MİLLİYET TV – 23 KASIM 2013 CUMARTESİ  –  ALİCE

unnamed-2-e1385190488487Show TV gibi yıllarca zirveye oynamış bir kanalın bugün bulunduğu nokta içler acısı…
Yeni yayın döneminin başladığı Eylül ayı gibi Ekim ayında da bazı kulvarlarda beşinci, bazılarında altıncı olan Show TV kanaatim o ki artık dibi gördü…
Türkiye’nin başka şehirlerini bilmiyorum, ama kısa bir süre öncesine kadar İstanbul’un her yanında “Show başlıyor” ilanları asılıydı.
unnamed-1-e1385190441908Buna rağmen kanalın reytinglerinde kayda değer bir sıçrama olmadı, çünkü Show TV yönetimi henüz seyircisini eskiden olduğu gibi çekecek dizi ve yapımları ekrana getiremedi.
TNS’nin verilerine bakınca gördüğüm o ki, 100 seyirciden neredeyse 90’ı Show TV’yi kumandasından çıkardı…
Kanalın 100 seyirciden 10’u, 12’sini ekran başına çeken yapımı o kadar az ki!
Show TV gibi majör bir kanalın “Benim İçin Üzülme”, “Pis Yedili” ve Ana Haber dışında 10 share’i aşan yapımının olmaması düşündürücü.
Dizilerin bunu nasıl başardıkları da elbette ki önemli, ama onlardan önemlisi Show TV Ana Haber’in başarısı…
Erhan Çelik yönetimindeki Show TV Ana Haber’in 0.8’lerden aldığı 4.5, 5’e çıkarıp, 3 civarındaki reyting ortalamasını tutturması şapka çıkarılacak bir başarı…
Erhan Çelik ve arkadaşlarının bu zoru nasıl başardığını öğrenmek için yarım gün geçirdim aralarında…
Yeri gelmişken şunun da altını çizeyim Erhan Çelik’le hayatımda bir kez yüz yüze geldim, o da bu vesileyle…
Ayazağa’dan Habertürk’ün bulunduğu Taksim’deki binaya taşınan Show TV Haber’in Genel Yayın Yönetmeni ve anchormani Erhan Çelik, 37’si İstanbul’da olmak üzere toplam 59 kişiden oluşan bir ekiple çalıştığını, bunlardan sadece 11’inin muhabir olduğunu, onların da yaş ortalamasının 26 olduğunu söyledi.

“6 yıl ana haber bültenlerinin reytingini analiz ettim”

unnamed-e1385190535575Toplantı bittikten sonra uzun uzun sohbet ettik Çelik’le…
Show TV’de yakaladığı reyting başarısının altında yatanları da işte bu sohbette anlattı:
“6 yıl sadece haber sundum Kanal 7’de… Haberin mutfağında olmak istiyorum, gerekirse beni ekrandan alın dedim, ama kabul ettiremedim. Haberin mutfağına sokmadılar beni. Bu yüzden tam mesleği bırakmaya karar verdiğim bir dönemde Kenan Tekdağ’dan Habertürk için teklif geldi. Habertürk’e başladıktan 45 gün sonra patron, haberi Ali Kırca’dan devralıp, sunmamı istediğinde cumartesi günü saat 15.00’ti. 16.00’da kanaldaydım ve 19.00’da sunacağım Ana Haber için ortada bir tane haber yoktu.
Hafta sonunu atlatıp hafta başında işler normale dönünce 6 yıl boyunca Kanal 7’de kendimi oyalamak için yaptığım çalışmaların faydasını görmeye başladım.
‘Nedir o?’ diyebilirsiniz, hemen söyleyeyim.
Kanal 7’de 6 yıl bana sadece ana haberi okutturup, habere karıştırtmadıkları için bir hayli boş vaktim oldu. Ben de o boş vakitlerde rakip kanalların ana haberlerinin reyting analizlerini yaptım. Rakip ana haberlerin akışını çıkarıp, hangi konuyla re kadar reyting almışların istatistiklerini tuttum. Şimdi o tecrübenin ışığında ve de rakiplerden önde olacak şekilde yapıyorum akışı… İki blok siyaset, iki blok yaşam, sonra tekrar siyaset şeklinde bir akış planlıyorum, ama rakip kanalların yayınladıkları haberlere göre sıralamayı değiştiriyorum. O yüzden hangi bültenle hangi kulvarda ne kadar reyting alabileceğimizi kestirebiliyorum.”
Erhan Çelik, ekibiyle birlikte o akşam sunacağı haberin akışını hazırladıktan sonra bana, “Total”de ve “AB”de ne kadar reyting alabileceklerine dair bir tahmin yaptı.
Ertesi gün reytinglere baktım, tahminleri aynen tuttu.

YENİDEN MERHABA!

1991 yılından beri Milliyet’teyim.
22 yılda değişik görevlerde bulundum.
Milliyet Oscar TV’yi çıkardığında ekibin bir parçasıydım.
Oscar TV kapanınca onun yerine çıkan Milliyet Televizyon, A’dan Z’ye bana ait bir projeydi…
Milliyet Televizyon da Oscar TV gibi kısa sürede televizyon dünyasının her sayısını merakla beklediği yayın oldu.
Son zamanlarda sadece yazar olarak katkı sunduğum Milliyet Televizyon da malum kısa bir süre önce kapandı…
Siz değerli ve bir o kadar da vefalı Milliyet gazetesi okurlarından gelen “Milliyet Televizyon’u istiyoruz” talebi, benim yeniden gazetede mesai yapmama vesile oldu.
İlk sayıdan itibaren gazete kağıdına bastığımız tabloid boydaki Milliyet Televizyon’un yerine artık 32 sayfalık A4 boyutundaki parlak kağıda basılı Milliyet TV ile karşınızda olacağız.
Hadi hayırlısı…


“Muhteşem” molası!

Türkiye’nin önde gelen arkadaşlık sitelerinden siberalem.com’un trafiğine “Muhteşem Yüzyıl” ayarı! Site yetkilileri, “Muhteşem Yüzyıl”ın Star TV’de yayınlandığı her Çarşamba 20.00 – 23.00 saatleri arasında sitenin trafiğinde yüzde 20 civarında düşüş yaşandığını açıkladı.