MİLLİYET CADDE – 14 KASIM 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

Telif hakkı koruma şirketi Rubbit sayesinde internetten illegal dizi yayını yapan linkler kaldırılıyor. Şirket, aynı korumayı müzik sektörüne de sundu ama yanıt bile alamadı…

2013’te vizyona giren ve gişede iş yapan ilk 100 filmi 9 ayda 329 milyon kişi izledi. Aynı 100 filmin aynı zaman diliminde internetten para ödemeden kaç kez izlendiğini biliyor musunuz? Tam 989 milyon. Neredeyse tam üç kat fark var, 2013’te ilk 100 filmi sinemada para ödeyerek seyredenlerle lisans anlaşması yapmadan internetten illegal yayın yapan sitelerden bedava izleyenler arasında… Şimdi de “internet korsanlığı” üzerine yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu sonuçları açıklayacağım size…
Vizyondaki filmleri internette bedava izleyenlerle yapılan bir anket bu… Bu insanlara yöneltilen soru şu: “Şayet, filmleri izlediğiniz internet siteleri tamamen kapanırsa, o zaman nasıl izleyeceksiniz merak ettiğiniz o yapımları?” Ankete katılan her 100 kişinin verdiği yanıtlara dikkat lütfen:
– İzlemek istediğim filmi internetten satın alırım: Yüzde 30
– DVD veya blu-ray satın alırım ya da kiralarım:Yüzde 40
– Sinemaya giderim: Yüzde 30
Bu anket de gösteriyor ki, internette korsanla mücadele arttıkça illegal pazar küçülecek, yasal pazar büyüyecek… Yıllardır sinema sektörüne maddi anlamda büyük kayıplar verdiren internet sitelerinin filmleri telif ödemeden izlettirmesi sorunu diziler için de söz konusu… Televizyonların bölüm başına 300 bin ile 1.2 milyon lira ödeyerek satın aldığı diziler yayınlanır yayınlanmaz, anında birçok internet sitesinde. Hem de bir kuruş telif ödemeden.

Telifsiz dizi yayınına son!
Doğuş Grubu’ndan sonra Kanal D de, dizilerinin internetten illegal olarak seyredilmesini önlemek için Rubbit’le anlaştı ve hepsini koruma altına aldı. Merkezi Los Angeles’ta bulunan ve sahipleri Türk olan telif hakkı koruma şirketi Rubbit’in, Doğuş Grubu ve Kanal D ile olan anlaşma gereği her dizi için ayda kaç bin linki arama motorlarından kaldırdığını biliyor musunuz?
3-5 bin arasında değişiyor her dizi için bir ay içinde iptal edilen link sayısı.
Yılda 36-60 bin arasında dizi yayınlayan illegal site ne demek? Korkunç bir kaçak bu…
Kanal D’nin sevilen iki dizisine dair somut rakamlar vermek gerekirse; “Arka Sokaklar”ın bir ay içinde kaldırılan link sayısı 3.458, aynı süre içinde “Merhamet”in kaldırılan link sayısıysa 2.952. Bunları okuduktan sonra, şu sorunun yanıtını merak ettiğinizden adım   gibi eminim: “Rubbit’in kerameti ne? Nasıl oluyor da engelliyor illegal yayın yapan siteleri?”
Aynı soruyu ben de sordum Rubbit Türkiye Genel Müdürü Ferit Rahvancı ile Genel Müdür Yardımcısı Emre Teker’e.

Şirketin merkezi Amerika’da
Anlattıklarından anladığım o ki, Rubbit’in merkezinin Los Angeles’ta olması, Amerika’nın 40’tan fazla eyaletinde anlaşmalı hukuk ofislerinin bulunması ve de Google’ın Amerika’da olması en büyük avantajları… Koruma anlaşması yaptıkları bir eserle ilgili internetten illegal bir yayın saptadıklarında dava açtıkları Amerika mahkemeleri, anında karar veriyor erişimin engellenmesi için.
Rubbit’in sahipleri, Doğuş Grubu ve Kanal D’nin dizilerine internette yaptığı korumanın aynısını müzik sektörü için de yapmak istedi. Müzik eserlerinin telif haklarını korumak amacıyla kurulan meslek örgütleri nedense Rubbit’in bu teklifini reddetti.
Rubbit, müziğin meslek birliklerine ilginç bir teklif daha sundu. Rubbit Türkiye Genel Müdürü Ferit Rahvancı, MESAM ve MSG’ye sundukları teklifle ilgili şunları söyledi: “İstanbul’da umuma açık yerlerden yılda 15-20 milyon arasında telif toplayan MESAM ve MSG’ye, yılda 150 milyon lira telif taahhütünde bulunduk. İlk yıl bu paraya ulaşamazsak vereceğimiz 60 milyon liralık teminat mektubunu nakte çevirebileceklerini yazılı olarak beyan etmemize rağmen yanıt bile vermediler bize.”
Rubbit’in teklifi de ilginç, MESAM ve MSG’nin bu teklife şimdiye kadar “olumlu” ya da “olumsuz” yanıt vermemiş olması da…

GÜNÜN SÖZÜ
“Dünyada menfaat için sevgi gösterisinde bulunan insanlar kadar alçağı yoktur.” (Şeyh Şamil)