MİLLİYET CADDE – 14 ŞUBAT 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

77 ressamın eserlerinin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu ‘Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar’ sergisi28 Şubat’a kadar açık kalacak. Resimlerden elde edilecek gelirin yarısı, Trabzon Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni kurmayı hedefleyen TAMEV’e kalacak.

SALİ TURANTrabzon Araştırmaları Merkezi Vakfı’nın (TAMEV) bu yıl ilkini gerçekleştirdiği ‘Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar’ sergisi, Akatlar’daki Mustafa Kemal Merkezi’nde açıldı. Serginin açılışına CHP Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, Atalay Şahinoğlu, Ergun Gürsoy, Kadir İnanır, Volkan Konak ve İbrahim Can gibi ünlüler katıldı. Açılışta gözler ev sahibi TAMEV’in Başkanı Necmettin Karaduman’ı aradı. Ancak eski TBMM başkanı davette yoktu. Çünkü 85 yaşındaki Karaduman, açılış günü ameliyat oldu. TAMEV yöneticileri, idrar yollarındaki sorun nedeniyle Başkent Üniversitesi’nin Bağlarbaşı’ndaki hastanesinde operasyon geçiren 85 yaşındaki Karaduman’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve yarın taburcu olacağını söyledi.
28 Şubat’a kadar açık kalacak sergide yolu Trabzon’dan geçen 77 ressamın eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
2-240 bin TL arasında değişen fiyatlardan satışa sunulan resimlerden elde edilecek gelirin yarısı, Trabzon Çağdaş Sanatlar Müzesi’ni kurmayı hedefleyen TAMEV’e kalacak.
Her biri 70 bin TL değerindeki iki resimle sergiye katılan Sali Turan’la kürsünün bir hayli uzağında açılış konuşmalarını dinliyorduk.
O sırada kürsüde konuşan TAMEV Yönetim Kurulu üyesi, “81 ilin yüzölçümü ve yetiştirdikleri ressamlar dikkate alındığında Trabzon, metrakare başına en fazla ressamın düştüğü yerdir” dedi.
‘Trabzon Benim Şehrim’ projesi için yaptığım bir çalışma sayesinde öğrendiğim bu bilgi, MKM’deki sergi açılışında da dile getirilince paylaşmak istedim.

LÖSEMi HASTANESi’NE iLK HARÇ VOLKAN’DAN

İBRAHİM CAN, KADİR İNANIR, VOLKAN KONAK‘Yolu Trabzon’dan Geçen Sanatçılar’ sergisinin açılışında karşılaştığım Volkan Konak,     16 Şubat’ta Trabzon’da vereceği konseri öylesine heyecanla anlattı ki. Çünkü Konak’ın hassas olduğu iki konunun bir araya geldiği bir konser olacak bu.
Volkan Konak’ın memleket aşkı, sevdası malum.
Konak’ın duyarlı olduğu bir başka konu da Çernobil faciasından sonra Karadeniz’de yaşanan kanser patlaması.
Hatırlarsanız Konak, bu konuda ciddi bir çalışma yapmış ve bunu da kamuoyuyla paylaşmıştı.
Trabzon’da lösemi hastanesi kurmak için gelir getirecek ciddi etkinlikler yapılması gerektiğini düşünen Lösemi Derneği’nin Trabzon yöneticileri doğal olarak Volkan Konak’ın da kapısını çaldı ve bu konser ortaya çıktı. İşte sanatçının konuya dair söyledikleri:
“Hayri Gür Spor Salonu’ndaki konserin tüm geliri Trabzon’da yapılacak lösemi hastanesi için kullanılacak. Tanesi 20 TL’den 10 bin bilet satışa sunuldu. ‘Trabzon’da yapılacak lösemi hastanesinde bizim de bir katkımız olsun’ diyen birçok kurum, toplu bilet satın alıp dağıttı. Saha içi biletler için yapılan bağışlar, bilet satışları ve sponsor gelirleriyle birlikte konserden lösemi hastanesi için 400 bin TL gibi bir para toplanmış oldu. Trabzon yine yaptı yapacağını. Yürekten kutluyorum emek ve destek veren herkesi. 16 Şubat’ta Trabzon’da 10 bin biletli seyirciye konser verecek olmak ve bu konserle bölgemizdeki lösemili hastaların tedavi edileceği bir hastanenin yapımına ciddi bir katkı sağlamak, şimdiden ziyadesiyle mutlu ediyor ve heyecanlandırıyor beni.”

YILMAZ ULUSOY’A 14 ŞUBAT SÜRPRiZi

“Babamız Yılmaz Ulusoy’un 72’nci doğum gününü, iş hayatının 52’nci yılını kutlamak ve aynı zamanda siz değerli dostlarımızın katkılarıyla sürpriz olarak hazırladığımız ‘Dostlarının Kaleminden Yılmaz Ulusoy’ adlı kitabın sunumunu yapmak üzere verdiğimiz kokteylde sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.”
Pınar Ulusoy Şenol, Pelin Ulusoy Tepret ve Mehmet Yılmaz Ulusoy’un ‘baba dostları’nı davet ettikleri kokteyl ne zaman biliyor musunuz?
Bu akşam.
Her yıl 14 Şubat’ta yani Sevgililer Günü’nde doğum günü kutlamak da ayrı bir mutluluk olsa gerek. Four Seans Otel’deki davette, ‘Dostlarının Kaleminden Yılmaz Ulusoy’ adlı kitapta işadamına dair görüşlerini yazan 300 civarındaki dostu da hazır bulunacak.

GÜNÜN SÖZÜ
Diline hakim olamayan insandan dost, gözüne hakim olamayan insandan eş olmaz.