MİLLİYET – 24 ŞUBAT 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Salı sabahı 10.30’da “Türk Dizilerinin Dünyadaki Yeri” konulu panel vardı Okan Üniversitesi’nde… Panelin konuşmacıları Erkan Petekkaya, Gökçe Bahadır, yönetmen Cevdet Mercan ve Star TV Genel Müdür Yardımcısı Ümmü Burhan olunca, kahvaltıdan sonra Okan Üniversitesi’nin Tuzla’daki Kampüsü’nün yolunu tuttum.

Panelin moderatörü Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Bülent Vardar’dı. Okan Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Şule Kut’un açılış konuşmasının ardından üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan söz aldı.

2003 yılında 85 öğrenciyle başladıkları üniversitede bugün21 bin öğrencinin okuduğunu açıklayan Okan, Miami’de de üniversite açtıklarını söyleyince, Petekkaya, “Abi beni de götür oraya” dedi. Bunun üzerine Okan, Petekkaya’ya, “Nisanda gideceğiz. Çekimleri ayarla birlikte gidelim” dedi.

Moderatör Vardar, açılış konuşmasının ardından ilk soruyu Star TV Genel Müdür Yardımcısı Ümmü Burhan’a yöneltti:

“Herkes dizi sürelerinin uzunluğundan dert yanıyor. 140-150 dakikaya çıkan bölüm sürelerinin azalması mümkün mü?”

Yıllarca dizi yönetmenliği yaptıktan sonra Star TV’de idari görev üstlenen Burhan’ın bu soruya yanıtı şu oldu:

“Dizi bütçelerinin maliyeti arttı. Televizyonların tek gelir kaynağı reklam. Artan dizi maliyetlerini reklamlarla karşılayabilmemiz için maalesef süreleri uzun tutmaya mecburuz.”

ASİ’DEN SONRA AYNI KÖPRÜDE ÜÇ İNTİHAR 

Bugün dünyanın 70’den fazla ülkesinden 100’ün üzerinde Türk dizisi yayınlandığının, Türkiye’nin dizi ve format ihracatından yıllık kazancının 300 milyon dolara yaklaştığının vurgulandığı panelde, konu dizilerin izleyenler üstündeki etkisine geldi. Yönetmen Cevdet Mercan’ın, dizilerin izleyiciler üzerindeki etkisi üzerine, yönettiği “Asi”den verdiği örnek çok çarpıcıydı:

“Televizyon için alenileşen meşrulaşır diye bir kural var. O nedenle yaptığımız iş ciddi sorumluluk istiyor. ‘Asi’ dizisini çekerken yaşadım bunu. Dizide bir intihar sahnesi vardı. Senaryoya uygun olarak çektiğimiz o sahne yayınlandıktan sonra çekimi yaptığımız o köprüden üç genç kız atlayıp intihar etti.”

 

 

PETEKKAYA’DAN İTİRAF 

unnamed-3

Moderatör Bülent Vardar’ın bazı oyuncuların dizilerde para için rol aldıklarını hatırlatması üzerine “Sahtekârlar onlar” diyerek söz alan Petekkaya şunları söyledi:

“Diyarbakır Devlet Tiyatrosu oyuncusuyken başladım dizilere. Oyuncu arkadaşlarım bile, ‘Dizi mi?’ diye dalga geçiyordu benimle. Ne zaman ki ‘Aynalı Tahir’le tanınmaya başladım benimle dalga geçenler başladılar ‘Bize de bir rol ayarlasan’ diye telefon etmeye. Siz değil miydiniz benimle dalga geçen diye rol verdirmedim hiçbirine.”

Panelin soru cevap bölümünde öğrencilerden biri Erkan Petekkaya ile Gökçe Bahadır’a hangi rolle yıldızlarının parladığını sordu.

Dizilerdeki her rolü severek oynadığını vurgulayan Bahadır, “Ancak ‘Kayıp Şehir’ dizisindeki Aysel’in bende ayrı bir yeri var” dedi. Petekkaya ise bu soruya şu yanıtı verdi:

“Benim için dönüm noktası ‘Serseri’ ve ardından oynadığım ‘Köpek’ dizileridir.”

GÜNÜN SÖZÜ

Yanlış bildiğin yolda herkesle yürüyeceğine, doğru bildiğin yolda; tek başına yürü…