MİLLİYET CADDE – 20 ARALIK 2013 CUMA  –  ALİCE

Endemol Türkiye, elindeki 10 projeden hiçbirini tutturamayınca Endemol Hollanda,  tepedeki yöneticileriyle yollarını ayırdı. Yani “reyting canavarı”, TV yöneticilerini yedi…6237

“Kanal D,   ‘Kayıp’ı niye bitir(e)medi” başlıklı dünkü yazımın son cümlesi şöyleydi: “Sonuç olarak demem o ki, bugüne kadar başarılı olmayan dizileri yiyen ‘reyting canavarı’nın TV yöneticilerini yemesine gelmiştir sıra…” İşte bu konudaki en taze haber ve en somut örnek: Ünlü format şirketi Endemol Türkiye’nin 2012 Eylül 2013 Aralık arasında yaptığı işlere bir göz atalım: “Benzemez Kimse Sana”, “Canlı Para”, “Var mısın Yok musun?”, “Çocuk Oyuncağı”, “Bence Benim Annem”,    “Film Gibi”, “Eyvah Düşüyorum”, “3+1”, “Wipeout”,   “Arkandayız”…
10 işten hiçbiri tutmadı, tutsaydı zaten devam ederlerdi. Endemol Türkiye’nin devam eden tek işi var, o da Show TV’deki “1 Milyon Kimin?” O da tutmadı, ama finale kadar devam ettirmek zorundalar onu.

Yeni müdür Tatarel
Dizileri ve programları yiyen “reyting canavarı”nın TV dünyasının profesyonellerini yemeye başlayacağı tezimin ilk somut örneğinde şimdi sıra: Merkezi Hollanda’da olan Endemol, kurulduğu günden bu yana Endemol Türkiye’nin Genel Müdürü olan Ansı Elagöz, Elagöz’ün hayat arkadaşı ve şirketin Kreatif Direktörü Tamer İpek, İçerik Editörü Engin Güzel ve Uygulayıcı Yapımcı Hakan Şendur’la yollarını ayırdı.
Endemol Türkiye Genel Müdürlük görevine bir dönem Star TV’de Program Müdürlüğü de yapan Gökhan Tatarel’i getiren Endemol Hollanda, görevden aldığı ekipten 31 Aralık 2013’te bitecek Show TV’deki “1 Milyon Kimin?”de görevli olanlardan yarışmanın “final” gününe kadar çalışmalarını istedi.

Değişmeyeni değiştirirler
Endemol Türkiye’nin Eylül 2012’den bu yana hiçbir işini tutturamamasının elbette ki en büyük etkenlerinden biri, SES grupları, reyting şirketi ve denek yapısındaki değişim. Endemol Türkiye’nin 1.5 yılda 11’de sıfır çekmesinin bence en büyük sebebi, Ansı Elagöz ve ekibinin değişen reyting profiline göre pozisyon alamayışı, buna uygun kreatif iş yapamayışı…
Daha önce de yazdım, “3+1”le “3 Adam”ın ekran önündeki ekibi aynı… Eser Yenenler, Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak’ın ilk şov programı “3+1”in yapımcısı Endemol Türkiye’ydi ve reytingleri kötüydü… Üçlü, “Biz Acun Ilıcalı ile çalışmak istiyoruz” deyip Endemol Türkiye’den ayrıldı Acun Medya’ya geçti, reytingleri tavan yaptı…
Seyircinin, “Endemol Türkiye yapıyorsa izlemem, Acun yaparsa izlerim” gibi bir ön şartı olabilir mi? Programın yapımcısının kim olduğuyla değil, yapılanın ne olduğuyla ilgilenir seyirci. Demek ki Acun Ilıcalı, yeni reyting sisteminde Türk izleyicisinin nelerden hoşlandığını çözdü, Endemol Türkiye’nin son yaptığı 11 program da tutmadığına göre demek ki Ansı Elagöz ve ekibi bunu başaramayınca “reyting canavarı”na yenik düştü!

‘BEYOĞLU’NUN EN GÜZEL ABi’Si 3 AYDA 250 BiN SATT


901444fd-9dd6-4bed-895a-ca1545e7c297442953Milliyet TV’nin cumartesi günü piyasaya çıkacak yeni sayısını zamanında baskıya gönderdikten sonra Milliyet Cadde’nin yılbaşı partisine iştirak ettim. Ardından Cadde’nin eski yayın yönetmeni Ufuk Kaan Altın’ın çıkardığı “Benim Güzel Lokantalarım”ın Emirgan La Boom’daki tanıtımına katıldım.
Davette Altın’ın kitabının çıktığı Alfa Yayınları’nın sahibi Vedat Bayrak’la sohbet ettim. Bayrak, yayınevlerinden çıkan ve şimdilerde en çok satanın Ahmet Ümit’in “Beyoğlu’nun En Güzel Abisi” olduğunu, ekimde çıkan kitabın şimdiye kadar 250 bin sattığını söyledi.
Davette Hürriyet’ten sevgili Demet Cengiz’le karşılaştım. Demet Cengiz, yazdığı “Patron Çıplak” adlı kitabı Faik Erdemli aracılığıyla imzalayıp gönderdiğini söyledi. Elime ulaşmayan kitabının kaç baskı yaptığını sordum, “7” dedi.
Tebrik ettim Demet Cengiz’i… Ufuk Kaan Altın’ın kitap tanıtımı için gittiğim davetten elimde Demet Cengiz’den imzalı “Patron Çıplak” kitabıyla çıkmak ilginçti. Çarşamba akşamı yetişemediğim tek iş Avea’nın yemeğiydi.

gazeteci-yazar-demet-cengiz-arenapark-ta-5278144_6137_o-e1387521175272

RÜŞVETiN KOKUSU ÇIKTI!

Özal’ın prenslerinden dönemin Emlak Bankası Genel Müdürü Engin Civan’a ne demişti bankanın müteahhiti Selim Edes? “Rüşvetin belgesi mi olur p…?” Günümüzde ayakkabı kutuları içinde cirit atıyor rüşvet dolarları. Kimse şüphelenmesin diye bu işi bile ayağa düşürdüler ve ayaklarına doladılar!

GÜNÜN SÖZÜ
Sevdiklerinize gül verin, gülünüz yoksa gülüverin. (Mevlana)