MİLLİYET – 4 ARALIK 2013 ÇARŞAMBA   –  ALİCE

Ünlü futbolcular, engellilere hayatın her alanında çıkarılan engellerin kaldırılması için maç yaptı. Gözlerine bant takan her iki takımın oyuncuları, karanlıkta sadece sesin peşinden koştu…

Engellere şut çektiler
İlginç bir deneyimdi Dünya Engelliler Günü’nde yaşadığımız… Futbolcular gibi giydik formaları, geçirdik ayaklarımıza spor ayakkabıları, çıktık Ülker Arena’nın suni çimlerle kaplanmış sahasına.Benim de aralarında olduğu ‘Mavi Takım’da şu isimler vardı:
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, eski futbolcu yeni teknik direktör BülentKorkmaz, futbolcu Mehmet Topal, görme engelli milli futbolcular Ali Çağlar ve Mikail Güçlü, televizyoncular Mehmet Ayan, Okay Karacan ve Fatih Kuşçu.
Rakibimiz ‘Beyaz Takım’ın kadrosunda kimler mi vardı:
Yeşil sahaların efsane yıldızlarından Metin Tekin, Ali Gültiken, Tümer Metinbasın mensuplarıEmek Ege, Uğur Vardan, Ahmet Konanç ve Serdar Ali Çeliker ile görme engelli milli futbolcu NuriGökyüz, Ramazan Kunduz.Voy demeyen faul yapar
Maçtan önce hakem iki takımın oyuncularını bir araya getirip, başladı ‘Görme Engelli Futbolu’nun kurallarını açıklamaya: ‘Maç esnasında gözleriniz bandajla kapatılacağı için göremeyeceğiniz topu takip etmenin tek yolu var, topun içindeki zilin çıkaracağı sese ve kalearkasından sizi yönlendirecek antrenörünüze kulak vermek.
Zil sesinden anladın rakibin geldiğini, ondan topu almanın ilk kuralı ‘Voy’ deyip, kendini belli etmek.
‘Voy’ demeden müdahale ederseniz rakibe açık bir fauldür bu. Üç faul yapan takımın aleyhinepenaltı verilir.’
Hakem kuralları açıkladıktan sonra gözler bandajlarla kapatıldı ve maç başladı.
İlk devrede yedek kulübesindeydik Okan Karacan ve Mehmet Ayan’la birlikte.
İkinci devre biz de maça dâhil olduk.
Soyunma odasında beni görünce, “Abi sen de mi oynayacaksın?” diye dalga geçen eski futbolcu, yeni futbol hocası Bülent Korkmaz penaltımızı kullandı.Maç 2-1 bitti
Gözleri bantla kapalı olduğun için kaleyi göremeyince Bülent Korkmaz, gole çeviremedi haliyle penaltıyı.
Bu kez dalga geçme sırası bendeydi.
Dedim hocam ne oldu? Senin yüzünden kaçırdın beraberlik şansını…
Çünkü 2 – 1 mağluptuk.
Maçta öyle bitti…
Maç bittikten sonra Bülent Korkmaz’la dalga geçme sırası ‘Sarı Fırtına’ Metin Tekin’deydi.
Tekin, Bülent Korkmaz’a, “Hocam takımını yanlış seçtin” dedi.
‘Beyaz Takım’daki Ali Gültekin, bizim takıma ilk golü attığında yedek kulübesindeydim, o yüzden de gözlerim açıktı.
Ali Gültiken’in hareketlerinden gözündeki bandı yukarı kaydırıp, kısmen gördüğü hissine kapılmıştım.

‘Birazcık gördüm tabii’
Maç bittikten sonra merakımı gidermek için sordum Gültiken’e, golü görerek mi görmeden mi attığını…
Gültiken, *Haklısın, golü atarken görmüyordum, ama top bana gelmeden önce hafif aralamıştım bandajı” dedi.
Yarım devrelik tecrübeyle sabit, insanın gözler tamamen kapalıyken yapmak mümkün değil Gültiken’in hareketlerini…
Bizim sadece bir gösteri maçında yaşadığımız ‘görme engelli hayatı’ ömür boyu yaşayıp, Turkcell Görme Engelli Futbol Ligi’nin tozunu atıp Görme Engelli Futbol Milli Takımı’na yükselen insanların önünde saygıyla eğilmek lazım.
Başlama vuruşunu Acun Ilıcalı’nın yaptığı maçı izlemeye gelenler arasında A Milli Takım Teknik Direktörümüz Fatih Terim’in yanı sıra şarkıcı Murat Boz da vardı.
Aylar önce Antalya’daki Adam & Eve Otel’deki görme engelliler restoranı ‘Blind’in zifiri karanlık ortamında yemek yediğimden, az da olsa deneyimim var, görmeden yediklerinizin ne olduğunu anlamanın zorluğu konusunda.
Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi’nin tanıtımı amacıyla Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen bu maç sayesinde, insanın sadece seslere kulak vererek yönünü tayin etmesinin ne denli zor bir iş olduğunu…

‘Sesi Görenler’, mavi ve beyaz formalı iki ayrı takım olarak mücadele etse de aslında tek bir amaç uğruna top koşturan tek bir takımdı. Ünlü futbolcuların maçını A Milli Takım Teknik Direktörü Terim de izledi.