MİLLİYET CADDE – 20 EYLÜL 2013 CUMA  –  ALİCE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, maaşlarını bankadan alan emeklilere promosyon müjdesini verdi. Ancak unutulan bir şey var: Maaşlarını PTT’den alan emeklilere bu hak tanınmıyor. 

Bazen söyleyenin kim olduğu değil, söylenenin ne olduğu önemlidir… Örneğin, “Hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsan idolünle tanışma” sözü… Bu lafı ilk kimin ettiğinin çok önemi var mı, doğru olup olmadığının yanında? Bana da “Olmayacak duaya amin” dememeyi öğretti hayat…
O yüzden, askerlik öncesi “Askerlik kısalıyor”, çalışırken “Çalışanlara süper haber” ya da emekli olduktan sonra “Emekliye müjde” gibi haberlere hiç bel bağlamadım. Son günlerde devletin emeklilere maaşlarını aldıkları bankaların promosyon ödemesi yapacağına ilişkin haberler sık yer alıyor medyada. Doğrusunu söylemek gerekirse yukarıda saydığım gerekçelerle ilk başta çok fazla itibar etmedim bu haberlere. Ne zaman ki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bankaların emeklilere promosyon ödemesi hususunda talimat verdiği SGK Başkanı’nın bankaların genel müdürleriyle bir araya geleceğini açıkladı, olaya bakışım değişti.

PTT’nin hiç adı geçmiyor
Çünkü Çelik, “Emeklilere yıllık yaklaşık 122 milyar ödeme yapılıyor. Ağırlıklı da kamu bankaları vasıtasıyla yapılıyor” dedi. Devlet emekliye maaş ödemesini sadece kamu ve özel bankalar aracılığıyla mı yapıyor? Hayır… Sayılarının ne kadar olduğunu bilmiyorum ama benim gibi emekli maaşını PTT’den alan bir yığın insan var. Bizim başımız kel mi? Emekli maaşını hâlâ bir kamu kuruluşu olan PTT’den almak suç mu ki, “yıllık promosyon ödemesi” söz konusu olduğunda esamesi okunmuyor bu kurumun?
Bakmayın siz, “Emekliye     promosyon müjdesi” haberlerine… Henüz ne “fol” ne de “yumurta” var ortada… SGK Başkanı’yla banka genel müdürleri pazarlık masasına bile oturmadılar daha. O pazarlıktan ne çıkacağı da belli değil.

Emekliye kredi veriyorsa
Gerçi Hürriyet’ten Yalçın Bayer, birilerinin emeklilere boş yere umut dağıttığını, yılda bir kereye mahsus olmak üzere ödenecek promosyonun maaşların yüzde 1’i olacağını yazdı. Belli ki yine “dağ fare doğuracak” ama olsun… Emekli maaşını PTT’den alanlar niye unutulsun, onların hakkı niye gasp edilsin? PTT de diğer bankalar gibi kasasındaki parayı kullanan, emeklilere maaş karşılığında bankalar aracılığıyla kredi veren bir kurum. Kamu ve özel bankalara, “Emeklilerin parasını kullanıyorsunuz, ödeyin promosyonlarını” diye baskı yapan devletin, benim gibi emekli maaşını devletin kurumu olan PTT’den alanları mağdur etmemesi lazım.

“MODA KRALiÇESi” FENA YAKALANDI

article-2424692-1BE72114000005DC-70_636x407“Şeytan ayrıntıda gizlidir” derler… Haber de öyle… Hayatta en keyif aldığım, en mutlu olduğum şeylerden biridir “küçük ayrıntılar”dan çıkan “büyük haberler”… Övünmek gibi olmasın, meslek hayatı boyunca herkesin baktığı ama göremediği ya da ıskaladığı “küçük ayrıntılar”dan çok konuşulan birçok “renkli haber”i ortaya çıkarmış biri olarak, ilk defa birini kıskandım… Çünkü Daily Mail’den Liz Jones, bayıldığım bir habere imza atmış… Liz Jones, “moda kraliçesi” olarak tanınan Vogue dergisinin efsane moda editörü Anna Wintour’un 1994 yılından bu yana üste ne giyerse giysin, ayakkabılarının rengi ve modelinin değişmediğini tam 14 farklı fotoğrafla gözler önüne serdi… Liz Jones, yaptığı bu haberle bence “moda kraliçesi”nin karizmasını fena halde çizdi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kalp sevmekten yorulmaz, sevene sebep sorulmaz!”