MİLLİYET TELEVİZYON – 17 AĞUSTOS 2013 CUMARTESİ  –  ALİCE

Geçen sezondan elinde ‘Karadayı’, ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ gibi her bölümü reytingte gün birincisi çıkan dizilerin yanı sıra ‘Tatar Ramazan’ ve ‘Huzur Sokağı’ gibi reytingleri fena sayılmayacak işler olan atv, eylül ayından itibaren ekrana getireceği ‘yeni diziler’ini de tanıtmaya başladı.
Atv yönetimi, yeni yayın döneminde yayınlayacağı dizilerin ilk tanıtımını yaz ekranının reyting rekorunu kıran Galatasaray-Fenerbahçe arasındaki TFF Süper Kupa futbol maçının naklen yayınında yaparak akıllı bir iş yaptı.
Böylece Türkiye’de televizyon seyreden iki kişiden biri atv’de yeni yayın döneminde hangi dizilerin yayınlanacağından haberdar oldu. Atv’nin, TFF Süper Kupa maçı için ödediği parayla bile yapılması zor bir tanıtımdı bu. Kanalın güçlü silahları ‘Karadayı’, ‘Kurtlar Vadisi Pusu’,’Tatar Ramazan’ ve ‘Huzur Sokağı’ bildik işler. Peki ya ‘yeni dizi’ler?

Gürkan  Uygun’la ‘Kaçak’
Çekimleri Sivas’ın Divriği ilçesinde süren ‘Kaçak’ın başrol oyuncuları ‘Kurtlar Vadisi Pusu’nun rahmetli ‘Memati’si Gürkan Uygun, Berk Hakman, Mustafa Avkıran, Begüm Birgören ve Özlem Yılmaz… Kadrosu güçlü değil, ya konusu?
Mafyanın oğlunu öldürdükten sonra öldürülmemek için kimlik değiştirip Anadolu’da bir kasabaya yerleşip burada kahvecilik yapan eski bir polisin hikâyesi ‘Kaçak’…
Televizyon dizilerini yaşatan güç kadın izleyici… ‘Kurtlar Vadisi Pusu’ gibi erkek izleyicinin ayakta tuttuğu başka dizi yok… Konu ve kadro itibarıyla ‘Kaçak’ kadınların çok fazla ilgisini çekecek bir iş gibi durmadığına göre, salt erkek izleyiciyle ayakta kalabilir mi? Doğmamış çocuğa don biçmek istemem, ama işi zor…

‘Bugünün Saraylısı’
Avşar Film’in çektiği ‘Bugünün Saraylısı’nın başrollerinde Selçuk Yöntem gibi dizi izleyicilerinin aşina olduğu usta bir oyuncunun yanı sıra Nazan Kesal, Cansu Tosun ve Serhat Teoman gibi yeni oyuncular var. Refik Halid Karay’ın bildiğimiz klasik eserini günümüze uyarlamak zor… Dizinin yapımcısı Şükrü Avşar’ın, “Romandan yola çıktık. Hikâye güzeldi, fakat drama çalışmalarında bazı problemler yaşadık” açıklaması da gösteriyor bu zorluğu. Avşar Film’in senaristleri, entrikası, draması sağlam ve aşkı güçlü bir senaryo çıkarır, Kudret Sabancı da bunu aynı şekilde ekrana yansıtabilirse ‘Bugünün Saraylısı’ yayınlandığı günün en yüksek reyting alan işi olmasa bile idare eder gibi görünüyor. Aksi halde ‘reyting canavarı’ birkaç haftada onu yer!

