MİLLİYET CADDE – 27 Haziran 2012 Pazartesi  ALİCE

Sırf İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la fotoğraf çektirdiler diye Erol Evgin ve Hakan Aysev için niye ‘soytarı’ benzetmesi yapar bir insan?

AK Parti’ye duyduğu nefretin hıncını, o partinin belediye başkanıyla yan yana poz veren ünlülere keserek, rahatlamak mıdır amaç? Ünlülere karşı duyulan     potansiyel nefretin bir tezahürü müdür bu yoksa? Belki de ikisi birden…

Hasan Cihat Örter, birkaç gün önce altına, ‘İstanbul Belediye Başkanımız Kadir Topbaş’ın sanatçıları…’ başlığını uygun gördüğü bir fotoğraf paylaştı Facebook’ta… Örter, fotoğraftakileri de şöyle sıraladı: “Nevzat Bayhan, Metin Özülkü, Baha Boduroğlu, Orhan Gencebay, Kadir Topbaş, Coşkun Demir, Hasan Cihat Örter, Yonca Evcimik, Hakan Aysev, Deniz Seki, udcu, Sinan Kızılgöz, Ahmet Koç ve Selçuk Alagöz.”

Örter’in Sinan Özen’in adını yazmayıp, şarkıcıyı ‘udcu’ diye lanse etmesi ve aralarında kendisinin de olmasına rağmen fotoğraftakileri ‘Kadir Topbaş’ın sanatçıları’ diye tanımlaması ayrı bir tartışma konusu. Fotoğraf böyle takdim edilince devamı geldi ve iş daha da çirkinleşti. Hasan Cihat Örter’in yorumuna ilk tepki Baha Boduroğlu’ndan geldi.

Baha Boduroğlu’nun isyanı
Boduroğlu’nun, ‘kamuoyuna duyuru’ başlığı altında yazdıkları şunlardı: “‘Kadir Topbaş’ın sanatçıları’ olarak tanımlanan karenin içinde bulunan bir kişi olarak, bu tanımı yapan kişiyle aynı dünya görüşünde olmadığımı, fotoğrafın ‘sanatçıların belediyelerin sanatla ilgili uygulamaları hakkında görüşlerin bildirilmesi toplantısı’ndan sonra çekildiğini beyan ederim.

O karede bulunan Türk Pop Müziği’nin dünyada yerini alması, gelişmesi ve Türk Pop Müziği sanatçılarının sosyal güvencesi için ömrünü adamış sanatçılar, Atatürk düşünce ve anlayışını yaşam ilkesi haline getirmiş bir kişi olarak, diğer sanatçı arkadaşlarımı küçük gören ifadelerin haksız ve yanlış olduğunu haykırırım. Haksız eleştirileri yapan kardeşlerimin bu resmi, ‘yalaka sanatçılar’ olarak değil de, düşüncelerini, görüşlerini bildiren sanatçılar olarak bir kez daha değerlendirmelerini diler, o tanımın yapan kişiye ait olduğunu bildiririm.”

‘Soytarı’ ve ‘tırt’ sanatçılar!
Boduroğlu’nun öfkesi, kızgınlığı aslında Hasan Cihat Örter’den çok ‘Semra Nc’ adıyla o fotoğrafın altına şu yorumu yazanaydı:
“Bu yaşta soytarı olmayı göze almış Erol Evgin ve Hakan Aysev’e çok üzüldüm gerçekten. Diğerleri zaten tırttı benim için.”
Bu ne hoşgörüsüzlük, bu ne saygısızlıktır? AK Parti’yi günahınız kadar sevmiyor olabilirsiniz… Peki bu, İstanbulluların oyunu alarak belediye başkanı seçilmiş biriyle, o şehirde yaşayan şarkıcıların, mesleki sorunlarını görüşmek için bir araya gelmesi, birlikte fotoğraf çektirmesini ‘soytarılık’ olarak tanımlama hakkı verir mi size? Bu zaten başlı başına bir ayıptır…
Tanıyan herkesin efendiliği ve saygınlığı konusunda hemfikir olduğu Erol Evgin gibi eşine az rastlanır bir insan için ‘soytarı’ demek ayıptan öte, çok çirkin ve de ahlaktan nasibini almamış bir yaklaşımdır. Madem o kadar yüreklisin, o zaman rumuzla yapma yorumlarını… Gerçek ismini ve fotoğrafını kullan da bir bakalım kimmiş bu ahlak fukarası?

‘iYi TELEViZYON’DU, ‘CiCiŞ KANALI’ OLDU

tv8’in iddialı yarışma programı ‘Tropy Türk’ün sunucuları Helin Avşar ve Ertem Şener, hafta sonu Bugün TV’de Ceren Bektaş’ın canlı yayın konuğuydu. ‘Tropy Türk’, 20 kişinin takımlar halinde ciplerle Afrika safarisinde çeşitli oyunlarla yarışacakları bir yarışma.. Ünlüler de var yarışmacılar arasında halktan insanlar da…
Kimler mi var ‘Tropy Türk’ün ünlüleri arasında? Eski basketçi Zaza Enden, şarkıcı Berksan, oyuncu Billur Kalkavan, Demet Akalın’ın eski eşi Önder Bekensir, Taner ve Esra-Ceyda Ersoy kardeşler nam-ı diğer ‘Cicişler’…
tv8’in sloganı neydi? “İyi televizyon.” Reyting için ‘Ciciş Kardeşler’in Afrika’da yapacakları saçmalıklara muhtaçsa tv8, ‘iyi televizyon’un ruhuna fatiha… Benim için bundan böyle tv8, ‘Cicişlerin kanalı’dır, nokta…

GÜNÜN SÖZÜ

Ucuz insanların üzerine kurduğunuz hayaller, size daima pahalıya patlar.