MİLLİYET TELEVİZYON  – 11 Ağustos 2012 Cumartesi  ALİCE

Sinemada tüm zamanların gişe rekorunu kıran filmi dizisi için geri sayım sürüyor. “Fatih” dizisi için Edirne Sarayı’nın bütün iç mekanları eski Beykoz Kundura Fabrikası’nda yeniden yapılıyor.

Edirne Sarayı’nın içinde ne varsa, aynısını yapıyorlar eski Beykoz Kundura Fabrikası’nın içindeki platoya…
Fatih Sultan Mehmet’in taht odası… Fatih Sultan Mehmet’in çalışma odası, yatak odası… Harembölümü… Gülbahar Hatun odası… Çiçek Hatun odası… Sitti Hatun odası… Gülşah Hatun odası… Fatih Sultan Mehmet’in çalışma odası, yatak odası…
Sadece bunlar mı?
Değil…
“Fatih” dizisi için yapılan diğer dekorlarsa şunlar:
Bizans Meydanı… Pantokrator Fethiye Kilisesi… Blakhernai  Sarayı… Galata rıhtım… Cenova gemisi… Saray hamamı… Saray mutfağı… Harem taşlık… Has bahçe…
“Fatih” dizisi için şimdilik oluşturulan farklı mekan sayısı 17…
Dizinin ilerleyen bölümlerinde senaryo gereği Topkapı Sarayı ve çevresi de girecek devreye…


Türkiye’deki en büyük plato
Hafta içinde Medyapım’ın ortağı ve Genel Müdürü Fatih Aksoy’la birlikte gezdik eski Beykoz Deri Kundura Fabrikası’nın içinde ve dışında “Fatih” dizisi için yapılan yerleri…
Şimdiye kadar Türkiye’de yapılan platolardan sadece “Yalan Dünya”yı görmedim.
Onun dışında Düzce’deki “İpsiz Recep” dekorundan Kocaeli’ndeki “Son Osmanlı Kıyam”ın platosuna, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”nin Beykoz’daki dekorundan “Muhteşem Yüzyıl”ın TEM’deki platosuna, “Avrupa Avrupa”dan “Seksenler”e kadar bütün plato, dekor ve stüdyoları gezdim.
Türkiye’de şimdiye kadar gördüğüm en büyük, en masraflı ve en görkemli platonun “Fatih” için yapıldığını iddia edebilirim.
Platoyu dolaştığımız gün hummalı bir çalışma vardı her yerde… Bir tarafta marangoz atölyesi, bir tarafta demir doğramacılar, bir başka bölümde boyacılar, dekorcular…
Kostüm atölyesi ise başka bir yerde…
Onlar da dizi için yoğun mesaide…

“Fetih”ten kazandılar “Fatih”e harcıyorlar!

Eski Beykoz Kundura Fabrikası’nın içindeki 2 bin 800 metrekare kapalı alanda oluşturulan Edirne Sarayı’nın iç mekânlarının yanı sıra 5 bin metrekarelik Bizans Meydanı, 2 bin metrekarelik “Taşlık” ve “Has Bahçe” için yaklaşık 70 kişinin 1.5 aydır çalıştığını söyleyen “Fetih”in Tasarım Sorumlusu Servet Aksoy, “Bu gidişle bir aylık bir mesai sonunda bitmiş olur her şey” dedi.
Fatih Aksoy’a “Fatih”in platosu için ne kadar harcama yaptıklarını sordum, söylemedi.
“Kaz gelecek yerden, ördek esirgenmez” derler…
“Fatih” dizisi Eylül ayından itibaren sadece Show TV’de yayınlanmayacak.
Dizi, daha çekilmeden yurtdışına satıldı.
Faruk ve Fatih Aksoy kardeşler de, o yüzden vizyonda kaldığı 24 haftada 6.536.697 seyirciyle kırılması güç bir rekoru eline geçirerek 55.568.890 lira hasılat yapan “Fetih 1453” filmine yakışır bir dizi için kazandıkları paranın ciddi bir kısmını gözden çıkardı.
“Fetih 1453” filminin kadrosuna yapılacak takviyelerle çekilecek “Fatih” dizisinin senaryosu ve kostümleri hakkında en küçük bir bilgim yok.
O yüzden o konuda bir şey diyemem.
Ama Medyapım’ın hazırladığı plato için söyleyeceğim bir kelime var; o da şudur:
Muhteşem.

ÜÇ?KADIN ÜÇ?KADER

Ahmet Faik Akıncı, yapımcı, senarist ve yönetmen olarak imza attığı son sinema filmi “Üç Kadın Üç Kader”in çekimlerini tamamladı.

Akıncı, “49’uncu Altın Portakal”da yarışacağı filmi için iddialı…

Çünkü Akıncı, filmde ülkemizin kanayan yaraları olan kadınların uğradıkları cinsel taciz ve şiddeti ele aldı.

Müziklerini Erkan Oğur’un yaptığı film, Türkiye’nin üç bölgesinden, çocuk yaştaki üç genç kızın, yaşadıkları şiddet ve uğradıkları cinsel tacizi anlatan bir dram.

Birinci bölümdeki “Zeynep”i Aleyna Eroğlu, ikinci bölümdeki “Zeynep”i Esma Ünal, üçüncü bölümdeki “Zeynep”i ise Meltem Telli canlandırdı.

Ayrıca Cumhur Sarı, Burhan Zorlu, Emine Sertkaya, Serkan Üşenti, Yılmaz Tüzün, Onhan Aydın, Ahmet Sığırcı, Güler Eskicioğlu, İpek Sönmez, Halis Bayraktaroğlu, Nil Yurtoğlu, Sanem Hakkı gibi isimlerin de rol aldığı filmin dağıtımı için Özen Film’le anlaştığını açıklayan Akıncı, şunları söyledi: “3 Kadın 3 Kader filmi aslında, Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğunu anlatan bir sosyal sorumluluk projesidir. Türkiye’de yılda 1.5 milyon kadın tecavüze uğruyor. 9 – 14 yaş arasında 2 milyon çocuk anne var ülkemizde. 7 milyon kadın şiddet mağduru. Böyle bir Türkiye kadınlarımızın kaderi haline gelen şiddeti ve baskıyı yansıtıyoruz beyaz perdeye.”

“YALAN DÜNYA” “MAVİ TUR”DA

Haziran ayının son haftasında “sezon finali” yaparak ekrana veda eden “Yalan Dünya”nın yeni bölümleri Eylül’de seyircisiyle buluşacak.
Dizi “yaz tatili”ne çıkar da, oyuncuları çıkmaz mı? “Yalan Dünya”daki her oyuncu kendine göre bir “yaz tatili” planı yaptı ve uyguladı.
Ancak ekip için “yaz tatili” daha bitmedi.
Çünkü sırada ekip olarak çıkacakları “mavi tur” var…
“Yalan Dünya”nın yaratıcısı Gülse BirselBodrum’da tatilde…
Önümüzdeki günlerde dizinin oyuncularının hepsi Gülse Birsel’le birlikte Bodrum’da buluşacak ve Ege’de “mavi tur”a çıkacak.
“Yalan Dünya” ekibi, hayli eğlenceli geçecek “mavi tur”un ardından bronzlaşmış tenlerleİstanbul’a dönüp, Eylül başında yeni bölümlerin çekimi için kamera karşısına geçecek.