11 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

81 vali arasından sadece biri sosyal medyadan arkadaşım. İstanbul Sinema ve Sanat Derneği’nin toplantısı için Afyon’a giderken, oradan Uşak’a geçip, Vali Funda Kocabıyık’la şahsen tanışıp, sohbet edip, izlenimlerimi yazmak istedim.

Instagram profilinde kendini “Eş, anne, demokrat, gelenekçi” olarak tanımlayan Kocabıyık’a, mesaj atıp, randevu istedim ve aldım.

Kocabıyık’ın verdiği randevu saatinde Uşak Valiliğindeydim. Kocabıyık, sıcak karşılamanın ardından ne içmek istediğimi sorunca yüzde 80’i demli bir çay söyledim.

Masasının üstündeki düğmeye basan Vali, “Trabzon işi, demli bir çay” dedi. Çayı getirenin lise çağında bir kız olması dikkatimi çekince Kocabıyık, “Turizm Meslek Lisesi var bizde. Mesleklerini öğrenmeleri için üç öğrenciyi staja başlattım valilikte” dedi.

‘Önceliğim iş oldu’

Tecrübeli ve başarılı bir bürokrat olan Kocabıyık’a, 3 Kasım 2018’de başladığı valiliğe alışıp  alışmadığını sorunca, şunları söyledi:

“Öğretmenlik, bürokratlık, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yıllarca Genel Müdürlük yaptım. Bu görevler yönetim, kamu, devlet, mevzuat gibi birçok alanda tecrübe kazanmamı sağladı. Yaptığım işlerde bütün emeğimi ortaya koydum. Yemek yemedim, uyumadım, tatil yapmadım gibi dertlerim olmadı. Derdim de hedefim de hep işim oldu. Neyi daha fazla, daha iyi yaparsam devletime, milletime faydam olur ruhu ile çalıştım ve arkamda devletim, milletim için güzel kazanımlar bırakarak buralara kadar geldim. Valilik de benim için şimdiye kadar yaptığım işlerden farklı değil. Her işi çok severek ve şükür ruhu ile yaptım, yapıyorum. Her zamanki gibi çok çalışıyorum. Bir gün bu iş bittiğinde gerçekten faydalı işler yapmış olarak buradan gitmek istiyorum.” 

Evli, iki çocuk annesi

Sosyal medya paylaşımlarını kimin yaptığını sorduğumda ise Kocabıyık, “Şahsi hesaplarımdaki paylaşımlar bana ait” dedi.

İzmir’den iki dönem AK Parti milletvekilliği yapan Hüseyin Kocabıyık’la evli, 10 ve 17 yaşında iki oğlu olan Kocabıyık, yoğun tempoda çalışmasına rağmen çocuklarına da zaman ayırdığını söyledi ve ekledi:

“Onların vatanına ve milletine bağlı, bilinçli bireyler olarak yetişmesini önemsiyorum. Bir çocuğun annesi ile kurduğu bağ çok önemli, bu bağ onun ileride nasıl bir birey olacağını da belirliyor. Ben bunun farkında olan bir anne olarak çocuklarımı çok önemsiyorum ve bunu da onlara her fırsatta hissettirmeye çalışıyorum. Benim en önemli rollerimden biri annelik.” 

Haftada en az 3 köy

Instagram paylaşımları, ziyaretine gelen heyetler ve ziyaret ettikleriyle dolu Kocabıyık’a günde kaç randevu verdiğini sordum, şunları söyledi:

“İlimizdeki sivil toplum kuruluşlarını, kamu kurum ve kuruluşlarını yakından tanımak gerekiyor. O yüzden mümkün olduğunca fazla insanımızla görüşmeye, fazla yere gitmeye çalışıyorum. Halkla iç içe tüm kesimleri kucaklayan bir vali olarak çalışmak beni mutlu ediyor. Bazen de randevu vermek yerine ben onlara gidiyorum, mesela her hafta kesinlikle en az üç köy ziyareti yapıyorum.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Erişmek istediği hedefi olmayanlar çalışmaktan zevk almazlar.” (Emile Raux)