MİLLİYET CADDE – 26 ARALIK 2013 PERŞEBME  –  ALİCE

2013’ün olay filmi “Düğün Dernek”in yapım şirketi BKM ve yapımcısı Necati Akpınar’a, “Entaresi Dım Dım Yar” ihtarnamesi…

Osman Şan’ın sekiz mirasçısı (Osman Nida Şan, Seda Şan, Selda Büyük, Emel Şan, Ahmet Turan Şan, Güler Özdemir, Gülseren Alban, Leyla Bilgin) adına avukat Erdal Aksu’nun dün Beşiktaş 4. Noterliği aracılığıyla BKM’ye gönderdiği ihtarname özetle şöyle:
“Müvekkillerimin mirasçısı oldukları Osman Şan ‘Entaresi Dım Dım Yar’ adlı türkünün de kaynak kişisidir. Ayrıca oğlu Ömer Şan da aynı türkünün derleyeni ve notaya dökenidir.
Bu nitelikleriyle hem Osman Şan hem Ömer Şan hukuki anlamda ‘işleme eser sahibi’dirler. Eser sahipliğine ilişkin tüm dökümantasyon ile birlikte TRT Müzik Dairesi Yayınları THM Repertuarında 1281 sayı ile 24.05.1977 tarihinden beri kayıtlı olduğunu gösteren belge elimizde mevcuttur. 
Yapımcısı olduğunuz ‘Düğün Dernek’ adlı sinema filminde müvekkillerimden izin alınmaksızın ve isim belirtmeksizin ‘Entaresi Dım Dım Yar’ adlı eser kullanılmıştır.
Yapımcı olarak başarınızı kutlamakla birlikte sinema filminizde kullanmış olduğunuz diğer eserlerin de maddi ve manevi haklarına da halel gelmesini istemeyeceğinizden eminiz. Zira manevi anlamda kaynak kişi ve derleyen kişinin isimlerinin filmin oyuncuları tarafından çeşitli TV programlarında zikredilmemesi ve hatta anonim şeklinde belirtilmiş olmasını üzülerek izlemekteyiz. Sanatçı bir ailenin fertleri olan müvekkillerimiz adına, öncelikle manevi anlamda bu durumun ivedilikle düzeltilerek gerek filme ilişkin yapımcısı olarak sürdürdüğünüz işlerde, gerekse oyuncuların katıldıkları programlarda mirasçısı bulundukları kaynak kişi Osman Şan ve derleyen Ömer Şan’ın isimlerinin zikredilmesini talep etmekteyiz. Konuya ilişkin tüm hukuki ve cezai dava ve talep haklarımız saklı kalmak kaydıyla bilgilerinize sunarız.”
Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda anonim türkülerin kullanımı için “kaynak kişisi” ya da “derleyen”den izin şartı koşmuyor, ancak “işleme eser”de durum farklı.
Kanun burada “izin şartı”nı getiriyor. MESAM’ın kayıtlarında “Entaresi Dım Dım Yar” anonim görünüyor, yani izin şartı yok. BKM de türküyü filmde kullandı. Ancak Şan ailesinin TRT kayıtlarından bulup çıkardığı bu belge işin rengini değiştirdi.
Necati Akpınar’la konuştum. Akpınar, “İlgili kurumlara başvurduk, sahibi var mı diye? Türkü anonim çıktı. Şan ailesi eser üstünde hakları olduklarını ispat ederlerse, seve seve öderiz yasal haklarını” dedi.

SEVERCAN FAMILY!

Korhan Abay’ın yazdığı, Bora Severcan’ın sahnelediği “Sersefil” müzikalinin galası vardı önceki gece… Ortaköy’deki Afife Jale Sahnesi’ndeydi gala… Uyuşturucunun gençlerin hayatlarını nasıl kararttığını bütün çıplaklığıyla anlatan bir oyun “Sersefil”.. 2012’de kurulan “Tiyatro Sahnekârlar”ın “Sersefil” oyununda rol alan isimler şunlardı: Ömer Vatanartıran, Öznur Serçeler, Halim Ercan, Pelin Akil, Melda Gür, Alkış Peker, Sefa Zengin ve Volkan Severcan.
Dikkat ettiyseniz şu ana kadar yazdığım dokuz isimden ikisinin soyadı Severcan… “Sersefil”in galasındaki Severcan family iki isimle sınırlı değildi. Oyunun dekorunu yapan da Severcan ailesinden biriydi. Kim mi? Volkan Severcan’ın kardeşi Meltem Severcan… Galada ev sahibi sıfatıyla davetlileri karşılayıp, “Hoşgeldiniz” diyen bir Severcan daha vardı, o da Volkan Severcan’ın eşi Müge Severcan… Volkan Severcan’ın annesi Meziyet Hanım, oyuncunun kızı Melis de gelince, Severcan ailesinin üç kuşağı buluşmuş oldu “Sersefil”in galasında.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kadın dediğin İstanbul gibi güzel olmalı! Fethi zor, Fatih’i tek olmalı!”