5 Ağustos 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Atatürk’ dizisini yayınlamaktan vazgeçen Disney Plus’tan savunma istedi ve dijital platform hakkında inceleme başlattı.

Disney Plus, “Abone gelirlerinin yerli prodüksiyon giderlerini karşılamadığı ülkelerde yerel projeleri durdurduk, yerel içerikleri de kaldırdık. Türkiye de o ülkelerden biriydi, ‘Atatürk’ dizisine özgü bir karar değil bu” diye savunma yapabilir.

Ermeni diasporasının aylardır yürüttüğü kampanya ve Disney Plus’ın ‘Atatürk’ dizisiyle ilgili kararına dair çıkan haberler ve açıklamalar olmasa, mantıklı kabul edilebilirdi bu savunma… Ermeni haber sitesi 301’in, 31 Temmuz’da ‘Son Dakika’ diye verdiği haber şu:

Dizi yayınını iptal kararında, Ermeni cemaatinden gelen baskı ve Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) talepleri etkili oldu.

Bunun kaldırılması için yorulmadan çalışan ANCA’ya, Disney’deki yönetim kurulu üyelerine ve kampanya destekçilerine teşekkür ederiz.”

Ermeni diasporası Disney’i ele verdi

Atatürk’e dil uzattı 

ANCA Başkanı Aram Hamparian, “Atatürk’e Disney’de yer vermek çok korkunç bir öneri. Atatürk’ün soykırım mirasını göz önünde bulundurmadan onu anlatan her şey yaptıklarını meşrulaştırır” diye açıklama yaptı.

Ermeni diasporası ‘Atatürk’ dizisinin dünyada gösterilmesini nasıl engellediklerini açıklarken Disney Plus, onları yalanladı mı?

Hayır…

Disney, dünyaya göstermek üzere çektirdiği ‘Atatürk’ü Ermeni lobisine boyun eğip, yayınlamama kararı alınca, platformun Türkiye yöneticileri, oluşacak tepkiyi en aza indirgemek için diziyi grubun Türkiye’deki bir diğer yayın kuruluşu FOX’a kaydırdı.

301’in yazdıkları, Hamparian’ın söyledikleri ortadayken bunları yok sayıp, ‘Atatürk’ü FOX’un yayınlayacak olmasını Türkiye’ye müjde gibi duyurmak, insanların aklıyla alay etmektir.

‘Kırmızı çizgi’ mi?

FOX TV Yönetim Kurulu Üyesi Engin Güner’in attığı şu tweet’e bakar mısınız?

“FOX için Atatürk kırmızı çizgidir. FOX için Atatürk, Türk milletinin atasıdır, Ulu Önderimizdir. FOX, Atatürk filmine sahip çıkıyor, Cumhuriyetimizin 100. yılında en güzel ve en yaygın şekilde yayınlanmasını sağlayacak.”

Şaka mı bu?

FOX TV kimin?

‘Atatürk’ dizisini dünyaya göstermek için çektiren, ama bir avuç Ermeni’den çekinip, kararından dönen Disney’in.

Bu utanç verici kararı kınamaya yürekleri yetmiyor, ama gerçeği yok sayarak, insanların aklıyla alay etmeyi biliyorlar.

Eda Ece’nin yaptığı 

Sosyal medyada, “Niye tepki göstermiyorsunuz?” diye çağrı yapılan Disney Plus Türkiye yıldızlarından sadece Eda Ece, Instagram hesabının story’sinde Atatürk fotoğrafının üstünü, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin ortak sevdası, minneti, şükrü Atatürk” diye yazdı.

Ece’nin Ata’ya sevgisini öğrenmek güzel, ama konu başka! Sorun, Disney’in Ermenilere uyup, ‘Atatürk’ dizisini yayınlamaması.

Ermeni diasporası Disney’i ele verdi

İktidarı, muhalefeti herkes Disney’in bu kararına tepki gösterirken dijital platformla iş yapan ünlülerin -sorsan hepsi Atatürkçü- sessiz kalmasına ne demeli?

Disney’den iyi para kazanmaya devam edeceklerini sanıyorlar, ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygısı olmayan bir platform onun kurucusu olduğu ülkede tutunmaz.

Disney’in Türkiye’deki payı yüzde 8’di, bu olaydan sonra aboneliğini iptal ettiren ettirene… Bu gidişle Disney’i bekleyen akıbet, D Smart’ın Galatasaray ile Zalgiris maçı sırasında ekrana getirdiği Atatürk’ün şu sözündeki gibi olur:

“Geldikleri gibi giderler.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir şeyin haklı olduğunu bildiğin halde, o şeyden yana çıkmazsan, korkaksın demektir.” (Konfüçyüs)