Menderes’in yasak aşkı
atv’nin ‘yeni dizi’lerinden ‘Ben Onu Çok Sevdim’, Adnan Menderes’in özelini ve aşkını ekrana taşıma iddiasıyla yola çıktı. Menderes’in eşi ve yasak aşkı arasında yaşadıklarını anlatacaktı.
Sırf bu nedenle dizi uzun süre kanalsız kaldı. Çekimler durdu, senaryonun aksı değişti ve sonunda Pana Film, projeye ilk talip olan atv’yle anlaştı.
Pana Film, tarihi gerçeklere sadık mı kalacak yoksa yayınlanacağı kanalla hükümet arasındaki bağı, Başbakan’ın Menderes sevgisini dikkate alarak ‘gerçek kişilerle alakası olmayan’ bir senaryoya mı dönüştürdü projeyi? Yayınlandığında göreceğiz bunu. O nedenle Mehmet Aslantuğ, Birce Akalay ve İdil Fırat’ın başrollerini paylaştığı dizi, içinden neyin çıkacağını kestirmenin zor olduğu ‘sürpriz yumurta’ gibi…
Görünen o ki atv yeni yayın dönemine üçü ‘yeni’, dördü ‘eski’, biri ‘yaz ekranı’nda iyi iş yapan ‘Doksanlar’ olmak üzere toplam sekiz diziyle girecek. Atv’nin bir dönem hak ederek kullandığı slogan neydi?
Atv, yeni yayın döneminde yayınlayacağı bu dizilerle tahtını yeniden ele geçirebilir mi?
‘Karadayı’ ve  ‘Kurtlar Vadisi Pusu’yla kanalın zaten iki günü garanti. Yenilerden birini tutturabilirse, pekala mümkün bu.

STV’DEN YENİ BİR YARIŞMA

Samanyolu TV’nin ilk bölümünü bugün 17.45’te ekrana getireceği yeni yarışma programının tanıtım metnini çok tuttum. Ömer Akbaba ve Mustafa Sarıtaş’ın sunacağı ‘Bir Daha Düşün’ün tanıtım metni şöyle:
“Bugüne kadar izlediğiniz birçok yarışma programından farklı olan, ulu orta yarıştıran, kafaları karıştıran, köşe bucak dolaştıran programda, büyük küçük, genç yaşlı, oltaya düşen herkes yarışma fırsatı buluyor. Yarışmaya katılmak için herhangi bir şarta, klasik başvuru formu doldurmaya ya da internetten kayıt yaptırmaya gerek yok. Her an karşınıza çıkabilecek yarışma programı ‘Bir Daha Düşün’, hem yarıştırıp para kazandırıyor hem de gülmekten kırıp geçiriyor.”
Tanıtım metni güzel, başarılı… Bakalım, ‘Bir Daha Düşün’ ekibi, sahada gösterebilecek mi aynı başarıyı?

SABA TÜMER, NE YAPACAK?

Show TV, yeni yayın döneminin gündüz kuşağına iki önemli transfer yaptı.
Hafta sonları Habertürk TV’de canlı yayın yapan Simge Fıstıkoğlu’nu Show TV’nin gündüz kuşağına kaydırmanın ardından TRT 1’den sonra program yapmayan Gülben Ergen’le anlaştı.
Peki, “Yeni yayın döneminde görüşmek üzere” deyip yaz tatiline çıkan Saba Tümer ne yapacak?
Çünkü şimdiye kadar canlı yayın yaptığı zaman dilimini Show TV yönetimi başka bir TV yıldızıyla doldurdu.
Show TV, böyle bir hamle yapmamış olsa dahi Saba Tümer, bundan böyle gündüz kuşağında olmayacaktı.
Saba Tümer üstelik yeni değil, 2012’nin Aralık ayında aldı bu kararı. Tümer, yıllar önceki gibi gece yapacağı sohbet ve eğlence ağırlıklı bir programla ekranda olacak. Bu amaçla ilk görüşmesini Show TV’yle yapacak, sonra birlikte çalışmayı teklif eden televiz-yonların yöneticileriyle masaya oturacak.
Alice’yi takip edenler bilir, Saba Tümer’in gündüz değil, gece kuşağı için ideal bir ekran yıldızı olduğunu ısrarla yazdım. Show TV’deki gündüz programının iyi reyting aldığı dönemde bile Tümer’e dair görüşümü değiştirmedim.
O nedenle Saba Tümer’in çok daha verimli olacağı gece ekranına geçiş yapmasına onun adına sevindim.
Saba Tümer’in yapacağı programla bu kuşakta Beyazıt Öztürk kadar başarılı ve uzun soluklu olacağı kanaatindeyim.