MİLLİYET – 5 MART 2014 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

510520110128095511216Boyut Film’de Yılmaz Erdoğan’ın eşi Belçim Bilgin Erdoğan’ı görünce aklıma gelen ilk şey, eşinin Russell Crowe’la aynı filmde oynaması…
Ve onun yakında vizyona girecek filmi…
Boyut Film’le randevum vardı şirketin ortağı Murat Tokat’la…
İki çay içip, televizyon ve film dünyası üstüne biraz sohbet ettikten sonra dedim ki köprü trafiğine takılmamak için bana müsaade…
Murat Tokat, “Belçim Erdoğan aşağıda, görmek istiyordu seni” deyince, birlikte indik villanın bahçesindeki ofise…
Belçim Bilgin Erdoğan’ın yanına giderken ne Boyut Film adına çektikleri “Sadece Sen” filmine dair bir soru vardı aklımda, ne de eşi Yılmaz Erdoğan’ın Russell Crowe’un filminde oynuyor olmasına ilişkin…
Aklımda tek soru vardı, o da niye Türkiye’yi terk edip, Amerika’ya yerleşme kararı aldıkları?
Son günlerde, “Yılmaz Erdoğan, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan sıkılıp ailesiyle Amerika’ya yerleşme kararı aldı” haberini kaynak gösterip, “Sanatçılar birer birer terk ediyor Türkiye’yi” diyenler var çünkü.
Ailece Amerika’ya yerleşme kararı almışsınız, hayırlı olsun dediğimde Belçim Bilgin Erdoğan’ın yanıtı şu oldu:
“Evet abi, öyleymiş! Biz de gazeteden okuduk.”
“Kelebeğin Rüyası” filminin “Yabancı dilde film” dalında Türkiye adına Oscar’a aday gösterilmesi sürecinde eşiyle birlikte uzunca bir süre Los Angeles’ta kalan Belçim Erdoğan, Türkiye’yi terk edip Amerika’ya yerleşmek gibi “çok radikal” sayılacak bir kararları olmadığını söyledi ve ekledi:
“Amerika – Hollywood yaptığımız iş gereği hep olacak hayatımızda. O nedenle yazları gidince kalacağımız belli bir evimiz olsa daha iyi mi acaba diye bir düşünce hep var bizde, ama gittiğimizde kalacağımız bir ev bile almışlığımız yok henüz Amerika’dan.”

OTİZMLİLERE ÖZEL EĞİTİMCİ PROJESİ

Okurlarımızdan Suna Albayrak’ın tüm Milliyet yazarlarına gönderdiği e-postada şunlar yazılıydı:
“Merhaba… Ben 11 yıllık eğitim uzmanıyım. Otizmle ilgili yaklaşık 3 yıldır çalışmalarım sonucunda bir proje ortaya çıkardım. Projem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ‘Başarı Belgesi’yle ödüllendirildi. İstanbul Aydın Üniversitesinde sunum hakkı kazandı.
Projenin adı ‘Güller Otizmli Bireylerle Filizleniyor!’ Gülün antidepresan etkisi araştırılıp uygulama geliştirildi.
Memur (öğretmen) olduğum için projeyi hayata geçiremiyorum. Projemin dünyada tek olmasına rağmen birçok prosedür karşıma çıkarıldı ve sonunda da yıldım. Ülke tarihinde pek çok fark yaratacak projeler gibi projemin de rafa kaldırılmaması, projenin duyurulması ve hayata geçirilmesi için yardım talep ediyorum.
Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki projeden hiçbir maddi bir beklentim yoktur. Yeter ki bu özel insanların sosyal hayatımızdaki sessiz dünyalarının sesi olalım. İlginiz ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.”
Doğrusunu söylemek gerekirse “Güller Otizmli Bireylerle Filizleniyor” projesinin nasıl bir şey olduğunu merak ettim.
Suna Albayrak’a bir mail attım ve kendisinden biraz bilgi istedim. Eğitimci okurumuzun yanıtı şu oldu:
“Merhaba Ali Bey,
Mailime ilk dönen siz oldunuz. Kendimce karar almıştım ilk dönen kişiye projemi yollayacağım diye. Çünkü artık bekleyecek zamanım yok. Yaklaşık 1.5 yıldır projenin uygulanması için yaklaşık 20 kurum gezdim. Önüme hep devlet memurluğumla ilgili prosedürler çıktı. Dediğim gibi benim artık harcayacak zamanım kalmadı. Bu yüzden size projenin tamamını yolluyorum. Lütfen inceleyin bu projenin dünyada benzeri yok ve özel bir proje.”
Albayrak’ın 87 sayfalık projesini okudum, ama otizmlilere yönelik bu özel eğitim programının faydaları konusunda ahkam kesecek değilim. Benim işim bu konuyu gündeme taşımak.

GÜNÜN SÖZÜ
“Kendini başkalarıyla kıyaslarsan ya mutsuz ya kibirli olursun. Çünkü her zaman senden iyi ve kötü durumda birilerini bulursun.”