önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum.