25 Ocak 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Filiz Akın; yıllarca “Türk Sineması’nın kare ası” olarak anıldı. ‘Dört Yapraklı Yonca’ kitabında topladı, o tarihten sonra onlar için kullanılan tanım da değişti.

Dört Yapraklı Yonca’nın biri olan Fatma Girik, 79 yaşında ayrıldı aramızdan…

41 yılı bulan magazin gazeteciliği serüvenimde o kadar çok anım var ki ‘Fato’ya dair… Hepsini yazsam, bu sütun yetmez…

Türk filmlerinin çoğunda çocukları için saçını süpürge eden anne olarak izlediğimiz Fatma Girik, özü sözü bir, gözü pek, işini severek yapan biriydi.

Oyunculuğunda da böyleydi, TV’de program sunarken ya da Şişli Belediye Başkanlığı yaptığında da…

Onun Kanal D’de ‘Söz Fato’da’ programını hazırlayıp sunduğu 90’lı yılların ortasıydı. Fato, programda ele alacakları bir kadının yaşadıklarını anlatmak için Beyoğlu’ndaki bir binanın üçüncü katından atlayacaktı.

Sağ kolu ve kardeşi Günay Girik, “Sizi dinler, bir konuşsanız da atlamasa. Dublör kullansa” deyince konuştum Fato’yla, ama vazgeçirmek mümkün olmadı onu.

Canlandırma için aslında altıncı kattan atlamak istediğini, ama itfaiyenin onay vermediğini söyledi.

Seyircisine saygı adına dublör kullanmak yerine kendi atlayınca üçüncü kattan itfaiyenin açtığı hava yastığına. Beli kırıldı ve aylarca yattı…

Dediğini yapan, gözünü budaktan sakınmayan mert bir kadındI…

Mekanı cennet olsun…

 

HARVARD’DAN ÜSTÜN BAŞARIYLA SERTİFİKA

Defne Samyeli, Banu Sağnak, Seray Sever ve Şebnem Özinal gibi isimlerle yarıştığı Miss Turkey 1991’de ikinci seçilerek Türkiye’yi Miss World Güzellik Yarışması’nda temsil eden, 2002’de Amerika’dan üniversite arkadaşı Demir Sabancı’yla evlenen Aslıhan Koruyan, Harvard’dan bir ‘Üstün Başarı Sertifikası’ daha aldı. Sabancı, aldığı sertifikayı sosyal medyasından şu notla paylaştı:

“Harvard Tıp Fakültesinin ‘HMX Fundamentals-Pharmacology’ Temel Farmakoloji Eğitimi Programını ‘Achievement’ (Üstün Başarı) derecesi ile bitirdim. Daha önce Harvard Tıp Fakültesinden ‘HMX Fundamentals-Immunology’ Temel İmmünoloji Eğitimi Programını tamamlamıştım.”

Aslıhan Koruyan Sabancı gibi, Sabancı ailesine gelin olmuş, üç çocuk annesi bir kadının köşesine çekilip hayatın tadını çıkarmak yerine kendini sağlıklı beslenmeye adaması, aldığı eğitimlerle bilgilerini güncellemesi, öğrendiklerini de kitaplar ve sosyal medya aracılığıyla insanlarla paylaşması bence çok değerli.

Kutluyorum kendisini.

HER ŞEYDEN KUŞKU DUYAR HALE GELDİK

“1963 yılında Trieste/İtalyan Film Festivali’nde birinci olan ‘The Omicron Variant’ filminin afişi… İyi seyirler dünya!”

Sosyal medyada bunu gördüğüm gün İstanbul’da kar yağarken bir çiftin evlerinin balkonundan iki aydır kiralarını ödeyemedikleri için ağlayarak yardım istedikleri video gündemdeydi.

Çok geçmeden Ataşehir Kaymakamlığı, o çiftin kiracı değil, ev sahibi olduklarını, engelli maaşı aldıklarını, elektrik ve kömür giderlerinin karşılandığını, kendilerine nakdi yardım da yapıldığını açıkladı.

Yalanlarla duygu sömürüsü yapanların amacı belli; insanlardan para çarpmak.

1975 yapımı ‘Sucesos en la IV Fase’ filminin afişini ‘The Omicron Variant’ yapıp 1963’te İtalya’daki festivalde birinci olduğu yalanıyla insanları kandıranların amacı ne olabilir?

Koronavirüs aşısıyla insanlara çip takıldığı şeklindeki komplo teorisine hizmetten başka bir işe yaramayacak bir algı operasyonu…

Ataşehir’deki olayı Kadıköy’de gösterenler, yalanlarla kandıranlar ve sahte film afişi yapanların topluma verdikleri asıl zarar şu:

İnsanları bizzat duydukları, gördükleri ve okuduklarından bile kuşku duyar hale getirmek.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kırk alimi bir delille yendim, bir cahili kırk delille yenemedim.” (İmam Şafi)