6 Ocak 2024 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Bizdeki şarkıcıların bir konserden en çok para kazandıkları zaman yılbaşı gecesidir. Arkasından Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı konserlerinin sahne ücretleri gelir.

Amma velakin, yılbaşı gecesi sahne almak her şarkıcıya nasip olmaz. Çünkü Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yılbaşı gecesi şarkıcıları sahneye çıkaracak eğlence yerleri sınırlı.

Bu yılbaşı gecesi Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta konser veren ve medyada haber olan şarkıcıların listesini çıkardım.
2024’ü sahnede karşılayan kadın ve erkek şarkıcılar şöyle:

Kadın şarkıcılar: Aşkın Nur Yengi, Ayşegül Aldinç, Derya Bedavacı, Derya Uluğ, Ebru Gündeş, Funda Arar, Gülşen, Hülya Avşar, Işın Karaca, İrem Derici, Linet, Melike Şahin, Melek Mosso, Muazzez Ersoy, Ömür Gedik, Petek Dinçöz, Sıla, Sibel Can, Simge, Şevval Sam, Tuğba Özerk, Yeşim Salkım, Zeynep Dizdar.

Erkek şarkıcılar: Buray, Cenk Eren, Emre Altuğ, Fatih Ürek, Fedon, Ferhat Göçer, İbrahim Tatlıses, Kenan Doğulu, Kutsi, Serdar Ortaç, Serkan Kaya, Soner Arıca, Tan Taşçı, Tarkan…

Yılbaşı sonrası iki gün tüm yazılı basını tarayarak çıkardığım listeler bunlar. Yılbaşı gecesi konser verip, iyi para kazanan kadın şarkıcı sayısı 24, erkek şarkıcı sayısı 14.

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ın eğlence dünyasında sahneye çıkan toplam yıldız şarkıcı sayısı 38… Konser verip haber olmayan ya da yılbaşında sahneye çıkmayan şarkıcıları da ilave etsek, bu sayının iki ya da üç katı bir sonuç çıkar. Yıldız şarkıcı çok, yılbaşı gecesi sahne alabilecekleri o kadar eğlence mekanı yok.

 

Eğlence dünyası kaç şarkıcıyla dönüyor

Aleyna Tilki’ye ‘abla’ tavsiyesi

Şarkıcı ve oyuncu Selen Görgüzel, klasik alışkanlığı olan AVM çıkışında yine döktürdü. Serdar Ortaç’tan aldığı şarkının müzik anlamında dönüm noktası olacağını söyleyen Görgüzel, ‘İbo Show’da kullanılan, burun yok eden filtreden anne sütünün faydalarına, TikTok’un kapatılması gerektiğinden müzik dünyasında engellendiğini söyleyen Aleyna Tilki’ye kadar birçok konuda fikirlerini dile getirdi.

Aleyna Tilki gibi kendisinin de engellenmeye çalışıldığını vurgulayan Görgüzel, genç popçuyu hem övdü hem de gömdü. Aleyna Tilki’nin Türkiye’nin en büyük starı olabilecek potansiyeldeyken Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalıştığını, nerede yaşadığını dikkate alması gerektiğini vurguladı ve ekledi:

“Sahiplenecek anne ve aile olmadığı için sektörel anlamda sahipsiz kalıyor. Hepimizin Aleyna’ya sahip çıkması gerekiyor. Keşke yakınım olsa çekip alsam. Aleyna’nın annesine kızıyorum. Annesi ve kardeşi albüm çıkarıyor, herkes kendi derdine düşüyor.”

Hayranlarını şaşırttı

Hayranları, ‘Free Britney’ (Britney’e özgürlük) kampanyası başlattığında babası Jamie Spears’ın vesayetinden kurtulup, şarkıcının eski parlak günlerine dönmesini bekliyordu. Şarkıcı 13 yıl süren vesayetini mahkeme kararıyla bitirdikten sonra Britney Spears sevenlerin istediği oldu mu?

Aradan geçen bir yılda olan tek şey şarkıcının anılarını anlattığı ‘The Woman in Me’ (İçimdeki Kadın) kitabının yayınlanması oldu.

Şarkıcı, yeni albüm için Charli XCX ve Julia Michaels’i işe aldığı şeklinde çıkan haberleri sosyal medyasından yalanladı. Britney Spears’ın Instagram’ında yazdıkları hayranlarını hüsrana uğrattı:

“Stüdyoya gireceğim ve albüm çıkaracağıma dair yazılanlar yalan. Müzik endüstrisine asla geri dönmeyeceğim. Bitti.”

Şarkıcı, yazdıklarının devamında da hayranlarını şaşırtmayı sürdürdü:

“Kitabımı okuyanların bile hakkımda bilmediği çok şey var. Son iki yılda başkaları için 20’den fazla şarkı yazdım, ama ismimi gizledim. Ben bir gölge yazarım ve bundan gerçekten hoşlanıyorum.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir çocuğun eğitimi doğumundan yirmi yıl önce ebeveynlerinin eğitimi ile başlar.” (Napolyon Bonapart)