MİLLİYET – 24 EKİM 2014 CUMA  –  ALİCE

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yarın İstanbul’da dizi yapımcılarıyla bir araya gelecek. Toplantının gündemi şu:
“Yılda 200 milyon dolara ulaşan dizi ihracatını nasıl artırırız?”
Morallerin dipte olduğu bir döneme denk geldi bu toplantı.
Yıllardır sektörü yakından takip eden biriyim, yapımcıları hiç bu kadar karamsar görmedim.
Her sette ortalama 100 kişi çalıştıran yapımcılar bile, her gün kanaldan gelecek “Dizinizi kaldırdık” telefonu korkusuyla yaşıyorsa, gerisini siz düşünün!
Cannes’daki son televizyon fuarından dönen yapımcının şu sözleri, dış pazarda işlerin ne denli tıkırında olduğunun  özeti:
“Fuarın gözdesi Türkiye’ydi. Düne kadar biri, ‘Sony, Türk dizilerinin Amerika kıtası haklarını almanın peşinde’ dese, inanmazdım ona, ama fuarda tanık oldum buna. Güney Amerika’dan bile büyük talep var dizilerimize.”
İç pazarda ise sıkıntı had safhada… Türkiye’nin SES ölçeği ve ona bağlı olarak reyting deneklerinin değişmesi sonucu gelinen nokta şu:
Dışarıda ilgi görmeyen “Karagül”, “Küçük Ağa” ve “Küçük Gelin” gibi dizilere Türk seyircisinin ilgisi büyük, dış pazarda büyük ilgi gören “Kurt Seyit ve Şura” gibi yapımların ise reytingi düşük.
Birçok ülkeye ön satışı yapılmasına rağmen kanallar, “Aldığı reyting, giderini karşılayacak reklamı getirmediği” gerekçesiyle bir sürü diziyi kaldırdı. Bir o kadar dizi de topun ağzında…
Endemol Türkiye, Erkan Petekkaya ile Nurgül Yeşilçay’ın başrolünü paylaştığı diziyi daha yayınlanmadan birçok ülkeye sattı. Şayet “Paramparça”, Star TV’nin bölüm başına ödediği parayı kazandıracak reytingi alamazsa ne olacak?
Star TV, “yurtdışı satışları iyi” diye düşük reytingine rağmen devam ettirdiği “Kurt Seyit ve Şura” gibi kaç yapıma daha kredi açabilir?
Dizi yapımcıları ve ihracatçılarının, bakandan reyting sisteminin değiştirilmesini talep edeceği toplantıdan bakalım ne sonuç çıkacak?

NAZLIAKA’YA ‘KÖTÜ HABER‘!

“Ülke yangın yeri, yüreğim daralıyor. Böyle bir günde ufak da olsa güzel bir habere ihtiyaç vardı:Seda Sayan Show yayından kaldırılmış. Çok şükür!”
İki eşini öldüren birini yayına çıkardığı için kapıştığı Seda Sayan’ın şov programı bittiğinde böyle bir tweet atmıştı CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka
Show TV, “Ekranların tartışmasız starı Seda Sayan’ın sunacağı ‘Yol Arkadaşım’ hafta içi her gün ekranımızda olacak” diye basın açıklaması yaptı dün.
Sayan’ın gidişini, “Çok şükür” diye tweet’iyle kutlayan Nazlıaka’dan bu kez, “Lanet olsun bugüne, Seda ekrana döndü yine” diye yazmasını bekledim, ama nafile!

HDP EŞ GENEL BAŞKANI ÖYLE ŞEYLER SÖYLEDİ Kİ!

Ahmet Hakan’ın CNN Türk’teki “Tarafsız Bölge” programının konuğu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’dı. Onca insanın öldüğü 6-7 Ekim olaylarının çıkma sebebinin Kobani değil, çözüm sürecinde hükümetin hiçbir somut adım atmamasının yarattığı öfke olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Bu, büyük depremin öncü sarsıntısıydı” dedi.
Ne Ahmet Hakan, ne de stüdyodaki dört gazeteci, Yüksekdağ’a dönüp, “Nasıl yani? Bu bir tehdit mi, yoksa öngörü mü? Onca can ve mal kaybına yol açan olaylar, ‘öncü sarsıntı’ysa, ‘büyük deprem’den kastınız ne?” demedi!

GÜNÜN SÖZÜ

“Geçici bir zaman için güvenliğe kavuşmak amacıyla özgürlüklerini feda eden toplumlar, ne güvenliğe ve ne de özgürlüğe layıktır; ikisini birden kaybederler.”
(Benjamin Franklin)