13 Mart 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Türkiye, Antalya Diplomasi Forumu ile 17 devlet ve hükümet başkanı, 80 bakan, 39 uluslararası teşkilat temsilcisi başta olmak üzere 75 ülkeden katılımcıyı bir araya getirdi.

Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları savaştan sonra ilk kez bu forumda aynı masada buluştu. Bu nedenle Türkiye’yi NATO alkışladı, AB ve ABD Başkanı takdir etti, dünya medyası manşetlere taşıdı.

Hal böyleyken, Twitter Türkiye’nin en çok konuşulanları neydi dersiniz?

Gülşen’in ‘Lolipop’u, Seda Sayan’ın 7’nci evlilik kararı, Şeyma Subaşı’nın ayrılığı, Tuğba Özay’ın ‘Sil Baştan’ı söyleyememesi ve Ali Koç’un basın toplantısı…
Demek ki neymiş?

Türkiye’de ne zaman anket ya da sokak röportajı yapılsa, “Magazinle işim olmaz, televizyonda belgesel izliyorum ben” diyenler gerçeği değil, işine geleni söylüyor.

Doğru bilgi ve kalitenin değil ilginç olanın ödüllendirildiği Twitter’da gece saat 04.00 sularında Haluk Levent’in ‘Sadece Goy Goy’ adlı sohbet odasında yaklaşık 400 kişiyle konuştuğunu görünce tıkladım. Mevzu ne diye birkaç dakika dinleyeyim dedim, tam da odanın adına uygun boş beleş bir muhabbet. Haluk Levent, “Bir başka zaman gitarımı alır gelirim” diye müsaade istedi. Haluk Levent gidince sohbet odasındakilerin sayısı anında yarı yarıya azaldı.

Özetle, diyeceğim şu ki siz siz olun sosyal medyaya bakıp, “Bu ülkede iyi, doğru ve kalite ödüllendirilmiyor” diye dert etmeyin. Twitter’ın kalite yerine ilginç olanı, gerçek yerine yalanın alınıp satıldığı ve manipülasyona açık bir mecra olduğunu unutmayın.

İşte son örnek.

Bayraktar AKINCI B’nin yapılan testlerde 40.170 feet yüksekliğe çıkarak irtifa rekoru kırdığı gün, Hırvatistan Zagreb’e Ukrayna’dan geldiği sanılan insansız hava aracının düşmesini, Twitter’da arşiv fotoğrafıyla ‘BAYRAKTAR adres şaşırdı’ diye paylaşanlar vardı.

Emel Sayın niye iyilik yaptığına pişman oldu?

Emel Sayın, İstanbul’a kar yağdığı gün oturduğu sitenin bahçesinde kedi beslerken çekilmiş bir videosunu yayınladı. Üstünde tavşan pelüşü, kucağında mamayla dışarı çıkınca kedilerden çoğunun korkup kaçtığına dikkat çeken sanatçı, bir yandan kediyi beslerken, diğer yandan da kötü bir anısını şöyle anlattı:

“Biliyor musunuz, bazen insan iyilik yapayım derken zarar da verebiliyor? Mutfakta oturuyorum birkaç yıl önce, bayağı bir kar vardı. Şimdikinden çoktu. İki tane serçe yiyecek arıyor. Ekmekleri kırıntı haline getirdim ve onları ürkütmeden camdan karların üstüne attım. Hemen geldiler ve yemeye başladılar. O anda nereden çıktı bilmiyorum, hiç yoktu ortalıkta, sitedeki kedilerden biri bir saldırdı ve birini aldı gitti. Öbürü uçtu, kurtuldu ama ben bayılıyordum az kalsın. Güya iyilik yaptım.”

GÜNÜN SÖZÜ

“İyi eğitilmiş bir erkek bulmak, iyi yetiştirilmiş bir kadın bulmaktan daha zordur.” (Trevanian)